Új telekkommunikációs szolgáltatást indít a NAK a gazdáknak, méghozzá Birtokos néven, Vodafonos 70-es előhívószámmal fog működni. Kifejezetten a tagok igényei szerint alakították ki. Érdekeltté teszik a kamarai tagokat, így nem lesz külön opció. Ám számos kedvezményt tartogatnak a csomagok, sőt a kifizetett telefonszámla csökkenti, vagy akár nulla forintra redukálhatja a rendszerben telefonáló gazda tagdíját. A cégek egyedi ajánlatot kapnak.

Az ötös lesz a varázsszám egy tag ugyanis öt SIM-kártyát vásárolhat – mondta Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, egy sajtótájékoztatón. Mintegy 85 százalékuknak valószínűleg ingyenes lesz ha az új telefoncsomagra vált ugyanakkor több információt is kaphat az agráriumról.

A tavalyi esztendő legnagyobb kamarai feladata az őstermelői igazolványok cseréje volt – emelte ki a elnöke. Korszerű, tartós, hamisítás ellen védett, elektronikus, kártya alapú igazolványok bevezetésével többek között azt kívánták elérni, hogy fehérítse a gazdaságot, erősítse a fogyasztói tudatosságot, az őstermelők és a vásárlók közötti bizalmat, és a termékek nyomon követhetőségén keresztül támogassa az élelmiszerbiztonságot.

A múlt év végéig 257 ezer kártya alapú igazolványt igényeltek az őstermelők. Ez mintegy 35 ezerrel kevesebb, mint amennyi 2015 végén, illetve 2016 végén hatályát vesztette. A 257 ezer igazolványhoz – a közös őstermelői igazolványok miatt – 321 ezer őstermelő tartozik, ez a szám 38 ezerrel marad el a korábbitól – mondta a NAK elnöke.

öntözés

Az öntözés szempontjából fontos a kutak fennmaradási engedélye — fotó: Shutterstock

Ugyancsak eredményesnek tarja a kamara, hogy fennmaradási engedélyt kaphattak az engedély nélkül fúrt kutak és egy jogszabály-módosításnak köszönhetően nem szabtak ki bírságokat. Vagyis ez azt jelenti, hogy a 2016. június 4. előtt illegálisan kialakított kút fennmaradását bírságmentesen lehet engedélyeztetni az illetékes vízügyi hatóságnál 2018 végéig – emelte ki Győrffy Balázs. Aki emlékeztetett arra, hogy a törvénymódosítás immár az uniós Víz Keretirányelvvel is összhangban van, így lehetővé válik, hogy a legálissá vált kutak tulajdonosai EU-s pályázatokon is indulhassanak. Ami az öntözés szempontjából nagyon fontos.

Kiszűrik az etikátlan pályázatíró cégeket

A tavalyi évben jó eredménnyel működött a támogatási rendszer, ezt bizonyítja, hogy 130 ezer kérelmet adtak be a gazdák és több százmilliárd forintot hívtak le. Győrffy Balázs kitért arra, hogy 300 cég és különböző társaság foglalkozik pályázatírással, köztük vannak tisztességesek, lelkiismeretesen felkészültek, de akadnak olyanok, amelyek nem kellő felkészültséggel, vagy etikátlan magatartással rombolják ennek a szolgáltatásnak a hírnevét. Ezt próbálják kiszűrni.

A kamara ezt felismerve alakította ki egyébként a Pályázati Tanácsadók Hálózatát, ezzel is stabilizálva ezt a szolgáltatást. A hálózat célja, hogy folytatva a munkát, megerősítse az etikus tanácsadói magatartást, díjmentesen közvetítse a minősített tanácsadókat a tagságnak, valamint naprakészen alkalmazható tudásanyaggal lássa el a tanácsadókat.

Megkezdődik a jégeső-elhárítási rendszer kiépítése

Nemsokára kezdődhet az országos jégeső-elhárítási rendszer kiépítése, és a 2018-as védekezési szezon kezdetére készülhet el. A rendszer működését az agrár-kárenyhítési alapból finanszírozzák majd, így a gazdáknak nem kell külön díjat fizetniük a használatáért. Mint ismeretes a Vidékfejlesztési Programban 1,8 milliárd forintot különítettek el erre a célra.

Tavaly egyébként 11 milliárd forint volt a kamara költségvetése az idén néhány milliárd forinttal többől gazdálkodhatnak, ha minden jól alakul – mondta a kamara elnöke.

Sajnos a szakember hiány általános – emelte ki Győrffy. Nemrégiben készítettek több agrárszervezettel közösen egy munkaerő piaci felmérést melynek összesítése folyik, de egy biztos, hogy az idén mindenképpen a tudatos munkaerő gazdálkodásra kell a hangsúly helyezni.