A mezőgazdasággal és élelmiszertemeléssel foglalkozó hírpotálok szinte kivétel nélkül beszámoltak a Monsanto elleni szimbolikus perről, amelyre október 15-16-án került sor a Hágai Nemzetközi Bíróság előtt. A „vádat“ a mezőgazdasági termelők, biológiai növényvédelmi, táplálkozási és egészségügyi szakértők által összeállított „Népek Gyűlése“ képviselte.

A Monsantót többek között a lakosság tömeges egészségkárosításával, környezetszennyezéssel, világméretű járványok előidézésével és az agrártermelők kizsákmányolásával vádolták. A „vád“ képviselői nagy eredménynek és az „igazság“ diadalának tekintik, hogy a tárgyalásra sor kerülhetett.

A nemzetközi szaktekintélyekből álló, öttagú bírói testületnek többek között azt kellett megvizsgálnia, hogy a Monsanto valóban megsértette-e

az emberiségnek a biztonságos környezethez és táplálkozáshoz való jogát,

illetve az általa forgalmazott génmódosított vetőmagvak és rákkeltőnek tekintett növényvédő szerek valóban súlyos környezeti és egészségi károsodásokat váltottak-e ki. A testület mintegy 30 tanút hallgatott meg, akik a világ különböző országaiból érkezve konkrét káresetekkel támasztották alá a vádpontokat.

monsanto

A szimbolikus per ítélete nem jár valós jogi következményekkel – fotó: Shutterstock

A Monsanto levélben visszautasította a tárgyalásra szóló meghívást,

komédiának nevezve az egész eljárást,

és azt hangoztatva, hogy a tulajdonképpen jogkövetkezményekkel nem járó elmarasztaló ítélet az eljárástól függően egész biztosan meg fog születni. A Monsanto kifejezte, hogy a nemzetközi agrárpolitika irányítóinak a „per“ helyett egy nemzetközi párbeszédet kellene kezdeményezniük az agrártermelés jövőjéről, amelyben szívesen részt venne.

A Bíróság „ítélete“ ez év decemberében várható.