„Élelmiszerrendszerünk újragondolása nehezen teljesíthető feladatnak tűnhet, és jelentős erőfeszítéseket igényel, de egy olyan morális kötelesség, amelyet elkötelezetten kell teljesítenünk“ – mondta Vytenis Andriukaitis, az EU egészségügyi és élelmiszer-biztonsági biztosa.

A platform munkájában 70 szakértő vesz részt a kormányok, a magánszektor, a tudományos kutatók és a nemzetközi szervezetek képviseletében, akik rendszeres találkozóikon információkat cserélnek, és megvitatják az aktuális teendőket – írja a foodnavigator.com.

Jelenleg az EU-tagországokban évente mintegy 88 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, ami – a FAO becslése szerint – a teljes megtermelt élelmiszerek mennyiségének 20 százalékát teszi ki, és mintegy kétmilliárd ember ellátására lenne elegendő. Ugyanakkor ekkora mennyiségű élelmiszert a Kína teljes mezőgazdasági területének megfelelő nagyságú termőföldön lehet előállítani. Ezért van sürgős szükség az élelmiszer-pazarlás fékezésére.

A Bizottság szerint az élelmiszer-címkézés félreérthető lehet, illetve a fogyasztók nem pontosan értelmezik a „felhasználandó“ vagy „ajánlatos felhasználni ..... előtt“ megjelölést. Emellett több termék (cukor, ecet, só stb.) esetében az ilyen figyelmeztetés feleslegesen szerepel a címkén, mivel az adott terméknél romlásveszély gyakorlatilag nincs.

élelmiszer

Jelenleg az EU-tagországokban évente mintegy 88 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik – fotó: Shutterstock

A platform munkáját nagyban segíthetik a lakossági kezdeményezések, amelyek hatására a brit háztartásokban 2007 és 2012 között 15 százalékkal sikerült visszaszorítani a szemétre dobott élelmiszerek mennyiségét. Ennek révén egy átlagos brit család évente mintegy 700 fontot tud megtakarítani. Ugyanakkor meg kell fontolni az olyan rendelkezések visszavonását is, mint a szupermarketek lejárt szavatosságú élelmiszer-termékeinek kötelező megsemmisítése.

Dániának már megy

Dániában egyre hatékonyabb módszerekkel küzdenek a pazarlás ellen. Az északi országban 2008-ban alakult „Állítsuk meg az élelmiszer-pazarlást“ civil szervezet irányításával országos kampány indult az élelmiszerek szemétre dobásának visszafogására – írja az euractiv.com. A kampány eredményeként

a kidobott élelmiszerek mennyiségét öt év alatt 25 százalékkal sikerült csökkenteni az országban.

Ez a szervezet tudatosította a fogyasztókban, miszerint bizonyos élelmiszerek rövid idővel a szavatossági idő lejárta után és a csomagolás sérülése ellenére is fogyasztásra alkalmasak lehetnek. Ennek megértésében a fogyasztóké a fő szerep, de a megvalósítás az ellátási lánc kezében van.

Ezért a Wefood vállalat kimondottan ilyen élelmiszerek árusítására rendezett be két dániai áruházat, amelynek készletei jórészt termelők, export-import vállalatok és szupermarketek adományaiból állnak. Ilyen áruház ez év szeptemberében már Angliában is nyílt, abból az egyszerű felismerésből kiindulva, hogy ezeknek a termékeknek a forgalmazása a fogyasztóknak és az eladóknak egyaránt hasznos.

Azt több elemzés kimutatta, hogy az EU-ban sok millió ember ellátására elegendő élelmiszer kerül szemétre évente, amelynek megtermelése és megsemmisítése – az energiapazarlás mellett – a környezetet is feleslegesen szennyezi.