Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának legfontosabb feladata, hogy a meglévő szakismeretek szintetizálásával, az ügyféligények és a finanszírozási elképzelések agrárszakmai támogatásával továbbra is professzionális pénzügyi partnerként segítsék a gazdálkodók, kis-és középvállalkozások, illetve a nagyvállalatok még sikeresebb működését. Ennek jegyében készítette el az Erste Bank a magyarországi szántóföldi növénytermesztés helyzetének friss szakmai iparági elemzését is.

Az elemzés – statisztikai adatokkal és gazdaságossági számításokkal alátámasztva – bemutatja az élelmiszer-gazdaság szorosan egymáshoz kapcsolódó, egymástól függő szegmenseit (növénytermesztés, állattenyésztés, élelmiszeripar), termékpályáit, a kibocsátási mérték és termelési értékek viszonylatában, illetve elemzi az export-import arányt is. Bepillantást enged a gabonatermelés és -felhasználás arányaiba, valamint a külkereskedelembe, a termésmennyiség meghatározó tényezői közül a földminőség és a hosszú távú csapadékeloszlás hatásait is bemutatja.

erste

Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának Magyarország szántóföldi növénytermesztésének helyzetéről szóló iparági elemzését IDE KATTINTVA töltheti le.

Az agrárszakmai összeállítás rávilágít arra, hogy Magyarországon nagyon alacsony az öntözött területek aránya az összes művelt területen belül (1-2 %), pedig éppen az öntözés jelentené az egyik leghatékonyabb eszközt a hektáronkénti termésátlagok növelésére. Az öntözésen túl a növénytermesztés hatékonyságát és jövedelmezőségét még alapvetően befolyásolják a művelési költségek (munkaerő, gépesítés és géphasználat) is, amelyből országos átlagban a hektárra vetített erőgép-állományok alakulását, összetételét és méretét is megadja. Az erőgépek átlagéletkora a beruházási szempontból kiemelkedően pozitívnak értékelt 2014. évtől eltekintve a 1962 óta folyamatosan nőtt.

Az elemzés további érdekes adatokkal szolgál a szántóföldi növénykultúrákra vonatkozóan: bemutatja Magyarország egyes megyéiben realizált termésátlagokat az egyes kultúrák tekintetében, így adva összehasonlítási alapot a gazdálkodók részére. A növénykultúrák közül a tanulmány a hazai búzatermesztésre helyezi a hangsúlyt, a búzatermelés alakulását más Európai Uniós országokkal összehasonlítva vizsgálja. A termésátlagokon túl a búza piacára jellemző ármozgásokat és az értékesítést is elemzi 2004 és 2015 közötti időszakban az AKI termelői ár adatbázisára építve. Az éves termésátlag- és áralakulások vizsgálatával megállapítható, hogy nem törvényszerűen, de egyértelműen negatív korrekció mutatkozik a termésátlagok és a (CPI korrigált) felvásárlási árak között.

Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központja a magyar mezőgazdasághoz kapcsolódóan folyamatosan készíti és teszi közzé iparági elemzéseit, hogy minél több és hasznosabb információt szolgáltasson a hazai agrárpiac szereplői számára.

Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának szántóföldi növénytermesztésről szóló szakmai iparági elemzését IDE KATTINTVA töltheti le. Cikksorozatunk következő részében a magyarországi tejágazat elemzéséről adunk hírt.