Az olívaolajnak számos egészségügyi előnye van, például véd a demencia ellen, megőrzi a szív egészségét, és csökkenti a korai halálozás kockázatát. Az azonban, hogy az olaj mennyire lesz hasznos számunkra, sok mindentől függ – írja a divany.hu.

Egészünk megőrzése szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan és mikor szüretelik le az olajbogyókat, hogyan dolgozzák fel, továbbá hogyan tároljuk és használjuk fel az olívaolajat.

Az, hogy az olívaolajnak milyen egészségügyi előnyei vannak, elsősorban attól függ, hogy milyen az olajsavtartalma. Meghatározó továbbá, hogy az olívaolaj mennyire gazdag polifenolban, abban az antioxidánsban, amely segít megelőzni a sejtkárosodást és a gyulladást a szervezetben.


Betakarítás

Már a betakarítás is jelentősen befolyásolja azt, hogy milyen lesz az olívaolaj minősége. Minél óvatosabban és zöldebben szüretelik le a még nem teljesen érett olajbogyót, annál jobb lesz az olaj minősége, ugyanis a szinte még éretlen és sérülésmentes olajbogyószemekben nagyobb az egészséges összetevők koncentrációja.

olívabogyó

Minél zöldebben szüretelik le a még nem teljesen érett olajbogyót, annál jobb lesz az olaj minősége – fotó: Pixabay

Az sem mindegy, hogy az olajbogyó milyen gyorsan jut el a betakarítástól a feldolgozást végző üzembe. Az a legideálisabb, ha a betakarítás és a feldolgozóüzembe való szállítás csupán két órát vesz igénybe – így minimálisra csökken annak a kockázata, hogy a gyümölcs oxidálódjon vagy erjedjen.

A feldolgozás pedig az egyik legfontosabb tényező abból a szempontból, hogy az olívaolaj mennyire lesz egészséges.

Az extraszűz olívaolaj a legegészségesebb: ez esetben a bogyókat hidegen és csak egyszer sajtolják magas hő és vegyi oldószerek nélkül.

olívaolaj

Az extraszűz olívaolaj a legegészségesebb – fotó: Pixabay

A termék címkéjén szerepel az olívaolaj palackozásának dátuma és az is, hogy meddig és hogyan tárolható – fontos, hogy ezeket a javaslatokat betartsuk. Ha a betakarítás időpontja is szerepel a palackon, akkor onnantól számítva a termék polcra kerüléséig legfeljebb három hónap telt el.

Az olívaolajban lévő vegyületek egy idő után lebomlanak, főleg ha nem hőtől, fénytől és levegőtől védett helyen tárolják, ezért fontos, hogy hűvös helyen, sötét színű üvegben tároljuk. Ebből következik az is, hogy amennyiben egy üzletben az extraszűz olívaolaj úgy van kitéve a polcra, hogy erős napfény éri, semmiképpen ne vegyük meg.

Érdemes tudni, hogy egy olívaolajnak minél teltebb, zamatosabb az íze, annál több egészségügyi előnnyel rendelkezik.