A COPA-COGECA (Mezőgazdasági Szakmai Szervezetek Bizottsága és Európai Unió Mezőgazdasági Szövetkezeteinek Általános Szövetsége) szerint az uniós tejtermelők támogatására kidolgozott „tejcsomagot“ 2020 után is fenn kell tartani, annak ellenére, hogy jelenleg az emelkedő tejtermékárak egyértelműen a válságból való kilábalás irányába mutatnak – írja a topagrar.com német hírportál.

Sőt a csomagot olyan intézkedésekkel kell kiegészíteni, amelyek erősítik a termelők pozícióját az élelmiszerláncon belül, biztosítva számukra egy megfelelő nyereséget és egy biztonsági háló kialakítása révén enyhítve az árak túlzott mértékű ingadozását és megelőzve egy újabb válság kialakulását.

Ehhez többek között

a termelői szervezetek (tejszövetkezetek) erősítésére, a tejtermelők és feldolgozók közötti szerződéses rendszer átértékelésére, illetve szigorítására és a folyamatos piaci információk folyamatos biztosítására van szükség.

A tejszövetkezetek különösen fontos szerepet játszhatnak a termelők pozícióinak erősítésében, mivel több termelő és feldolgozó helyzetének alakulását egyszerre képesek látni, és jobban meg tudják szervezni tagjaik között az uniós támogatások ésszerű és hatékony elosztását.

tejtermelő

Szükség van a termelők pozíciójának erősítésére az élelmiszerláncon belül – fotó: Shutterstock

A COPA-COGECA tejtermék munkacsoportjának vezetője, Thierry Roquefeuil szerint nem tartható fenn az a helyzet, hogy a világpiaci áringadozások és a válságok az élelmiszerlánc szereplői közül a termelőket érintik a legsúlyosabban. Mindemellett a „tejcsomag“ fontos eszköz, de önmagában nem elegendő a piac valamennyi kihívásának kezeléséhez. Elengedhetetlenül szükség van egy biztonsági háló kialakítására és az exporthitel-biztosítás megszervezésére is.