A FAO legújabb felmérései szerint az élelmiszer-ellátás egyik legújabb és legnagyobb kihívása, hogy a rendelkezésre álló szántóföldek területe napi átlagban 33.000 hektárral csökken, az utóbbi 40 évben pedig a mezőgazdaságilag hasznosítható terület mintegy 30 százalékkal zsugorodott – írja az Inter Press Service, illetve a theguardian.com.

A termőterületek csökkenése az utóbbi évtizedekben rendkívüli mértékben felgyorsult (a történelmi lépték 30-35-szörösére), és főleg a lakóterületek és az ipari létesítmények terjeszkedésének hatására következik be, de nagy szerepet játszik abban a talajerózió és a talajszennyeződés, illetve a klímaváltozás is. Ez különösen nagy veszélyt jelent az egyébként is súlyos gondokkal küzdő világélelmezésre, mert egyelőre az élelmiszer-termelés legfontosabb forrása a termőföld, amelyet belátható időn belül aligha lehet mással helyettesíteni.

Emellett a tudósok megállapították, hogy a rendkívüli szárazságnak kitett területek részaránya az összes, mezőgazdaságilag hasznosított területen belül a hetvenes évektől 2000-ig 10-15 százalékról 30 százalékra nőtt. A jövőben az ilyen területek további terjeszkedése várható világszerte, de különösen Afrikában. Jelenleg a fekete földrész területének kétharmad része sivatagnak vagy rendkívüli szárazsággal sújtott körzetnek minősül, holott a közeli jövőben a legnagyobb népszaporulat éppen itt várható.

A növénytermesztésre alkalmas területek zsugorodása – bár az afrikainál kisebb mértékben – világszerte más körzetekben is megfigyelhető. Különösen nagy veszély fenyegeti többek között Kínát, ahol a talajok jelentős része vegyszerekkel és nehézfémekkel fertőzött. Az ENSZ bonni székhelyű Elsivatagosodás Elleni Konvenció Hivatala (UNCCD) folyamatosan figyelemmel kíséri ezt a folyamatot, és intézkedéseket, illetve módszereket dolgoz ki annak megfékezésére.

szántóföld

A termőterületek csökkenése az utóbbi évtizedekben rendkívüli mértékben felgyorsult – fotó: Shutterstock

A termőtalaj az emberiség közös kincse, ezért annak termőképességét különös gonddal kell őrizni olyan országokban is, ahol az jelenleg bőséggel áll rendelkezésre. A termőföld megőrzésére és leromlásának megakadályozására irányuló intézkedések rendkívül széles skálán mozognak, felölelve többek között a talaj vízháztartásának javítását, az édesvízforrások tisztán tartását, a vegyszerterhelés csökkentését, a víztakarékos öntözési módszerek alkalmazását stb.

Végül, de nem utolsósorban felértékelődik a szárazságtűrő növények kinemesítése és növények – elsősorban zöldségfélék – növényházi, illetve mesterséges táptalajon történő termesztése, amely az utóbbi években világszerte jelentős fejlődésnek indult.