Az anyagi források folyamatosan kerülnek kiosztásra pályázati kiírások keretében. Ezen pályázatok elnyerésének az egyik kulcsa a megfelelő végzettség megléte a pályázó részéről. A végzettséget megszerzők közül további előnyt élveznek majd azok, akik időben lépnek és a lehető leghamarabb jelentkeznek a képzésre, hogy a pályázatok kiírásának időpontjában már birtokában legyenek a sikerhez szükséges tudásnak és bizonyítványnak. 2015-ben a hazai gazdálkodók számára talán legérdekesebb és legértékesebb képzésekről kérdeztünk meg szakembereket, akik segítenek eligazodni, hogy milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy egy-egy pályázat vagy munkavállalás sikeresebb legyen.

Mezőgazdasági képzések

A 2013. május 1-jén életbe lépett Új Földtörvény, ami az 1 hektár feletti földvásárláshoz vagy bérléshez kötelezővé tette a Földműves regisztrációt. Földművesként az regisztrálhat, aki legalább alapfokú mezőgazdasági végzettséggel rendelkezik, amelyet az Aranykalászos Gazda tanfolyam elvégzése biztosít. A törvény megírásakor figyelembe vették azt, hogy a megfelelő gazdálkodói múlttal rendelkező termelők ne kerüljenek hátrányos helyzetbe. Ezért, aki az elmúlt 3 évben érvényes őstermelői igazolvánnyal rendelkezett és igazolni tudja, hogy aktívan gazdálkodott, az szintén jogosult a regisztrációra. Az elmúlt években sokan gondolták úgy, hogy számukra a családi gazdaság feltételei nyújtotta gazdálkodási forma előnyösebb. Ezen gazdálkodási formára, majd az őstermelői formára való visszaváltás miatt megszakadt jogfolytonosság sok olyan gazdálkodót fosztott meg a regisztrációra való jogosultságtól, aki egyébként évtizedek óta fő foglalkozásként űzi a mezőgazdasági termelői tevékenységet. Az ő számukra is valós alternatívát jelenthet az aranykalászos gazdaképzés. A fent említett ok mellett figyelembe kell venni egy kevésbé ismert jogszabályi változást is, mely a mezőgazdasági gépekkel történő munkavégzést szabályozza.

frissen végzett diákok

Frissen végzett diákok.

A mezőgazdasági gépekkel történő munkavégzéshez szükséges a mezőgazdasági és erdészeti gépkezelői jogosítvány. A munkavégzés az erőgép munkagéphez történő csatolásával kezdődik (pl. eke, tárcsa felakasztása). Tehát a jogosítvány hiányában már a közúti közlekedés is közúti szabálysértésnek minősül, amely több tízezer forintos bírságot vonhat maga után. A jogosítványok megszerezhetőek az aranykalászos gazda és a mezőgazdasági technikus végzettséggel is. Az aranykalászos gazda bizonyítványhoz jár a 37 kilowatt feletti erő- és munkagép (traktor), illetve az önjáró betakarítógép, azaz a kombájnkezelői jogosítvány. A mezőgazdasági technikus végzettséghez pluszban jár a mezőgazdasági rakodógépkezelői jogosítvány.

A technikus képzés további előnye, hogy a pályázatok elbírálása során történő pontozásnál plusz 10 pontot jelent – ami jelentős előny – az aranykalászos gazda végzettséggel rendelkező pályázókhoz képest. Jelenleg ez a tanfolyami keretek között megszerezhető legmagasabb agrár, szakirányú végzettség.

A mezőgazdasági technikus képzés speciális alternatívája lehet a lovastúra vezetői végzettség, amely a pályázatok elbírálásánál a technikus szinttel megegyező lehet. A technikus bizonyítvány a végzettség figyelembe vételénél sokszor egyenértékűnek számít a BsC diplomával. A lovastúra vezetői végzettség további előnye, hogy számos lovas turisztikai tevékenységet csak ennek birtokában lehet folytatni.

A különböző tanfolyamokra való jelentkezés feltételei:

• Aranykalászos gazda:
- Alapfokú iskolai végzettség
- B kategóriás jogosítvány

• Mezőgazdasági technikus:
- Érettségi
- B kategóriás jogosítvány

• Lovastúra vezetői:
- Érettségi

Korlátozott ideig rövid határidőn belül még megvalósíthatóak a fenti végzettségek egyéni felkészüléssel történő megszerzése. A későbbiekben már csak több hónapos vagy akár 2 éves képzés során sajátítható el ugyanez a tudásanyag és szerezhető meg a vele járó bizonyítvány.

képzések

Az új OKJ-s képzési rendszerben további mezőgazdasági szakirányú végzettségek is megszerezhetők, melyek akár önálló szakmaként is elismertek, valamint a gazdálkodók mindennapjaiban is alkalmazható tudást biztosítanak.

Ezek a következők:

• Állattartó szakmunkás
• Állatgondozó
• Dísznövénykertész
• Gazda
• Lovász
• Kerti munkás
• Kertépítő és fenntartó
• Kertész
• Méhész
• Mezőgazdasági munkás
• Parkgondozó
• Gyógy- és fűszernövény termesztő
• Sajtkészítő
• Zöldség- és gyümölcstermesztő

Ipari gépkezelői képzések

Az elmúlt években egyre növekvő kereslet mutatkozik a gépkezelői szaktudással és végzettséggel rendelkező munkavállalók iránt. 2010-ben megtörtént ezen szakterület átalakítása, amely magában foglalta a kategóriák (könnyűgép, nehézgép) átalakítását. A kategóriák összevonásra kerültek, egyszerűsödtek. Ennek megfelelően jelen helyzetben Targoncavezetőket, Emelőgép kezelőket, Földmunka, rakodó- és szállítógép kezelőket képeznek. Ugyanakkor a 40/2009 KHEM rendelet alapján a régebben megszerzett képesítéseket aktualizálni kell, illetve újraérvényesíteni.

További részletek és információ:logó

Tölli Imre: +36/30-290-61-00
Jávor Szilárd: +36/30-757-43-19