A részvevők megvitatták a közösségi mezőgazdaság legfontosabb aktuális kérdéseit és a jelenkori kihívásokkal szembeni lehetséges intézkedéseket – számolt be a FarmEurope. Megnyitó beszédében Mario Guidi, a Golobális Élelmezési Fórum és a Confagricoltura elnöke leszögezte, miszerint „Eljött az idő, hogy az EU újra felfedezze a mezőgazdaságot és a mezőgazdasági termelőket. Nem elég időnkét politikai nyomásra egy-egy csekket odavetni nekik, azt is gondosan meg kell vizsgálni, hogy mire lehet, és kell költeni a közpénzeket“.

Majd hozzátette, hogy „a mezőgazdaságnak átláthatóságra és előrejelezhetőségre van szüksége“. Ez annyit jelent, hogy egy reális mezőgazdasági stratégiát kell kidolgozni, amellyel visszaszerezhetjük a termelők és a fogyasztók bizalmát, és optimizmussal tekinthetünk a jövő elé.

Megállapítást nyert, hogy az EU mezőgazdaságának termelékenysége

az utóbbi 10 évben több mint 10 százalékkal csökkent.

Törekedni kell a termelékenység helyreállítására és a beruházások fokozására, egyidejűleg szem előtt tartva a környezetvédelem és a fenntarthatóság követelményeit, továbbá jelentősen mérsékelve a gazdálkodók bürokratikus terhelését. Ehhez a Közös Agrárpolitika megújítására van szükség, amelynek eddigi hatékonysága az eredmények tükrében elégtelennek bizonyult.Tekintettel a klímaváltozásnak a mezőgazdaságot sújtó kihatásaira és az ismétlődő piaci zavarokra, a kockázatkezelés új módszereit kell alkalmazni.

EU

Szükség van a Közös Agrárpolitika megújítására – fotó: Shutterstock

Ezt nem lehet egyetlen intézkedéssel elérni, minden egyes termelési és piaci döntésnél más és más eszközöket kell igénybe venni, az adott helyzethez igazítva. Az élelmiszerlánc részvevői közötti szolidaritás hiánya akadályozza ezeket a szereplőket abban, hogy megfeleljenek a jelenkori kihívásoknak. Ezért újra kell fogalmazni a versenyszabályokat, és a tagországok illetékes hatóságainak gondoskodniuk kell azok betartatásáról, új alapokra helyezve az általános szerződési feltételeket.

Ugyancsak szükség van a tisztességtelen kereskedelmi praktikák kiszűrésére, illetve betiltására és az élelmiszerek iránti egészségügyi és higiéniai követelmények szigorú figyelemmel kísérésére. Tekintettel a brit agrártermelésnek a tagországokéval való erős összefonódására, különös figyelmet kell szentelni a Brexit európai mezőgazdaságára gyakorolt hatásának, éspedig elsősorban a bent maradó 27 ország érdekeinek figyelembevételével.