Norvégia és az Északi Sark között, a Svalbard, ismertebb nevén a Spitzbergák szigetén található a világ legnagyobb növényi génbankja, amelyet Norvégia 118 országgal kötött megállapodása alapján hoztak létre néhány évvel ezelőtt.

Az egykori bálnavadász központ, majd később szénbányászat céljára használt szigetet tudatosan választották ki, egy ismert amerikai természetvédő, a Global Crop Diversity Trust egykori igazgatója, Cary Fowler ajánlása alapján. A sziget környezete ugyanis abszolút háborítatlan (földrengések évszázadok óta nincsenek, háborúzni pedig nincs miért). A génbank így hermetikusan el van zárva az illetéktelen hozzáféréstől, amely már a szigetre való belépéskor könnyen ellenőrizhető, de természetesen megfelelő biztonsági berendezésekkel is védve van.

A részt vevő országoknak tulajdonképpen csaknem mindegyike saját génbankkal is rendelkezik, ezt a gyűjteményt egy abszolút vésztartaléknak szánták. Ez a génbank biztosítja a biodiverzitást, azaz a jelenleg ismert növények nagy részének továbbélését arra az esetre, ha a magvak természetes forrásai és a nemzeti génbankok – bármilyen okból (természeti katasztrófa, háború, stb.) – elpusztulnának, vagy hozzáférhetetlenné válnának.

génbank

A létesítmény norvég tulajdonban van, mivel ez az ország finanszírozta az építkezést – fotó: messynessychic.com

A nemesítési alapanyagként vagy vésztartalékként használható magminták viszont a beküldő ország tulajdonát képezik. Vadon élő-, illetve gyomnövényekből is lehet mintát küldeni, génkezelt fajtákból viszont nem.

A Svalbard Global Seed Vault elnevezésű létesítmény értéke felbecsülhetetlen, mivel szükség esetén az egész növényvilágot – a Földön élő emberek és állatok táplására szolgáló éléskamrát – mentheti meg a pusztulástól.