Moszkvába utazott Christian Schmidt német szövetségi agrárminiszter július 26-án, hogy Alekszandr Tkacsov kollégájával megpróbálja rendezni a két ország közötti mezőgazdasági kapcsolatokat. A látogatás deklarált célja továbbá, hogy lehetőség szerint siettesse az orosz embargó feloldását, mivel Schmidt szerint az ahhoz való ragaszkodás most már oroszoknak is káros – írja a topagrar.

Tekintettel arra, hogy a 2017 végéig meghosszabbított embargó teljes feloldására nincs reális lehetőség, a német taktika legalább egy részbeni enyhítést kíván megcélozni, részletesen megvitatva minden egyes cikkcsoport helyzetét és lehetőségeit.

A német miniszter, aki Moszkvában másik két orosz miniszterrel is tárgyal, elutazása előtt kifejtette, hogy az orosz-német párbeszédet mindenképpen fenn kell tartani, mivel mindkét fél érdeke ezt kívánja. Szerinte Oroszországot a mezőgazdasági kapcsolatokból nem lehet kihagyni, mivel az – területénél és a gabonaexportban való világelsőségénél fogva – „a jövőben fontos szerepet játszhat a világélelmezés biztosításában. Hozzátette azonban, hogy a megegyezés nagymértékben függ a politikai helyzet rendezésétől, nevezetesen attól, hogy az ukrán konfliktusban az oroszok mennyire hajlandók betartani a minszki megállapodást.

embargó

2017 végéig biztosan zárva marad az orosz piac – fotó: Shutterstock

Nem kívánunk vitatkozni Schmidt úrral, de szerintünk az embargó jóval nagyobb veszteséget okoz az EU tagországoknak mint Oroszországnak. Hivatalos statisztikai adatok szerint az EU 2013 augusztusa és 2014 júliusa között (az embargó bejelentése előtti évben) több mint kétmilliárd euró értékben szállított agrártermékeket az orosz piacra. Ebből egyedül a tejtermék-export egymilliárd eurót fölötti értéket képviselt. 

A magyar agráriumot az embargó különösen érzékenyen érintette, elsősorban azért, mert bezárult az exportlehetőség a magyar borok, vetőmagvak, friss és feldolgozott zöldségek, konzervek, húsáruk és tenyészállatok előtt, és ezeket jóval kedvezőtlenebb feltételek mellett tudjuk csak értékesíteni. Másrészt ez a bezáródás éppen akkor következett be, amikor a magyar agrárdiplomáciának jelentősen sikerült javítania pozícióinkat az orosz piacon, nevezetesen mezőgazdasági exportunk 2013-ban közel 25 százalékkal növekedett az előző évihez képest (mintegy 250 millió euróra). Fentiek alapján nagyon kell szurkolnunk a német miniszternek, hogy minél jobban sikerüljön meggyőznie orosz kollégáját Moszkvában.