Lengyelország egyre jobban megerősíti pozícióit a zöldség- és főleg a gyümölcsfélék európai piacain – írja a polandfruits.pl. A bogyósgyümölcsök (földieper, fekete ribizli, málna, áfonya) termesztésében, valamint a feldolgozott gyümölcsök értékesítésében már hosszú évek óta piacvezető Európában. Friss gyümölcsökből az ország évente mintegy 4,5 millió tonnát állít elő, amelynek egyharmada exportra kerül.

Szinte hihetetlennek tűnik, de a fagyasztott és szárított gyümölcsök, illetve a gyümölcslé koncentrátumok európai exportjában Lengyelország részesedése 80 százalék körül mozog, bár ehhez az alapanyagok jelentős részét importból szerzi be. A friss és feldolgozott gyümölcsök exportja (a zöldségfélékkel együtt és jelentős import mellett) évi 1,5-2,0 milliárd euró bevételt biztosít az országnak, annak ellenére, hogy a korábbi legnagyobb felvevőpiac (Oroszország) gyakorlatilag teljesen bezárult a lengyel termékek előtt.

alma

Úgy is jelentős a lengyel export, hogy az orosz piac lezárult előttük – fotó: Shutterstock

Az utóbbi 5-10 évben pedig a lengyelek az almapiacon is az élre törtek. Jelenleg évente mintegy egymillió tonna friss almát exportálnak, messze lekörözve Franciaországot és Magyarországot, Európa egykori legnagyobb termelőit, annak ellenére, hogy éghajlati adottságai kevésbé kedvezőek. Almából a nyolcvanas években mi magyarok többet termeltünk mint a lengyelek, ma viszont Lengyelország éves kibocsátása négyszerese a miénknek (évi 3,2 millió tonna). Az elmúlt évben a lengyel alma Indiába és a világ almatermésének több mint 40 százalékát adó Kínába is eljutott, ami különösen nagy sikernek tekinthető.

A lengyel siker titka talán az egyéni gazdálkodás mélyebb hagyományaiban, valamint (különösen a bogyósgyümölcsök esetében) a magas kézimunka ráfordítást és gondosságot igénylő betakarítás precíz megszervezésében, továbbá a feldolgozáshoz szükséges korszerű berendezések időbeni beszerzésében és folyamatos utánpótlásában kereshető.