Az itthon is széles körben ismert, 25 éves jubileumát ünneplő német Annaburgernek ugyanitt, a tavalyi AGRITECHNICA-kiállításon láthattuk először a teljes portfólióját érintő generációváltás első fejlesztéseit, az idei EuroTier-szakkiállításon pedig tovább folytatódott az újdonságok debütálása. Itt mutatkozott be két új szervestrágyaszórójuk, a HTS 18.04-es.

gépA HTS 18.04-es új modell – fotó: annaburger.de

A HTS 18.04 trágyaszóró a 16 és 20 tonna teherbírású modellek közötti tartományban bővíti az univerzális szórókínálatot. Mint ahogy a család több tagja, úgy ez a modell is a már jól bevált láncos kaparóléces lehordószerkezettel szállítja a trágyát a rakfelületen a kettő darab vízszintesen, párhuzamosan dolgozó tépőhenger felé, melyek a kijuttatandó tápanyagot egyenletesen szétbontva továbbítják a nagyméretű szórótányérokra. A hidraulikus hajtású lehordóláncok egyenként 150 kN-os terhelést is elbírnak.

gép

A hidraulikus hajtású lehordóláncok egyenként 150 kN-os terhelést is elbírnak – fotó: annaburger.de

A 18 tonna megengedett legnagyobb össztömegű szórókocsi üres súlya 6600 kg. Raktérfogata 14,1 köbméter. Természetesen mint ahogy a gépcsalád több tagját, úgy ezt az új modellt is felszerelhetjük térfogatnövelő silószállító felépítménnyel is, mellyel a raktérfogat 29 m3-esre bővíthető, melynek kiürítése kicsivel kevesebb mint egy perc alatt elvégezhető.

Az átépítés mindössze másfél órát vesz igénybe. A tandem futómű alapkivitelben parabola-laprugós felfüggesztésű. A TLT-tengely csatlakozási szöge minimálisra csökkent, így sokat javult az élettartama, és csökkent a karbantartásigénye.

gép

A HTS 18.04-es szórószerkezete – fotó: Simon Péter/Agroinform

Bár hazánkban az életszerűtlen szabályozás miatt alig vannak használatban az összkerékmeghajtású mezőgazdasági jellegű nyergesvontatók, addig tőlünk nyugatra egyre nagyobb mértékben alkalmazzák a mezőgazdasági szállítás eme gyors és sokkal költséghatékonyabb módját.

Ennek oka többek között az is, hogy a mezőgazdasági szállítások távolságai az utóbbi másfél évtizedben rohamosan megnőttek, és az ilyen járművekkel 25 százalékkal kevesebb üzemanyag-felhasználással oldható meg a szállítás tonna/km-re vetítve.

gépA 28 tonna megengedett legnagyobb össztömegű TS 28.04/.03 típusú szórókocsi – fotó: annaburger.de

Korábbi cikkeinkben már adtunk hírt arról, hogy a szállítás mellett egyre több más szántóföldi munkát el tudnak végezni ezek a járművek, melyek köre most tovább bővül, hiszen az ANNABURGER kifejezetten ezekhez a járművekhez fejlesztett ki félpótkocsis rendszerű univerzális trágyaszórót. Ez egy igazi technikai újdonságnak számít, hiszen nem igazán ismerünk a piacon hasonló eszközt. A 28 tonna megengedett legnagyobb össztömegű szórókocsi meghajtása teljesen hidraulikusan történik.

gépA TS 28.04/.03-as trágyaszóró, illetve silószállító kivitelben – fotó: annaburger.de

Külön hidraulikus kör hajtja meg a szórószerkezetet és a bontóhengereket, és egy különálló kör csak a kaparólapos lehordórendszert mozgató fogaskerekes hajtást szolgálja ki. Mivel itt a teherbírás már igen nagy, 17200 kg, ezért a lehordólánc már magas, 264 kN-os szakító szilárdsággal rendelkezik. Természetesen ez a modell is átalakítható silószállító kivitelre, ahol a térfogatnövelő magasítónak köszönhetően 19-ről 42 köbméterre bővül a raktérfogat.

gépA TS 28.04/.03-as rakfelülete és szórószerkezete – fotó: annaburger.de

Az alacsony nyomású abroncsokkal szerelt tandem futómű itt már a nagy közúti sebesség, illetve a kényelmes és biztonságos közlekedés érdekében hidraulikus lengéscsillapítású felfüggesztéssel csatlakozik az alvázhoz. Opcióban ISOBUS-vezérlés, különböző abroncsméret és a silószállító-kivitelhez billenthető felső takaróponyva is kérhető.

Sajnos a kiállításon csak poszterek és dokumentációk segítségével lehetett megismerni  az új szóróeszközt, pedig ennek is a kiállított újdonságokkal egy időben volt a premierje.

gépAz új háromtengelyes hígtrágyaszállító család egyik modellje a kiállításon – fotó: Simon Péter/Agroinform

A fentebb már említett teherautós szállítás egyre nagyobb terjedését szem előtt tartva nemcsak a szervestrágyaszórásban kínálnak ezekhez a járművekhez alternatívát, hanem a hígtrágyaszállításban is. Az univerzális tartálykocsicsaládjuk ezeket az igényeket próbálja kielégíteni úgy, hogy közben szükség esetén a traktoros vontatásra is alkalmas legyen.

A 21 m³, 24 m³ és 27 m³-es tartálytérfogattal elérhető kocsik egy hozzájuk kifejlesztett Dolly segítségével 40 km/h maximális sebességig traktorral is vontathatóak, a Dollyt eltávolítva pedig nyerges vontatóval félpótkocsis rendszerben is végezhetnek hígtrágyaszállítást.

gépA traktorvontatású, Dollyval kiegészített és a félpótkocsis változat – fotó: annaburger.de

Utóbbi esetben sem lehet száguldozni velük, de ebben a variációban már rendelhető 60-65 km/h maximális sebességű kivitelben, így is sokkal gyorsabb, mint a traktoros szállítás tempója.

Természetesen lehetőség van csak a nyerges félpótkocsis kivitel rendelésére Dolly nélkül, ebben az esetben a futóművek felfüggesztése már alapkivitelben légrugós, és a hátsó tengely kormányzott kivitelű. A vontatás jellegéből adódóan a tartály feltöltését végző rotációs szivattyú meghajtása hidraulikusan történik. A traktoros vontatás esetén a Dolly K50-es félgömb vonófejhez csatlakoztatható.