Bár június végén az angol sertésszövetség National Pig Association (NPA) még bizalommal tekintett a Brexit-utáni időkre, mára alaposan megváltozott a vélemény. Több mint száz sertéstenyésztő megkérdezése alapján készült felmérésük azt mutatja, nemcsak a zöldség- és gyümölcstermesztők lesznek bajban, ha az Unióból való kiválást követően nem jöhetnek a kelet-európai vendégmunkások Nagy Britanniába –olvasható a Syngenta blogon.

Ráadásul nemcsak a sertéstelepeket érintené a munkaerőhiány, hiszen a Brexit népszavazás részben annak alapján lehetett eredményes, mert azzal kampányoltak, hogy az Egyesült Királyságban majd nem kell betartani az EU szabad munkaerő-áramlásra vonatkozó szabályait, ami sok uniós munkavállaló hosszú távú jövőjét kérdőjelezi meg az Egyesült Királyságban.

sertés

A zöldség- és gyümölcstermesztők után a sertéstenyésztők is bajban lesznek – fotó: Shutterstock

Az azóta is folyó ötletelésekkel kapcsolatban az NPA elnöke Richard Lister megjegyezte, hogy az sem lenne megoldás a sertés ágazat számára, ha a kiválás után a kormány a képzetlen munkaerővel szemben előnyben részesítené a szakmunkásokat. A sertéstelepek 58 százaléka ugyanis legalább egy – ahogy az angolok hívják – „migráns” munkavállalót alkalmaz, akik 93 százaléka az EU-ból, a többi Új-Zélandról, Ausztráliából és Kanadából érkezett.

A válaszadók egynyolcadának alkalmazottai közül a külföldiek aránya 25 és 50 százalék között van és tíz vendégmunkás közül kilenc teljes munkaidőben dolgozik. A megkérdezett gazdaságok ötöde ugyanakkor kijelentette, vendégmunkások nélkül nem tudnák folytatni a tevékenységet, és csupán 6 százalék volt azok aránya, akik nem tudták, milyen hatása lenne, ha nem jöhetnének többé külföldi alkalmazottak.