Lassan, de határozottan kúszik felfelé a hőmérő higanyszála, jelezve, hogy hamarosan itt a nyár, közeleg a betakarítás ideje. Ez mindig az egyik legkritikusabb művelet szántóföldjeinken, és ha van, amikor igaz, akkor a betakarításkor mindenképpen, hogy az idő pénz! Nagyon fontos, hogy a termény a lehető leghamarabb, a legjobb minőségben a tárolókba kerülhessen. Ezért fontos az aratás minél gyorsabb, gördülékenyebb kivitelezése, ha kell, és az idő engedi, akár 12-14 órás műszakokban. Lássuk, milyen előnyei lehetnek a GPS-technológia alkalmazásának a betakarításban.

TOPCONA vetés kivitelezése nagymértékben meghatározza, hogy betakarításkor milyen állomány fogadja a kombájnokat. Másrészt, ha a növényápolások alkalmával sikerül az egyenletes állomány kialakítása, a betakarítógép is jobban tud teljesíteni az egyenletesebb tömegáramnak köszönhetően. A másik gyakran felmerülő probléma a gépsor eltérő munkaszélességéből adódik. A vetőgép és a vágóasztal szélességének különbözősége, a sorok görbesége vagy a csatlakozó sorok pontatlansága mind olyan tényezők, melyek nehezítik, ezáltal lassítják a betakarítást, illetve rontják a vágóasztal szélességének kihasználtságát (kapásnövényeknél ez hatványozottan jelentkezik).

A gépkezelő érthető módon az elhagyásmentes vágásra törekszik, ami a gyakorlatban azt jelentheti, hogy jelentős, akár 40-50 centiméteres átfedéssel dolgozik (gabonafélékben). A GPS-es sorvezetés, de különösen a gépfüggetlen Topcon robotkormányzás segítségével ezek a tényezők hatékonyan ellensúlyozhatók. Már egy egyszerű sorvezető is leveszi a csatlakozó sorok keresésének terhét a gépkezelő válláról. Azonban a robotkormányzás a munkaszélesség ismeretében – napszaktól és látási viszonyoktól függetlenül – mindig úgy vezeti rá a fogásokra, hogy biztosan nem marad a végére egy fél vágóasztalnyi sáv.

TOPCONA robotpilóta alkalmazásával a felesleges átfedés hatékonyan csökkenthető, garantált a tökéletes csatlakozási pontosság. Ez a GPS vétel pontosságától függően, mAXI-NET RTK korrekcióval akár ±2-3 cm-es hibahatárig csökkenthető! Ez azt jelenti, hogy azonos területet kevesebb számú fogással – tehát kevesebb üzemanyaggal és rövidebb idő alatt – betakarítható. Mindemellett a gépkezelő terhelése is jelentősen csökken. Így még a legnagyobb munkaszélességű gépeknél sem jelent gondot a menet közben történő ürítés, mely újabb teljesítménynövekedést eredményez.

Külön előny, hogy az egyes alkalmazásokhoz nincs szükség külön-külön eszközháttérre. A Topcon X30 monitor egyidejűleg képes a robotpilóta vezérlésére és a hozamtérképezésre – gyakorlatilag bármilyen betakarítógépen. De a monitor a betakarítási időszakon kívül is jól használható – alkalmas permetezőgépek, szemenkénti vetőgépek automatikus szakaszvezérlésre, dózis-, illetve tőszámszabályozására is. Az új Topcon YieldTrakk eszközfüggetlen hozamtérképezés pedig rögzíti a hozamadatokat, melyek révén pontosabbá tehető az elkövetkező szezon tápanyag-visszapótlása.

TOPCON

A betakarítógépre telepített Topcon System350 automata kormányzás kiegészítve a YieldTrakk hozamtérképezéssel, teljes körű csomagot biztosít a precíziós gazdálkodás iránt érdeklődő és elkötelezett gazdálkodók számára.

Összességében tehát elmondható, hogy a GPS-eszközök nagymértékben hozzájárulnak a betakarítás gyors és minőségi kivitelezéséhez. Nem utolsó sorban leveszi a terhet a gépkezelőről, aki így az egész napos soron tartás helyett 100%-ban tud figyelni a betakarítás minőségére. Végső soron adatokat szolgáltatva a gazdálkodás pontos irányításához.

Mesterházi Péter Ákos, precíziós gazdálkodási csoportvezető, AXIÁL Kft.
Papp Máté, termékmenedzser asszisztens, AXIÁL Kft.

További információkért látogasson el az AXIÁL Kft. weboldalára!