Bár már egyre több traktorcsaládhoz kínálnak gyári homlokrakodókat, amelyeket valamelyik nagy rakodógépgyártó szállít a gyártók vagy a forgalmazók számára, azonban sokszor előfordul, hogy utólag kell felszerelni egy adott erőgépünket homlokrakodóval, amelynek kiválasztása több szempont mérlegelését igényli, de ennek elmaradása vagy hiányossága sokszor csak a beszerzés után derül ki.

homlokrakodó

Az első szempont, hogy összeállítjuk, milyen rakodási feladatokra kívánjuk majd alkalmazni rakodógépünket – fotó: stoll-germany.com

Az első és legfontosabb szempont, hogy összeállítsuk, milyen rakodási feladatokra kívánjuk majd alkalmazni leendő traktoros homlokrakodógépünket, hiszen ennek megfelelően olyan rakodó jöhet számításba, amelynek a munkákhoz megvannak a megfelelő munkaeszközei.

A mezőgazdaságban évről évre növekvő rakodási feladatok mellett az is nehezíti az ideális munkaeszköz-paletta kiválasztását, hogy erősen változó térfogattömegű anyagokat és terményeket kell mozgatni.

homlokrakodó

Nehezíti a munkaeszköz kiválasztását, hogy erősen változó térfogattömegű anyagokat és terményeket kell mozgatni – fotó: caseih.com

A rakodási munkák mellett arra is lehet tervezni a gépbeszerzéskor, hogy – amennyiben a rakodó munkaeszköz választéka, illetve a traktor specifikációja engedi – milyen más, nem kifejezetten rakodási feladatot is kiszolgálunk esetleg a jövőben homlokrakodónkkal. Ma már szinte mindegyik modell felszerelhető például tolólappal, seprőadapterrel, emelőkosárral, sőt arra is van már példa, hogy a rakodókanál helyére önrakodó takarmánykeverő-kiosztót is csatlakoztassunk.

homlokrakodóBálafogó villával munka közben – fotó: metalfach.com.pl/hu

A munkaeszköz-választásnál figyelnünk kell arra is, hogy hány szabad hidraulikus kivezetéssel rendelkezik erőgépünk a kiszolgálásához. Ma már számtalan olyan adapter van, amely további hidraulikaköröket igényel, elég csak a bálamegfogóra vagy az előbb említett takarmánykiosztóra gondolni. Ha nem elegendő a külön hidraulikus kör, ma már akkor sem kell kétségbeesni, hiszen a rakodógépgyártók jó része erre az esetre felkészülve külön vezértömbbel látja el rakodógépét, így áthidalva a problémát.

homlokrakodóA hidraulikus működtetésű gyorskapcsoló rendszer előnyös kiegészítő – fotó: quicke.nu

A munkaeszközök felcsatlakoztatása alapkivitelben sok esetben még mindig manuális kapcsolású mechanizmussal történik, de ma már minden modellnél opcióban elérhető hidraulikus működtetésű gyorskapcsoló rendszer, amely főleg olyan gazdaságban dolgozó rakodónál lehet előnyös kiegészítő, ahol egy műszaknapon belül akár három-négyféle olyan különböző rakodási feladatot kell végezni, amely adaptercserével jár együtt. Egy ilyen váltást meggyorsító eszközzel jelentős állásidők spórolhatók meg, így a rakodási teljesítmény emelkedésével megtérül a feláras kiegészítő beruházásigénye.

homlokrakodóGyorscsatlakozós megoldás segítségével néhány perc alatt leparkoltatható a homlokrakodó a traktorról – fotó: quicke.nu

Akinek viszonylag kevés rakodási feladatot kell végeznie a traktorával, és számos más szántóföldi munkában többet veszi igénybe, annak érdemes olyan rakodógépet választani, amely könnyen, gyorsan lekapcsolható az erőgépről. Ma már nagyon sok, szinte a kínálat túlnyomó többsége alapkivitelben vagy opcióban rendelkezik ilyen gyorscsatlakozós megoldással, amelynek segítségével néhány perc alatt leparkoltatható a homlokrakodó a traktorról.

homlokrakodóNagyon fontos, hogy tisztában legyünk saját erőgépünk hidraulikus rendszerének teljesítményével – fotó: newholland.com

Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk saját erőgépünk hidraulikus rendszerének teljesítményével. Többször előfordul, hogy megvásárolja a gazda az adott homlokrakodót anélkül, hogy tájékozódna annak hidraulikus nyomásigényéről, aztán a traktorra adaptálva csodálkozva tapasztalja, hogy az elvárhatónál sokkal lassabban emel, vagy csak nagyon magas motorfordulatszám mellett éri el a kívánt emelési teljesítményt.

homlokrakodóA munkaeszköz befogadókapacitása, raktérfogata a rakodóra vetített emelőképességének 85-95 százalékát érje el – fotó: metalfach.com.pl/hu

Nagyon fontos szempont a rakodógép kiválasztásánál, hogy a munkaeszközeinek kialakítása, befogadókapacitása, illetve raktérfogata a rakodóra vetített emelőképességének 85-95 százalékát elérje. Ennél alacsonyabb érték esetén a rakodó üzemeltetése már rövid távon is gazdaságtalan lesz.

Leginkább a szervestrágya-rakodó villák kiválasztásánál lehet nagyon mellényúlni, ha olyan rakodógépet választ az ember, ahol az ehhez biztosított munkaeszköz túl kicsi, mivel egy átlagos villával is csak 75-77 százalékos emelőképesség-kihasználás érhető el.

homlokrakodóA szállítójárművek befoglaló méretei minden esetben alapvető feltételt jelentenek – fotó: metalfach.com.pl/hu

Az olyan alapvető dolgokat, mint pl. a szállítójárművek befoglaló méreteinek figyelembevétele, részletesen nem kívánjuk elemezni, remélve azt, hogy ezt a szempontot minden esetben alapvető feltételnek tekintik a felhasználók.

Azzal sem mindig vannak tisztában a beszerzésnél a gazdák, hogy egy-egy adott teherbírású szállítójármű-szerelvénynek adott kilométeren belül mekkora a rakodásiteljesítmény-igénye. Ezt egy táblázatban ismertetjük, amelybe jól behelyettesíthető a saját traktor+pótkocsiszerelvényük teherbírás szerint.

Tehebírás: (t)

Szállítóeszköz rakodásiteljesítmény-igénye (t/h)

5 km

10 km

15 km

3

30-40

20-40

20-30

4

60-90

40-80

30-70

5

70-100

40-100

40-80

6

70-140

50-90

40-80

7

110-160

80-140

60-120

8

120-170

100-160

80-140

13

180-240

110-220

100-200

homlokrakodó

Sokszor a stabilitást pluszpótsúlyokkal növelik a felhasználók – fotó: valtra.com

Tudnunk kell, hogy a homlokrakodó üzemeltetéséhez alkalmazni kívánt erőgépünknek mekkora a mellső tengelyterhelése. Túllépni ezt a rakodó saját tömegével + a megengedett legnagyobb emelőképesség együttes tömegével semmiféleképpen sem szabad. Ha ezt egy kicsivel is túllépjük, akkor a traktor mellső tengelyének élettartama jelentősen csökken, de emellett a stabilitás is veszélybe kerül.

Sokszor a stabilitást pluszpótsúlyokkal növelik a felhasználók, de számtalan példa van a nyomtáv kiszélesítésével történő megoldásnak. Természetesen még számtalan további szempont jöhet számításba a rakodóválasztásnál, fentebb csak a legfontosabbakat gyűjtöttük egy csokorba, a teljesség igénye nélkül.

Rakodókról és egyéb gépekről is olvashat tapasztalatokat az Agroinform Fórum rovatában.