Hivatalos becslések szerint Szlovákia 2016. évi külkereskedelmi mérlege a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek cikkcsoportjában várhatóan 1,5 milliárd eurós rekordértékű negatív szaldót fog mutatni – olvashatjuk a rno.sk, szlovák hírportálon. Az év első felében ez a negatív szaldó még csak 780 millió, 2012. végén pedig 380 millió eurós szinten állt. Ez egyértelműen az ágazat alulfinanszírozottságára és a termelők, illetve az ágazati irányítás gyenge érdekérvényesítő képességére vezethető vissza.

A 2014-2020 közötti időszakra szóló uniós támogatások jogosultsági jogcímeinek megállapítása már eleve kedvezőtlenül érintette a szlovákiai mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozókat, akik számára a növekvő szlovák adminisztrációs és adóterhek további hátrányt jelentenek.

A Szlovák Élelmiszeripari Kamara (PKS) elnöke, Poturnay Dániel szerint bizonyos intézkedésekkel – többek között az élelmiszerek ÁFA kulcsának csökkentésével, a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok uniós visszaszorításával és a hazai termelők célzott támogatásával – mérsékelni lehet a fenti negatív szaldót.

gabona

Az állattenyésztés visszaesése az egyik oka a hatalmas gabonafelesleg felhalmozódásának – fotó: Shutterstock

Szlovákia példája azt mutatja, hogy az élelmiszer cikkcsoportban a külkereskedelmi mérleg szaldójának romlása nagyon veszélyes, mivel nehéz megállítani. Szlovákia tulajdonképpen agrártermékekből 90 százalékban önellátó lehetne, hiszen 2012 előtt még több mint 3 milliárd euró értékben szállított élelmiszereket külföldre. Az export támogatások WTO általi korlátozása és a tőkeerős országok versenye miatt azonban ez az érték két év alatt egymilliárd euróval zuhant, a legutóbbi két évben pedig a szlovák import tovább nőtt, az export pedig csökkent.

Ebben közrejátszott, hogy az ország szarvasmarha állománya tíz év alatt 20, sertésállománya pedig közel 40 százalékkal csökkent, aminek következtében az ország évente mintegy 2 millió tonna gabonafelesleg elhelyezésével küszködik. Ha viszont nem érdemes állatot tartani, sem gabonát termeszteni, akkor nem lehet csodálkozni azon, hogy az EU-n belül Szlovákiában a legnagyobb az agrártermelők pályaelhagyása.