A szép számmal megjelent partnereiket először egy rövid gyárlátogatáson vezették körbe, és mutatták be az üzem különböző munkafolyamatait, majd pedig a közelben lévő szántóterületen néhány terméküket gyakorlat közben is megismerhették a vendégek, a gyárudvaron pedig a teljes termékpalettát kiállították.

1996-ban a német Güttler házaspár Hódmezővásárhelyen a Güttler Kft.-t azzal a céllal alapította meg, hogy a cég Güttler gépeket gyártson a nyugat-európai gazdálkodók számára. Időközben a magyarországi piacon is elindult az értékesítés, így az évek folyamán a gyártott gépek egyre nagyobb hányada került a magyar gazdálkodókhoz.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

A talajmunkagépek fejlesztése is Magyarországon történik, ami azért is fontos, mert ma már a cég így teljes mértékben figyelembe veszi a magyar talajviszonyokon túl a kelet-európai növénytermesztők igényeit is. Ezt egy széles látókörű, magyar fejlesztő mérnökökből álló csoport biztosítja. Az új gyárcsarnok létesítése 2013 augusztusában kezdődött meg a Maroslelei úton, amelyet tavaly adtak át a termelésnek.

Az üzemben szalagszerűen folyik a termelés, a különböző vázelemek kivágását nagy pontossággal dolgozó automatizált plazmavágók végzik, a vázszerkezet elemeit a kézi hegesztés mellett ma már hegesztő robot is segíti. Az elemek mozgatását a különböző munkacsoportok között 5 tonna teherbírású, fix telepítésű darurendszer mozgatja.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

A felületkezelést és a fényezést alvállalkozó végzi el, egy másik üzemben. A Güttler prizmahenger elemeinek kivételével a többi művelőelemet beszállítóktól vásárolják. A dolgozók számára igazán otthonos, kellemes hangulatú szociális helyiségeket alakítottak ki, hogy minél jobb munkakörülményekben legyen részük.

MÜCHTIGfotó: Kalmár Nárcisz

A gépbemutatón felvonultatott gépek sorát a Müthing szárzúzócsalád egyik modelljének bemutatkozása nyitotta meg. Ezek a szárzúzógépek olyan egyedülálló fejlesztéseket tartalmaznak, mint például a teljesen ívelt gépház, a speciális törőelemek, illetve az egyedülálló acél alapanyag választása, amely merevebb, ugyanakkor könnyebb vázszerkezet kialakítását teszi lehetővé. Ez a speciális felépítés felelős azért, hogy még nagy tömegű szármaradvány feldolgozása esetén is tartható a viszonylag magas menetsebesség anélkül, hogy a gép eldugulna.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

A gyakorlati bemutatót a GreenSeeder 600 gyepápolóból és PW 640 Güttler-hengerből álló, 6 méteres munkaszélességű gépcsoport folytatta, amely egy menetben végzi a gyep, illetve lucernaterület egyengetését, gyomirtását, felülvetését és tömörítését, de zöldtrágya vetése is megvalósítható vele.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

A nyílt nap bemutatóján láthattuk először a népszerű PrimusPlus grubber legújabb generációjának első darabját. A nehézkultivátor továbbfejlesztésénél a felhasználói tapasztalatokat és visszajelzéseket figyelembe véve a vázmagasságot 750 mm-re csökkentették, a kapák szárvastagságát pedig 22 mm-ről 25 mm-re növelték. Gerendelye 100x100 mm keresztmetszetű, lazító kapáinak munkamélységét pedig 30 milliméterenként 150-330 mm között lehet szabályozni.

Güttler

fotó: Agroinform.hu

A fellazított hantok egyengetéséről és beforgatásáról 560 mm átmérőjű csipkés tárcsák gondoskodnak, a tömörítést és lezárást pedig Simplex Güttler henger végzi, melynek megváltozott, erősítve lett a csatlakoztatása a vázszerkezethez. A korábbi munkamélységhatároknál 15 cm-től 28 cm-ig volt használható a PrimusPlus, míg az új generáció már 10 cm-től alkalmazható. Jelen pillanatban 2,5 és 3 méteres munkaszélességben érhető el a PrimusPlus család, melyeknek minimális teljesítményigénye 120, illetve 140 LE.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

A Moreni Kronos olasz gyártmányú forgóboronákat kizárólag a Güttler Kft. forgalmazza hazánkban. A bemutatón felvonultatott 3 méteres munkaszélességű modell 12 darab késrotorral dolgozik, 75 mm-es osztással, 33 cm-es hosszúságú késekkel. A meghajtást továbbító szöghajtóművében különleges acélötvözetből készült tányérfogaskerekek kerültek alkalmazásra.

A forgóborona simítólemeze fokozatmentesen állítható. A lezáráshoz többféle henger közül választhatjuk ki a talajkörülményekhez legmegfelelőbbet, a bemutatón például Güttler hengerrel láthattuk. A Moreni forgóboronák kínálata 0,8 méterestől  egészen 6 méteres munkaszélességig terjed.

Güttler

fotó: Agroinform.hu

A Földmester magágykészítőt már nem nagyon kell bemutatni, régi jól bevált terméke a hódmezővásárhelyi gyártónak. A CrossBoard simítót 3 sorban követik a lándzsás kialakítású művelőkapák, majd a megmunkált talajt a Simplex Güttler henger tömöríti és zárja le. A Földmester magágykészítő egy menetben végzi a szántáselmunkálást és a magágykészítést, így idő- és költségmegtakarítást eredményez az alkalmazása.

Güttler

fotó: Agroinform.hu

Tavaly mutatkozott be a Supermaxx szántóföldi kultivátor újabb generációja, melyet most a bemutatón munka közben, szántáselmunkálásban vehettünk szemügyre. Lényegében az 5 sorban elhelyezett, 13 cm osztástávolságú rugós kapák maradtak meg a korábbi generációból. Teljesen átdogozták a vázat, és új középső toronyrészt kapott a munkagép, 56 cm-es gerendelymagassága nagy átömlési keresztmetszetet biztosít.

A művelőelemsort kiegészítették új elemekkel. A rugós kapák előtt egy Flatspring rugós talajsimító végzi az egyengetést, rögtörést, a kapák munkáját pedig egy sor 12 mm-es átmérőjű, 130 mm osztásközű rugós borona és 33 mm átmérőjű RollFix rögtörő syntetic ultra henger zárja le és tömöríti.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

A rugós borona fogai a csillagok között helyezkednek el, így segítik a henger öntisztulását is. A fentebb említett kiegészítők az 5-6 méteres változatok mellett a 9-10 és 12 méteres PROFI félig függesztett változatokra is felszerelhetők. A 9-10-12 méteres SuperMaxx Profi-változatoknál a Flatspring simítót a rugós kapák 7 sorban követik, az egyenletes mélységtartást pedig mélységhatároló kerekek biztosítják. A szántóföldi kultivátort elsősorban szántáselmunkálásra és magágykészítésre ajánlja a gyártó, de könnyebb talajokon jó minőségben végezhető vele például tarlóhántás is.

Güttlerfotó: Agroinform.hu

Megismerkedhettek a vendégek a gyakorlat közben az új elrendezésű Güttler hengerrel is. A felhasználói igények figyelembevételével a Güttler a népszerű Master hengereinél egy alacsonyabb árfekvésű, új vontatott hengert alakított ki. Az új eszköz a korábbi változattól eltérően OffSet-elrendezésű, a Flatspring simítóval egy egységet alkot a henger, és az elrendezésnek köszönhetően nagyon jók a tagok átfedései.

A gépbemutatót követően egy ebéddel és szakmai eszmecserével zárult a program.