Az egysejtfehérjék legismertebb csoportját az élesztők képezik, ezek takarmányozási hasznosítási lehetősége már évekkel korábban felmerült – olvashatjuk a businesswire.com hírportálon. A témával – kutatási szinten – jelenleg is több intézmény foglalkozik, az Unibio azonban az első olyan vállalkozás, amely a kísérleti fázis lezárásával – az általa kifejlesztett és szabadalmaztatott U-Loop erjesztési technológia segítségével – ez év november 21-én megkezdi az ilyen típusú fehérje üzemi előállítását a dániai Kalundborgban.

Az üzem kapacitása egyelőre évi nyolcvan tonnára van beállítva, ezt azonban a tervek szerint rövid időn belül jelentős mértékben bővítik majd, mivel a termék iránt már jelenleg is magas kereslet mutatkozik. Az üzemben előállított fehérje teljes mennyiségét egy dán keveréktakarmány-gyártó üzem vásárolja meg, amelynek céljai között szerepel a készítmény exportja az európai, illetve oroszországi piacra. Az egysejtfehérje gyártás nagy előnye – a takarmányérték mellett – abban áll, hogy az előállítása során a széndioxid kibocsátás a földgáz áramtermelésre történő hasznosításához viszonyítva akár 50 százalékkal kisebb lehet.

takarmány

Ez az első eset, hogy egy vállalat már az egysejtfehérje gyártásánál tartson – fotó: Shutterstock

Az Unibio által kifejlesztett eljárás és termék gyakorlatilag forradalmasíthatja a haszonállatok takarmányozását, és részben helyettesítheti a hústermelés egyik legfontosabb takarmányát, a szóját, amelynek termelését ma már csak nagyon korlátozott mértékben lehet fokozni. Amennyiben az Unibio egysejtfehérjét nemzetközi méretekben sikerül elterjeszteni, az óriási előrelépést jelent a világélelmezés problémáinak sürgető megoldásában, különös tekintettel a hús iránti kereslet rohamos növekedésére és az éhínség elleni küzdelemre.