Korábbi cikkünkben hírt adtunk arról, hogy a juh- és kecskeágazat termelési hatékonyságának és jövedelmezőségének növelése, valamint a génállomány minőségi javítása érdekében a Földművelésügyi Minisztérium a szakmai szervezetek bevonásával kidolgozta az apaállatok beszerzésének mezőgazdasági csekély összegű támogatását.

A tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állításához először 2017. áprilisában lehet támogatást igényelni.

Az érintett termelők csalódására azonban az általunk is leközölt hírben szinte semmilyen konkrétum nem szerepelt a támogatás részleteiről, mindössze a Magyar Közlöny 2016. évi 184. számában megjelent A tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állításának mezőgazdasági csekély összegű támogatásáról szóló 74/2016. (XI. 29.) FM rendelet lajstromszámát olvashatták az érintettek.

Tudjuk, hogy a jószágtartó gazdálkodóknak sok esetben télen sincsen idejük a Magyar Közlöny több száz oldalas számaiban keresgélni, ezért kigyűjtöttük a legfontosabb információkat ezzel kapcsolatban – a teljesség igénye nélkül.kecske vagy birka

Kecske vagy birka? – fotó: Shutterstock

Mikor lehet először benyújtani a kérelmeket?

Előre láthatólag az első kérelmezési lehetőség 2017. év áprilisában lesz.

Ki nyújthat be támogatási kérelmet?

A támogatás alapjául szolgáló időszak 2016. október 1-től 2017. március 31-ig terjed, tehát az a tenyésztő nyújthat be kérelmet, aki ebben az időszakban vásárolt, illetve állított tenyésztésbe törzskönyves apaállatot. A kérelmet évente két alkalommal lehet majd benyújtani – és egy állattartó egy támogatási időszak tekintetében egy támogatási kérelmet nyújthat be, 50 anyánként egy tenyészkosra vagy tenyészbakra.

Mivel a támogatás de minimis alapján kerül kifizetésre, így egy tenyésztő egy évben maximum 1.5 millió ft értékben kaphat támogatást. Fontos végig gondolni a kérelem benyújtása előtt, a termelőnek van-e más de minimis támogatása, akár aszálykár, fagykár, kecske de minimis stb.

Figyelem, kizárólag törzstenyésztőtől vásárolt tenyészkosra vagy tenyészbakra nyújtható be a támogatási kérelem - és apaállatonként egyszeri alkalommal!

Ez azt jelenti, hogy az árutermelő juh- vagy kecsketartók nem tudják egymás között megcserélni vagy eladni-megvásárolni a korábban már tenyészetbe állított apaállatokat, mert a kérelem benyújtásához mellékelni kell a származási lapot, a szállítólevelet, a számlát és a tenyészállat-vásárlási jegyzőkönyv vevői példányát.Tehát az először tenyésztésbe állított apaállatokra vonatkozik ez a támogatási forma.

Talán a legfontosabb kérdés: Mekkora összegű támogatás igényelhető az apaállatokra?

A támogatás összege a saját állományból származó és a támogatási időszakban tenyésztésbe állított apaállat esetében az alábbi pontokban foglaltak szerint kerülnek megállapításra, míg a támogatási időszakban megvásárolt és tenyésztésbe állított apaállat esetében az apaállat ellenértékének 75%-a, de legfeljebb:

  • Apaállattá minősített növendék kosonként illetve növendék bakonként 45.000.- forint,
  • az "A" törzskönyvben nyilvántartott tenyészkosonként illetve tenyészbakonként 120.000.- forint
  • a "K" köztenyésztésre használható besorolást kapott tenyészkosonként vagy tenyészbakonként 90.000.- forint.

Kinek kedvez ez a támogatás?

Természetesen minden kis- és nagylétszámú juh- vagy kecsketeleppel rendelkező állattartónak, akinek az anyajuh- vagy anyakecske támogatási jogosultsághoz kötelező törzskönyves kost vagy bakot tartania.

Mindamellett az árutermelő állattartóknál sokkal inkább kedvez ez a támogatás a törzstenyésztőknek.

Évek óta várnak a törzstenyészetek erre a támogatási formára, amely most valamelyest enyhíti a terheiket – ám hozzá kell tenni, hogy ezzel a támogatási formával számítani lehet majd a tenyészállatok kereskedelmi árának növekedésére is, ami az árutermelőknek kevésbé kedvező...

A támogatás mértékét szakértői szemmel nézve jogosnak tartjuk, különösen a kecsketenyésztési ágazatra való tekintettel, hiszen köztudomású, hogy eddig Magyarországon a kecskék eszmei-. és kereskedelmi értéke is jóval alacsonyabb volt, mint a juhoké. Ez a támogatási forma talán egy kis segítséget jelenthet "a kecske, mint haszonállat nívójának" helyreállításában...

Hasznosnak találta a cikket? Véleményét és észrevételeit várjuk a szerkesztoseg@agroinform.com e-mail címre, vagy a cikk alatt kommentben!