Újra egyre népszerűbb hazánkban a lovaglás, ami ma már nemcsak a sportot jelenti, hiszen rehabilitációs tevékenységként is elismert, de egyre többen tartanak lovat hobbiból is. A Xenophon Lovas Klub nevét sokan ismerik itthon, mert az 1995-ös megalakulása óta hazánk legeredményesebb díjlovas klubja, amelynek alapítója Dallos Gyula mesteredző, a Magyar Lovassport örökös bajnoka.

Dunakeszi családi lovardájuknak elsődleges tevékenysége a versenysport, de ezen kívül lovas képzéssel, versenyre való felkészítéssel és lókiképzéssel foglalkoznak. Dallos Beáta intézi a lótartás feladataitól a versenyszervezés ügyes-bajos dolgáig a családi vállalkozás szerteágazó tevékenységét. Lovardájuk jelenleg 18 boksszal, egy fedeles és egy nyitott lovardával, fedett jártatógéppel és karámmal működik.

A télen-nyáron folyamatos szakmai munka támogatásához szükségük lett egy fedett lovardára, ez már a vállalkozás indulása után kiderült. 1997-ben kapcsolatba kerültek a Frisomattal, amely együttműködés eredményeként megépült a máig minden évszakban remekül „működő” 15 méter széles, 30 méter hosszú, felső bevilágítókkal szerelt Omega csarnok. Dallos Beáta elmondta, hogy nyáron a sok esőtől felázott talaj, míg télen a nagy hideg okoz nehézséget lónak és lovasnak egyaránt. És bár sokan szabadtéri sportként gondolnak a lovaglásra, a folyamatos felkészüléshez szükség van egy biztonságos, fedett helyre.

Az Omega acélcsarnok, ami itt fedett lovardaként is kiválóan megállja a helyét, eddig -20 és +40 fok között minden évszakban segítette a lovasok felkészülését. Nyári melegben a két tágas és magas kapu kinyitásával megfelelően jár a levegő és nincs szükség a klimatizálásra, és nem szükséges a kiegészítő hőszigetelés sem. Télen ugyan párásodik kicsit, de a fedett lovarda talaján lévő homok nedvesen tartásához ez éppen megfelelő mennyiség.

Szeretik a csarnokot azért is, mert a bevilágítók elég fényt biztosítanak, a tágas kapukon a közlekedés könnyen megoldható, a belső oldalon a falakat lambériával burkolták, ami a kényelmes használatot szolgálja. Dallos Beáta elmondása szerint az elmúlt 19 évben gyakorlatilag egyetlen alkalommal kérték a Frisomat segítségét, amikor 3 évvel ezelőtt szükségessé vált a csarnok tetején lévő bevilágítók felújítása. A napsugárzás ráégette a port a felületre, így az sötétebb lett. Az erre vállalt 8-10 év élettartam helyett „csak” 15 év után vált szükségessé a műanyag elemek cseréje. A napi karbantartás semmi extra kezelést nem igényel, és ha az oldalán a mélyedésekben össze is gyűlik a por, akkor egy-egy nagyobb eső után kefével vagy magasnyomású mosóval könnyedén letisztítható. Beáta véleménye mindenképpen figyelemre méltó: „Biztos vagyok benne, hogy ha az elmúlt 20 év alatt ennyire jó műszaki állapotban maradt a fedett csarnokunk, akkor nem túlzás a gyártó által vállalt 50 éves garancia.”

buli

Szerteágazó tevékenységük bizonyítja, hogy nemcsak lovaglásra használják az épületet. Egy családi lovardánál is mindig kell egy jól kihasználható fedett hely, ezért a Frisomat Omega acélcsarnoka volt már csapatverseny helyszín, használták kutyás agility-pályaként, de ha jön egy nyári zivatar, akkor a szénabáláknak is tökéletes alkalmi tárolóhely. „Az egyik legkedvesebb csarnokhoz kötődő emlékünk pedig egy 250 fős családi születésnap, amikor a lufikkal, dekorációval és színes programmal varázsoltunk a fedett csarnokból tökéletes parti helyszínt” – mesélte el Dallos Beáta, a lovarda háziasszonyaként egyik legszemélyesebb élményét.

A Frisomat közel 40 éves tapasztalattal rendelkezik lovardák építésében, akár hobbi, akár versenysport céljára keresnek csarnokmegoldást. Megválasztható a lovarda csarnokának mérete (akár 30 méter szélességig), a felszereltsége és a hőszigetelése, de akár előtetőt, nézőteret, boxokat vagy tárolóhelyiséget is tervezhetünk, építhetünk egymás mellé.

További információkért látogasson el a www.frisomat.hu weboldalra!