A legtöbb háztartásban rendszeresen használnak sütőolajat, melyet a legtöbb esetben sajnos egyetlen használat után beleöntenek a lefolyóba, jobb esetben pedig elviszik valamelyik leadóhelyre. Azonban a használt olaj pályafutásának nem kell itt véget érnie. Készülhet belőle ugyanis kiváló szappan is.

Ez azért is nagyon fontos, mert így a spórolás mellett még a környezetünket is óvni tudjuk, és az sem mindegy, hogy milyen anyagokat használunk a mosás, vagy a takarítás során az otthonunkban. Ráadásul még akár ajándékba is adhatjuk ezt a saját kezünkkel készített meglepetést!

Ezért ne öntsd a használt olajat a mosogatóba

A használt olaj mosogatóba történő öntése nagyon káros hatással van a környezetre. De már mi is megtapasztalhattuk a nemkívánatos hatásait akkor, amikor egy idő után eltömődtek, elzsírosodtak a csövek, és eldugult a lefolyó. A hatás azonban nem áll meg a konyhánkban. Az olajos, zsíros szennyeződés megnehezíti a víztisztítást a tisztító állomásokon, hozzájárul a káros baktériumok megjelenéséhez és ennek következtében a városi kártevők számának növekedéséhez is, továbbá a rossz szagok forrásaként is felelőssé tehető. Mivel az olaj és a víz nem tud összekeveredni, az olaj egy filmes felületet képez a vizeken.

mosás mosógép

A mosáshoz nyugodtan használhatunk szappant, hiszen a ruhák ugyanolyan tiszták lesznek, mint mosópor használata esetén. Fotó: Shutterstock

Az olaj egy nem elegyedő folyadék, ezért negatívan befolyásolja a levegő és a víz közötti oxigéncserét, mely káros hatással van a folyók élővilágára. Egy liter olaj átlagosan 1000 liter víz szennyezéséért felelős.


Ahhoz, hogy a víztisztító telepek meg tudják tisztítani az olaj által szennyezett vizet, igen jelentős mennyiségű ivóvíz kerül felhasználásra. Azt pedig ugye nem kell részletezni, hogy mekkora kincs a víz, és hogy egyre kevesebb áll belőle rendelkezésre, így hát egyáltalán nem mindegy, mire is használjuk.

Az olaj újrahasznosítható

A használt étolaj érték, hiszen az ülepítés és dekantálás után keletkező tisztított, használt olaj gyakorlatilag 100%-ban újrahasznosítható. A tisztított étolajat nagyrészt a biodízel iparág használja, de felhasználható még a festék- vagy a gipszgyártás során is.

Azt, hogy mikor érdemes lecserélni a sütőolajat, sok minden befolyásolja. Többek között az, hogy  milyen ételt készítünk el benne, mennyi ideig sütünk benne, és milyen hőfokon. Nem szerencsés, ha az olajat 175 °C fölé hevítjük. A gyártói ajánlások szerint minden sütés után le kell szűrni, és minden ötödik alkalom után cserélni kell a sütőolajat.

A használt sütőolaj gyűjtése és leadása nagyon egyszerű, hiszen a kihűlt olajat egy műanyag palackba kell visszatölteni, és leadni a kihelyezett tárolókba, illetve a megjelölt benzinkutakon, gyűjtőhelyeken.

Ez azért is fontos, mert egy év alatt mintegy 25 000 tonna használt étolaj keletkezik a háztartásoknál, amelyből jelenleg csak körülbelül 500 tonna kerül begyűjtésre. Minden egyes liter begyűjtött és újrahasznosított használt étolajjal annyi felesleges szén-dioxid-kibocsátástól mentesíthető a környezetünk, mintha nem autóval tettünk volna meg 90 kilométernyi utat.

Az sem jó megoldás, ha kiöntjük a használt sütőolajat a kertbe, hiszen a talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét. Nem jó ötlet kommunális hulladékba sem elhelyezni, hiszen nehezen lebontható anyagként keveredik a háztartási szeméttel. Ha pedig a vízbe jut, egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet.

így készíts szappant használt olajból

Ha szappanról beszélünk, akkor egyből kétfélre is gondolhatunk, a mosószappanra és a fürdéshez használatos mosakodó szappanra. A használt étkezési olajokat elsősorban mosószappan készítésére szokás felhasználni. Ennek több oka is van. Azért nem célszerű fürdőszappannak használni, mert az olaj túlhevítése miatt rákkeltő anyagokat tartalmazhat, az égett szag sem túl hívogató, hogy fürdésre használjuk, és a színe sem túl szép. Azonban mosásra nyugodtan használhatjuk.

Sőt, egyre többen vagyunk, akik a természetes módszereket keresik a háztartásban, és megpróbálják a vegyszermentes mosás és takarítás mellett letenni a voksukat, ügyelve így a környezetükre és saját egészségükre. A mosószappanos mosást pedig nem véletlen, hogy már az őseink is alkalmazták, hiszen igen hatékony ez a hagyományos módszer.

szappan

A használt étolajból készítsünk szappant. Fotó: Shutterstock

A mosószappan készítéséhez kell 1 liter használt olaj,150g NaOh, 380 ml víz és illóolaj, ízlés szerint. A legfontosabb, hogy öltözzünk be, hiszen a szappankészítés veszélyes üzem. Mindenképp hosszú ujjú felsőt vegyünk fel, nehogy ránk fröccsenjen valami a készítés során. Nem árt, ha védőszemüvegünk is van, és mindenképp vegyünk fel hosszú gumikesztyűt és szájmaszkot is.

Szükségünk lesz egy legalább 2 literes, rozsdamentes lábasra, amelyben az olajat fogjuk melegíteni. Kelleni fog egy mérleg, egy 7 dl-es befőttes üveg tetővel, amelyben a lúgot fogjuk oldani, egy rozsdamentes evőkanál, botmixer, szilikonos lapát forma, szilikonos sütőpapír, olló és tálca.

1. Először is önsük a lábasba az olajat, és lassú tűzön melegítsük meg. Körülbelül 45 Celsius-fokosnak kell lennie.

2. Mérjük ki a befőttesüvegbe a 220 gramm folyadékot, és lassan, óvatosan öntsük hozzá a nátrium hidroxidot. Ez az oldat gyorsan melegszik, ezért hideg vízfürdőbe kell tenni, és lehűteni 45 Celsius-fok körülire. Azért, hogy feloldódjon a lúg, az elején keverjük meg többször, majd tegyük rá a fedelet és hagyjuk kihűlni.

3. A langyosra hűlt lúgoldatot öntsük a langyos olajhoz, és botmixerrel keverjük olyan állagúra, mint egy hígabb puding.

4. Öntsük hozzá az illóolajat, majd alaposan keverjük meg.

5. Ezután öntsükbele a formába, és takarjuk le sütőpapírral, majd hagyjuk, hogy lassan kihűljön.

6. A formából 24 óra elteltéve lehet kivenni a mosószappant. Ezután már fel lehet szeletelni, azonban azonnal nem lehet még felhasználni, hanem négy hétig kell szellős helyen érni hagyni.

Jó munkát és sok tiszta ruhát kívánunk!