Ez azt jelenti, hogy csak nagyon tudatos, költséghatékony gazdálkodással lehet eredményesen működtetni a jövőben a gazdaságokat – hívta fel a figyelmet a K&H.

A növényi termékek árának csökkenése tovább folytatódik, a KSH legfrissebb adatai alapján októberben 9,7%-os visszaesés történt. „A globálisan jó terméseredmények miatt soha nem voltak még ilyen magasan a készletek, így a most tapasztalható árcsökkenés ennek természetes következménye. Előre tekintve nagyon fontos azt látni, hogy ez az árcsökkenési folyamat túl fog nyúlni a jelenlegi termelési cikluson.

A rekord volumenű készletszintek nemcsak most nyomják le az árakat, de már a jövő évi termelési szezonnak is hatalmas készletmennyiséggel fogunk nekikezdeni, ezért középtávon sem várható a növényi termékek árának emelkedése” – hangsúlyozta ki Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

mezőgazdaság

Tudatos, költséghatékony gazdálkodásra van szükség – fotó: Shutterstock

„Mindez azt jelenti, hogy a tartósan alacsony árszint mellett csak nagyon tudatos, hatékony gazdálkodással lehet nyereséget termelni: költséghatékony technológia, genetika és tudatos gazdálkodói tervezés egyaránt szükséges” – hangsúlyozta ki a szakember.

A növényi termékek árcsökkenése a takarmányárakon keresztül rövid távon kedvezően hat az állattenyésztőkre, igaz, az alacsonyabb árak várhatóan hamar beépülnek a fogyasztói árakba is. „Az állati termékek jelenlegi áremelkedése egyrészt a kínai piac kinyílásának, másrészt annak tudható be, hogy az orosz embargó miatt kieső kereslet után kezd visszarendeződni a piac, és egy új kereslet-kínálati egyensúly alakul ki.

Az EU mezőgazdasági termékek kiesése miatt önellátásra berendezkedő orosz piac azonban előbb-utóbb várhatóan megjelenik az exportpiacon is, így – főleg a sertés esetében – nem várható, hogy visszatérünk a korábbi árszintekre” – mondta el Tresó István.