Úgy tűnik, hogy működik a piac, hiszen a kakaó ára ismét az égig emelkedett, így jelenleg akinek van rá pénze, az belevág a termesztésébe. Persze mindez nem minden éghajlaton megvalósítható, hiszen bár gyorsan melegszik nálunk is, egyelőre szinte csak Afrikában van erre érdemes föld - írta meg az Economx.

A jelentősen emelkedő árakról már többször is szó esett, ami aztán egy idő után alábbhagy, majd kezdődik minden elölről. Az áremelkedés viszont egyelőre nem állt meg, az átfutási idő még tart, hiszen a korábban elültetett növények még nem hoznak termést.

Az áremelkedés oka

A hiány oka, hogy a két afrikai országban, ahol a világpiacra termesztik a kakaót, teljesen felborult az időjárás. Hatalmas kockázatot jelent jelenleg kakaóval foglalkozni, hiszen alig esik, ha mégis, akkor pedig mindent letarol. Az El Nino jelenség itt is hatását teszi, emellett a valuta leértékelődése sem segít a kakaó árának csökkenésében.

Az ár korábban 3000 dollár körül mozgott, ami tavaly 4000 fölé emelkedett. Idén még tovább, 10 ezer fölé lőtt ki az ár, amit sokan már nem tudnak megfizetni. Az árdrágító folyamatok között volt az is, hogy a zuhanó valutában fizető ghánai állam helyett a gazdák szépen lassan eladták a szomszédos országokba stabil valutáért magasabb áron a termést, a felvásárlók pedig vártak, amíg az árak az egekbe nem emelkedtek.


Megéri termeszteni?

Meg kell említeni, ha valaminek, amit korábban 3000 dolláros áron is megérte termeszteni, felmegy az ára 10 ezerre, akkor ott bizony extraprofit keletkezik, méghozzá igen nagy. Aki korábban raktározott, az le tudja fölözni, a megfelelő éghajlatú területeken ez olyan lehetőséget ad, ami miatt sokan kakaó termesztésébe kezdenek.

Nyugdíj kiegészítés

A Bloomberg jó példát hozott erre. Egy 57 éves kameruni tanárnő 3 hektár földet vásárolt 200 km-re az otthonától, cserjéket ültetett, amik majd 3 év múlva hoznak termést, mire ő nyugdíjba megy. Persze arra semmi garancia, hogy az árak ekkor is magasak lesznek, viszont egy év múlva már biztosíthatja az előre eladást, ami biztosan sok pénzt hoz neki a konyhára.

Egyelőre ugyanis kevés az esélye annak, hogy rövid távon visszaesés az ár, hiszen az újonnan beültetett területekről csak évek múlva tudnak kakaóbabot szedni. A lényeg nem az lenne, hogy egy-egy termelő rengeteg cserjét ültessen, hanem az, hogy sok gazdálkodó, sok területen kezdjen kakaótermesztésbe, ami miatt hosszabb távon kiegyensúlyozottabb lehet a piac.

Időre van szükség

Elefántcsontpart és Ghána két ország, ahol az állam fix áron vásárolja meg a termést, ezáltal könnyen torzulhat a piac. Ezzel szemben Nigériában és Kamerunban szabad piac van, akik tehát régebben az alacsony ár miatt álltak át más növény termesztésére, azok most újra kakaót kezdtek el ültetni. A betakarítási szezon október és március között van, de Elefántcsontparton a szokásos termés kétharmadát, Ghánában pedig alig a felét tudták leszedni.

Sokak számára vonzóvá vált a kakaóbab termesztése - fotó: pixabay.com

A magas árra Dél-Amerika is felfigyelt. A 3. legnagyobb termesztő ország, Ecuador elkezdte megduplázni a termesztését, így tett Brazília is, ahol a kínálat hasonló mértékben növekedhet a jövőben. A termesztők gyorsan reagálnak a magas árakra, a hosszú távú kínálat biztosított, így az ár, ha nem is most azonnal, de idővel vissza fog esni. Előfordulhat, hogy ismét túlkínálat jellemzi majd a piacot, de esély van a kiegyensúlyozottabb termesztésre is.