A kukoricabetakarítás után visszamaradó kukoricaszárnak – amellett, hogy értékes szerves tápanyag területünk számára – a szárazabb években a szarvasmarhatartásban tömegtakarmány-kiegészítőként betöltött szerepe is igen nagy, de a biomassza-erőműveknél mint szilárd energiahordozó hőtermelésre is használható.

gépMa már a kombájnok kukoricacső-törő adaptereinek többsége szárzúzó berendezéssel rendelkezik – A szerző felvétele

Ma már a kombájnok kukoricacső-törő adaptereinek többsége szárzúzó berendezéssel rendelkezik. Ezekkel általában maximum 25 cm-es tarlómagasságot hagyhatunk hátra, de amennyire a terület terepviszonyai engedik, a lehető legkisebb vágásmagasságon érdemes járatni, így megkönnyítve a későbbi szárbetakarítási munkafolyamatokat.

A kombájn után a kukoricaszár általában a földön fekve, megdöntve, sok esetben – a betakarítógépek eltérő nyomtávolsága miatt – megtaposva hever. Mivel a kukoricacső-törő adapterek szárzúzó berendezéseinek aprítási hatékonysága változó, így külön szárzúzógéppel előkészíthetjük a betakarítani kívánt szármaradványt.

gép

Szárzúzógéppel külön előkészíthetjük a betakarítani kívánt szármaradványt – A szerző felvétele

Ezzel sokat javíthatunk a rendképzést végző gépek munkájának hatékonyságán, és az alacsony tarlómagassággal csökkenthetjük ezen gépek igénybevételét is. Mivel az őszi hónapok sokszor csapadékosak és párásabbak, így a plusz szárzúzási művelet közbeiktatásával jelentősen csökkenhetjük a kukoricaszár nedvességtartalmát. A 40-50 százalékos arányról körülbelül 25 százalékos érték alá kell szorítani bálázás idejére.

A szárzúzott, aprított szármaradványból vezérelt ujjas rendképzővel, illetve csillagkerekes rendsodróval alakíthatunk ki betakarításra alkalmas rendet.

gép

A szármaradványból rendképzővel, illetve csillagkerekes rendsodróval alakíthatunk ki betakarításra alkalmas rendet – A szerző felvétele

A rendképző kiválasztásánál fokozottan szem előtt kell tartani a bálázó rendfelszedőjéhez optimálisan illeszkedő rendszélességet. A legideálisabban a szármaradvány rendképzésére a csillagkerekes rendsodrók alkalmasak, ezekkel maximum 30 százalékos nedvességtartalomnál végezhetjük a betakarításra való előkészítést.

A munkaszélességük beállításánál fokozottan ügyelni kell arra, hogy a rugós fogak ne fogjanak túl mélyen bele a talajba, hiszen a takarmányozásra történő betakarításnál minimalizálni kell a földszennyeződés mértékét.

gépNapjainkban már a kukoricaszár bálázásos betakarítása közül a hengeres bálázóval történő betakarítás a legjellemzőbb – fotó: farm-equipment.com

Napjainkban már a kukoricaszár bálázásos betakarítása közül a hengeres bálázóval történő betakarítás a legjellemzőbb, de számos helyen találkozhatunk a szögletes nagybálázóval végzett begyűjtéssel is, utóbbinál viszont a durva kukoricaszár miatt a kötöző szerkezet kötözőtűit érő terhelés nagyon sokszor azok töréséhez vezet.

A hazai piacon elérhető hengeres nagybálázók közül a nagyobb nedvességtartalmú kukoricaszár esetén a bálázáshoz inkább az állandó kamrás bálázógépet alkalmazzunk, mivel ezek laza, közepes tömörségű hengeres nagybálát készítenek, melyek száraz időben a betakarítási területen hagyva tovább tudnak veszíteni nedvességükből.

bálázó

Kukoricaszár-bálázás szögletes nagybálázóval – fotó: knowledge.agriculturemachinerybusiness.com

A szármaradvány 15-20 százalékos nedvességtartalma mellett már a nagy tömörségű bálákat készítő változókamrás bálázógépek is alkalmazhatóak, mivel ekkor már alacsony a bálázott kukoricaszár penészesedésének kockázata.

Ha az őszi időjárás tartósan száraz, akkor érdemes a bálákat néhány napig a területen hagyva száradni hagyni, hiszen további nedvességtartalom-csökkenést érhetünk el ezzel. Sok esetben viszont gátat szab ennek az, hogy amint kedvezőbbre fordul az őszi időjárás, a betakarítást követő talajművelési munkákat a területen hagyott hengeres kukoricaszár-bálák akadályozzák.

bálázóA bálázásos betakarítás hasznos kiegészítői a bálagyűjtő kocsik – fotó: apacheequipment.com

Ilyenkor tudnak a bálázásos betakarítás hasznos kiegészítői lenni a bálagyűjtő kocsik, melyekkel a tábla szélére gyűjtve szabadíthatjuk fel a földünket a munkákat akadályozó báláktól. Így a bálák kint maradhatnak a területen, tovább veszítve nedvességtartalmukból, és a tarlóápolási, illetve az őszi talaj-előkészítési munkák is megindulhatnak.

Az ezekkel az eszközökkel végzett bála táblaszélre történő begyűjtése a későbbi rakodási és szállítási feladatokat is jelentősen meggyorsítja, mivel a rakodógépnek és a szállítójárműnek már nem kell az egész területet bejárva, külön-külön bálánként megállni és elindulni.

bálázóSzállításkor fontos a megrakott pótkocsin a bálarakomány megfelelően stabil, biztonságos rögzítése – fotó: agroinform.hu

A bálák begyűjtése és szállítása nagy logisztikai feladatnak számít, de viszonylag kis beruházással a legegyszerűbben speciális bálarakodó villával, tüskével vagy bálamegfogó adapterrel szerelt traktoros homlokrakodóval, illetve teleszkópos rakodóval és nagy kapacitású bálaszállító pótkocsival végezhető.

Mivel a kukoricaszár-bálák a hagyományos szénabálákhoz viszonyítva egymásra rakodva szállításkor könnyebben elmozdulnak, ezért nagyon fontos a megrakott pótkocsin a bálarakomány megfelelően stabil, biztonságos rögzítése.

bála

A hengeres nagybálákban begyűjtött kukoricaszár tárolásának módját a legnagyobb részben a nedvességtartalom befolyásolja – fotó: agroinform.hu

A hengeres nagybálákban begyűjtött kukoricaszár tárolásának módját a legnagyobb részben a nedvességtartalom befolyásolja. A bálák kazlazással történő szabadtéri tárolásakor ezt feltétlenül figyelembe kell venni, hiszen csak alacsony nedvességtartalmú, száraz kukoricaszár tárolható bálakazalban jelentősebb minőségromlás nélkül, ellenkező esetben a nagyobb felületi és belső nedvességtartalom veszteségeket okozhat.

A tárolási terület előkészítésekor nagy gondot kell fordítani arra, hogy megvédjük a kukoricaszárbála-kazlat az alulról felszívódó nedvességtől. A bálázással betakarított és szakszerűen tárolt, jó minőségű kukoricaszárat általában az őszi betakarítást, illetve betárolást követő 3-5 hónapon belül, de legkésőbb a tél végéig föl kell használni, mivel a tavasz beköszöntével a felmelegedéssel együtt beindul a nagyfokú penészképződés és romlás is.