A fűtési szezon itt van a nyakunkon. Míg idáig sokunknak csak annyi gondja volt a fűtéssel, hogy át kellett, vagy át kellett volna nézetni a kazánt, a fűtési rendszert, addig sajnos manapság már jóval nagyobb problémák elé nézünk. Az árak az egekben és az ellátás is bizonytalan, így aki teheti, megpróbál alternatív megoldást találni.

Sokan ezért visszatérnek a gázfűtésről a fa- vagy szénfűtésre, vagy éppen most próbálják meg megoldani, hogy áttérhessenek rá. De vajon mivel lehet igazán gazdaságosan fűteni? Fával, fabrikettel, szénnel? Melyik milyen szempontból éri meg igazán? A választás egyáltalán nem mindegy, hiszen a zsebükön és a bőrünkön is érezni fogjuk a hatásait.

1. A fa, mint tüzelőanyag

A fa az egyik legnépszerűbb tüzelőanyag. Azonban egyáltalán nem mindegy, milyen tűzifával próbálunk meg meleget varázsolni az otthonunkba. A frissen vágott fa például körülbelül 50 százalék vizet tartalmaz, így egyáltalán nem érdemes fűtésre használni. A fűtőértéke nagyon alacsony, így ezt inkább tároljuk esőtől védett helyen, és csak jövőre használjuk fel.

tűzifa halom

Egyáltalán nem mindegy, milyen típusú tűzifát vásárolunk és hogy milyen módon tároljuk. Fotó: Shutterstock

A megfelelően kiszárított, azaz a légszáraz fa fűtőértéke azonban a friss fának a duplája, vagyis 14 és 16 MJ/kg közöttire tehető, hiszen ez a fa már csupán 15 százaléknyi nedvességet tartalmaz. Szintén hasonlóan rossz a fűtőértéke annak a fának, amit nem helyesen tárolunk, tehát nedves, vizes. Ahhoz, hogy tökéletes legyen a fa fűtőértéke, legalább egy éven át kell száraz, védett helyen tárolni. Ha ilyen helyről tudtuk megvásárolni, szerencsések vagyunk, ha viszont nincs ilyen forrásunk, akkor sajnos szükségünk van egy jól szellőző, száraz helyre, ahol egy évig szárad a tűzifa.

Ráadásul a nedves fának a tömege is nagyobb, így már a vásárláskor károsodhatunk, ha nem olyan helyről vásárolunk, ahol valóban megfelelő volt a tárolás. Ezért érdemes inkább köbméterre venni a tűzifát, így ugyanis legalább a benne lévő vizet nem kell kifizetnünk.

Érdemes magasabb sűrűségű fákat választanunk, mint amilyen a bükk, kőris, tölgy, akác, gyertyán, vagy a juhar. A puha fák, mint amilyen a fenyő vagy a nyárfa, inkább alágyújtósnak használhatók, mivel könnyen gyulladnak. A gyantatartalmuk miatt azonban lerakódásokat okozhatnak, ami kerülendő.


2. A fabrikett

A fabrikett kevésbé ismert és népszerű, mint a tűzifa. Ezt úgy készítik, hogy faipari hulladékból, leggyakrabban fűrészporból préselik össze nagy nyomáson, illetve mesterségesen szárítják. Ezért ez egy igazán száraz fűtőanyag, így jóval nagyobb a fűtőérétke, mint a fának. Fűtőértéke körülbelül 18-20 MJ/kg közöttire tehető. Ezen kívül más okból is érdemes választani, hiszen sokkal jobban ég, mint a tűzifa, jóval kevesebb hamut kell utána takarítani, és így a környezetünket sem terheljük annyira, mint a tűzifával.

Tárolni is jóval egyszerűbb, hiszen azonos nagyságú brikettekről van szó, amelyek jóval kisebb helyen férnek el, mint a tűzifa. Az adagolása is egyszerűbb, és még aprítani sem kell. Azonban az ára magasabb, mint a tűzifa ára, azonban, ha azt is számításba vesszük, hogy jóval kevesebb kosszal, és jóval könnyebb adagolással jár, megéri elgondolkodni rajta.

3. A szén

A szénből rengeteg fajta létezik, melyek nagyban eltérnek egymástól. Más a koruk, a keménységük, a kitermelési helyük, és az is fontos, hogy tárolták a szenet. A leggyakrabban a lángborsót lehet kapni, melyet „lengyel", vagy „orosz" jelzővel szoktak illetni, attól függően, hogy hol termelik ki. Ennek a  fekete szénnek a fűtőértéke 27-32 MJ/kg közötti értékkel rendelkezik, így hasonlóan jó megoldás lehet, mint a fabrikett. Azonban azt is vegyük számításba, hogy igencsak sok kosszal jár a használata. Tiszta kézzel egészen biztosan nem fogjuk megúszni. Azonban a mai, modern kazánokkal már szénnel is lehet kevés koromképződéssel fűteni.

A lángborsó ára magas, de kapható még rajta kívül másfajta szén is. A barnaszénből leggyakrabban a ledvicei dióval találkozhatunk, mely ára kedvezőbb a fekete szén áránál. De sajnos rossz hír, hogy a fűtőértéke is alacsonyabb, 13-18 MJ/kg. A barna szénnél arra is ügyelni kell, hogy a tárolás során illóolajok válnak ki belőle, és oxidálódni kezd, melynek következében pár hónap alatt 10-15 százalékot romolhat a fűtőértéke. Ezért nem célszerű nagyobb mennyiséget felvásárolni a barnaszénből, hiszen sokat veszíthetünk vele a tárolás során.

Te melyiket választánád?

Ahány ház, annyi szokás és annyiféle motiváció állhat a döntés mögött. Mindenkinek saját magának kell eldönteni, melyiket is választja, azonban nem mindegy, hogy a fánál és a fabrikettnél majdnem pontosan tudjuk a fűtőértéket, míg a szénnél ezt az eladó információból tudhatjuk csak meg, vagy jól, vagy sem. Azonban, ha reggel elmegyünk otthonról, a szén egészen biztosan tovább tartja melegen az otthonunkat, mint a fabrikett, vagy a tűzifa. Sőt, az éjszakát is jobban át tudjuk aludni, ha a szén segítségével nem kell olyan gyakran pakolni a tűzre.

Fontos, hogy ne tüzeljünk ronggyal, műanyaggal, gumival, vagy vegyszerrel kezelt faanyagokkal, és a szemetet se égessük el! Ezek elégetése közben rengeteg mérgező vegyület keletkezik, mely mind ránk nézve, mind a tüzelőberendezésünkre nézve káros lehet! Ezen kívül biztosítsunk elegendő égési levegőt a készüléknek, hiszen ha nincs megfelelő levegő utánpótlás, akkor az égés kevésbé lesz tökéletes, és a készülékben és a kéményben is lerakódások maradnak.

szén kézben

A szenek közül is találhatunk remek fűtőértékűt. Fotó: Shutterstock

Ezek közül a tűzifák közül válogathatunk

1. A kőris bármilyen típusú kályhába és kandallóba jó választás, habár nehezen szárad. Viszont egyenletes hőt biztosít, fűtőértéke pedig kiemelkedő, 16,9 MJ/kg

2. A csertölgy szintén remek választás, ráadásul nem fülled be, és könnyen hasad. Fűtőértéke 16,8 MJ/kg

3. A bükk tűzifa lassan szárad és könnyen fülled, de nagyon jó tüzelő és remek parázstartó. Fűtőértéke 15,62 MJ/kg

4. A gyertyán jó minőségű tűzifa, de szinte azonnal fel kell dolgozni, mert nagyon gyorsan fülled. A fűtőértéke 15,8 MJ/kg

5. Az akác nagyon gyakori tűzifa, de a keményfák között gyengébb a fűtőértéke. Előnye, hogy nedvesen is jól ég, bár ez nem segít a fűtőértéken. Az akác fűtőértéke 14,9 MJ/kg

6. A fenyő már puhafa fajta, amely jól ég, így tűzgyújtáshoz ajánlott. Fűtőértéke 14 MJ/kg

7. A nyírt leginkább nyitott kandallókhoz használják, mivel szépen, de gyorsan ég, így nem ajánlott fűtésre használni. A fűtőértéke 14,2 MJ/kg

8. A nyárfa nem rendelkezik jó égési tulajdonságokkal, így fűtőértéke alacsony, 13,4 MJ/kg

Ahány ház, annyiféle fűtés

A fűtési költségeket nagyon sok minden befolyásolja. Egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora a házunk, lakásunk, és hogy mikor épült. A nyílászárók anyaga és állapota, továbbá a szigetelés is rengeteget számít abban, hogy mennyit kell majd fűtésre költenünk.

Az újépítésű házak esetében például a fűtés szempontjából egyre energiatakarékosabbak lettek a falszerkezetek. A mai, modern házaknak már jóval kevesebb a hőigénye, így jóval könnyebben ki lehet azokat fűteni, mint egy régi építésű ház esetén.

Ráadásul a szokásaink is sokat számítanak, hiszen, bár korábban lehet, hogy kényelmes volt rövidnadrágban lenni otthon, és feltekerni a fűtést, a mai körülmények hatására, nagyon sokat csökkenthetünk a rezsiköltségeken, ha inkább rendesen felöltözünk, és pár fokkal lejjebb tekerjük a fűtést. Az, ha otthonunk alkalmas arra, hogy ne csak egy módon tudjuk fűteni, óriási előnyt jelent. Így akár kiegészítésként is be lehet vetni a fűzifát, a fabrikettet vagy a szenet, ha esetleg valamilyen fennakadás lenne a gáz- vagy a villany ellátásban.

Azonban nagyon fontos, hogy ezt soha ne saját magunk próbáljuk meg megoldani, hanem bízzuk ezt szakemberre, ugyanis a hiba könnyedén az életünkbe kerülhet!

Akár tűzifára, akár valami másra van szükséged, érdemes felkeresned Piacterünket.