Egyre több kritika éri az EU jelenlegi Közös Agrárpolitikáját és egyre több javaslat születik annak megreformálására – olvashatjuk a Topagrar hírportálon. Martin Wille, korábbi német államtitkár szerint a jelenlegi, túlzottan bürokratikus rendszerből egy új fázisba kell átlépni, nagyobb beleszólást engedve a tagállamoknak, és egyben nagyobb felelősséget követelve tőlük.

Utólagos elemzések többszörösen kimutatták, hogy a környezetvédelmi kérdések túlzott mértékű előtérbe állítása és a kölcsönös megfeleltetés, illetve a zöldítés „stratégiai“ hibáknak tekinthetők, amelyeket ki kell küszöbölni. A túlbürokratizált rendszerben ugyanis a környezetvédelem szorgalmazása jelentősen beszűkítette az agrártermelők döntéshozatali lehetőségeit.

zöldítés

A jelenlegi rendszer nagy teher a gazdálkodóknak és ökológiailag sem elég hatékony – fotó: Shutterstock

Ugyanakkor Wille azt állítja, hogy a jelenlegi rendszer ökológiailag sem eléggé hatékony, és ellentmondásban áll a piac- és veresenyorientáltság követelményével. Ha az első pillér további zöldítését erőltetjük – aminek a betartását csak bonyolult és bürokratikus módszerekkel lehet ellenőrizni – az egy újabb zsákutcát jelenthet, mivel igazi haszonnal nemigen járna, sőt ellentmondana a szubszidiaritás elvének is.

Ezért a KAP 2020-tól bevezetendő reformja során teljesen új alapokra kell helyezni a támogatási rendszert, különös nyomatékot helyezve a kockázatkezelésre és a termelők pozíciójának az élelmiszerláncon belüli javítására.