Az Európai Parlament öt képviselője (köztük a magyar Szanyi Tibor) a La Libre belga lapban megjelent cikkben a Közös Agrárpolitikai alapvető újragondolását javasolta. Szerintük a KAP gyakorlatilag kudarcot vallott, mert nem tudta megoldani az EU mezőgazdaságának 3 alapvető problémáját, nevezetesen a farmerek jövedelmének garantálását, a munkahelyek megtartását és az árak stabilizálását, sőt ehelyett aggodalmat és bizonytalanságot váltott ki a termelők és fogyasztók körében – írja az EurActiv hírportál.

A jelentkező nehézségeket és válságot látva, már korábban is felmerült az igény a KAP reformjára, ez azonban a Bizottság ígérete ellenére mindezidáig nem került napirendre. A KAP megreformálására a képviselők létrehoztak egy munkacsoportot (agytrösztöt), amelyet „A KAP új stratégiai irányvonalának“ neveztek, hangsúlyozva, hogy ennek munkájában valamennyi frakció képviselőinek részt kell venniük.

KAP

Az EU-ban a gazdálkodók nem a realitásra alapozott támogatást kapnak – fotó: Shutterstock

Hosszú távon a mezőgazdaságot ismét a társadalom figyelmének középpontjába kell állítani, az agrárpolitikát pedig zöldebbé és átláthatóbbá kell tenni. Ez manapság elengedhetetlen, amikor a mezőgazdaságot világszerte politikai prioritásnak tekintik és egy-egy ország gazdasági erőssége vagy gyengesége fokmérőjeként kezelik. A javaslattevő képviselők szerint főleg az agrártámogatási rendszert kellene megváltoztatni, átvéve bizonyos tapasztalatokat, többek között Brazília és Kína támogatási rendszeréből.

Egy OECD tanulmány szerint ugyanis (amely 49 ország agrárpolitikáját vizsgálja), az ottani támogatások 67 százaléka az árakhoz, a termeléshez és az inputokhoz kapcsolódik. Ezek a támogatások csak akkor aktiválódnak, ha az árak összeomlanak és nem védik a farmereket a válsághelyzettől. Az EU-ban viszont a farmerek direkt, azaz nem a realitásra alapozott támogatást kapnak, ez pedig felfelé ívelő piaci árak esetében nem hatékony, sőt felesleges.

Bár a jelenlegi KAP-nak is vannak pozitív elemei, az átfogó reform nagyon is időszerű. Ha a reformnak sikerül megoldania a tej- és húspiac válságát, és – a WTO-val egyeztetve – fékeznie a harmadik országokból származó, igazolatlan minőségű agrártermékek beáramlását és dömping áron árusítását, az a magyar gazdák gondjait is nagyban enyhíti. A kidolgozásban nagy felelősség hárul a magyar EU képviselőkre, hogy a magyar érdekeket megfelelően igyekezzenek érvényesíteni.