A termesztéstechnológia egyik legkritikusabb pontja a vetés. Az iparszerű termesztési technológiák alapcélkitűzése volt az egész termesztési táblán egyöntetű, homogén növényállomány kialakítása. A precíziós mezőgazdaság adta a termesztő kezébe először azt a lehetőséget, hogy térben területileg optimalizálja a vetőmag mennyiségét és a vetés mélységét.

A GPS-rendszer használata akár több kilométeren keresztül is tökéletes sorcsatlakozást biztosít, csökkentve ezzel a felesleges talajtömörödést is. Az egész folyamat vezérlése a termésátlagtérképre és annak speciális feldolgozására épül, amely a kapcsolt gépegységekben közvetlenül kapcsolódik a GPS-rendszer által szolgáltatott adatokhoz.

A hagyományos vetés során elkerülhetetlen a felülvetés, ami egyrészt felesleges vetőanyag-felhasználást eredményez, másrészt olyan további technológiai problémákat okoz, mint amilyen az egyenetlen fejlődés és az elhúzódó érés. Viszont a precíziós, szemenkénti vetőgépek használatával elkerülhető a felülvetés. Ez jelentős vetőmag-megtakarítást eredményez.

A tőszám szabályozásával a növényállomány mindenhol a terület tápanyag-, illetve vízszolgáltató képességéhez igazítható. Jobban ellátott területeken sűríthető, gyengébbeken csökkenthető, így nincs feleslegesen elvetett vetőmag, ami jelentős megtakarítással jár.

Vaderstad

Van ám Tempója a vetésnek – fotó: Väderstad Kft.

A Väderstad Kft. meglátása alapján az elmúlt évek során a vetőgépek technológiájában jelentős fejlesztések kerültek bevezetésre. Elsődlegesen a szemenkénti vetőgépek piacán merült fel az igény a soronkénti elzárás és szakaszolás iránt. A kihívásoknak megfelelően a Väderstad-termékpalettában elsőként a Tempo szemenkénti vetőgépnél került bevezetésre a soronkénti elzárás, illetve – a hektáronkénti magmennyiség változtatásának lehetősége miatt – a differenciált magmennyiséggel történő vetés.

Felhasználói oldalról a különböző traktor-, automatakormányzás-, RTK-, GPS- és párhuzamvezető rendszerekkel való együttes vagy azonos monitoron való működtetés, összeköttetés kiépítésének igénye is felmerült, viszont a különböző rendszerek összehangolása nem egyszerű, hosszas együttműködést igényel a gyártók között. Jelenleg a Tempo a két legelterjedtebb rendszerrel képes kommunikálni, és a precíziós gazdálkodás elvárásainak megfelelően vezérelni a vetőgépet. A szemenkénti vetőgépek mellett a sűrűsoros technológiánál, a gabonavető gépek piacán is kínálnak megoldást a táblavégi elzárásra, szakaszolásra mind a pneumatikus, mind a mechanikus magadagolású gépeknél.

A vetőgépek fejlesztése során a forgatás nélküli, illetve a csökkentett menetszámú művelés elterjedésével ki kellett alakítani azokat a vetőgépeket, amelyek alkalmasak arra, hogy a felszín közelében lévő nagyobb mennyiségű növényi maradványba, mulcsba is biztonsággal és megfelelő minőségben tudjanak vetni. A Väderstad vetőgépein, a vetőcsoroszlyák előtt elhelyezett művelőegységek segítségével érhető el a menetszámcsökkentés, illetve a művelőegység segítségével, gyakorlatilag a vetéssel egy menetben, közvetlenül a maglehelyezés előtt elvégezhető a magágynyitás, vetőágykészítés. Sávos művelés kapcsán a cég a Spirit típusú vetőgépet ajánlja, amely egy menetben kialakítja a művelt sávokat, két zónában lehelyezi a műtrágyát, majd ezt követően az előkészített sávokba helyezi a vetőmagot.

A technikai fejlődéssel együtt a precíziós gazdálkodásnak is egyre nagyobb szerep jut. Sok helyen lehet a témával találkozni, szakmai fórumok, beszélgetések alapján mindenki számára egyértelmű, hogy van rá igény. A gazdálkodók jelentős része keresi a lehetőséget a precíziós eszközök alkalmazására, a jövőbeli terveik kapcsán előre gondolkodnak az új technológiai elemek, gépek, berendezések beszerzésén.

Vader

Nagyon bonyolult és összetett, ám meglepően könnyen kezelhető gép – fotó: Väderstad Kft.

Mind kalászos, mind aprómag vagy zöldítés vetésére kiválóan alkalmasak a vetőgépeink. A hazai piacon, úgy gondolom, mindenki által ismert és az idén gyártásának 25 éves jubileumát ünneplő Rapid gépcsalád 3-4 méteres, fix vázas, mechanikus magadagolóval szerelt kivitelét a kisebb gazdaságok részére, míg a 4-6-8 méteres, csukható kivitelű, pneumatikus gépeinket a nagygazdaságok számára ajánljuk. A közel 10 éve a piacon lévő másik pneumatikus vetőgépünk, a Spirit 4-6-8-9 méteres munkaszélességben érhető el.

A precíziós gazdálkodás kapcsán meg kell említeni, hogy vetőgépeink rendelhetők kombi, azaz műtrágya és vetőmag egyidejű kijuttatására alkalmas kivitelben. Igény esetén lehetőség van külön mikrogranulátum-tartály felszerelésére is – mondta Tolnai Péter, a Väderstad Kft. területi képviselője.

Szemenkénti vetőgépek területén a piacon teljesen egyedülálló kialakítású és vetésminőséggel rendelkező gépünk a Tempo. A modellválaszték rendkívül széles, hiszen lehet függesztett, vontatott, merevvázas és teleszkópos, 4-6-8-12 soros kivitelű, 45-50-75 cm-es sortávolsággal, továbbá műtrágya- és mikrogranulátum-tartállyal egyaránt szerelhető. Elsősorban a gép rendkívül pontos maglehelyezését emelném ki, mely átlagon felüli vetési sebességgel párosul, azonban ez nem befolyásolja károsan a vetésminőséget.

A Tempo vetőgépek az alkalmazott elektromos meghajtású adagoló motoroknak és a gép vezérlésének köszönhetően a precíziós gazdálkodással kapcsolatos elvárásoknak is megfelelnek. Alkalmasak automatikus szakaszolásra, sorelzárásra, illetve változtatható mag- vagy műtrágyamennyiség kijuttatására – tette hozzá.

KuhnA 2015. év vetőgépdíjasa nem hibázik – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.

A Kuhn Center Magyarország Kft. tapasztalatai alapján mind az aprómagvető gépek, mind pedig a szemenkénti vetőgépek alapelve nem módosult, viszont a vetés minősége nagyon sokat változott. A szemenkénti vetőgépek esetében nagyon fontos a mélységtartás és a vetőmag pontos adagolása, ezzel kapcsolatban a gyártók – a pontosság érdekében – folyamatos fejlesztéseket végeznek. Az aprómagvető gépeknél, legfőképpen a mulcsvető gépeknél jelent meg intenzívebb technológiai fejlődés.

A Kuhn az ESPRO elnevezésű mulcsvetőgéppel a 2015. év vetőgépdíját nyerte el a felsorakoztatott technológiai újdonságai miatt. A vetőgép elején két sorban rendezett rövidtárcsasor felelős az aprításért és a keverésért. Egy tartó karon két tárcsa helyezkedik el a nagy átömlő keresztmetszet érdekében, így nagy mennyiségű szármaradvány esetén sem tömődik el a gép. A tárcsamezőt a piac legnagyobb, 900 mm-es átmérőjű gumikerekes hengerszekciója követi.

A hengersorok 215 mm széles, egymástól 200 mm-re kettesével eltolt kerekekből állnak, melyek profilja teljesen szögletes. Az eltolásnak és a nagy kerékméretnek köszönhetően csökkent a vontatási ellenállás, és nőtt az áramlási keresztmetszet. További előnyt jelent a nedves talajállapotoknál a túlzott visszatömörítés kiküszöbölése, így minden körülmények között optimális tömörítést tudunk elérni. A kerekek párban történő eltolása könnyebb szerelhetőséget eredményez.

A Kuhn által átdolgozott CROSSFLEX-vetőegységet hosszú távon nagy munkasebességre, pontos mélységtartásra tervezték. A vetőcsoroszlyák előfeszített gumibakon keresztül csatlakoznak a vetőgéphez, ami képes akár a csoroszlyánkénti 80 kg-os talajnyomásra is. Mindez hidraulikusan szabályozható a gép monitorján keresztül. A vetőmag kijuttatott mennyiségéről egy elektromos magadagoló gondoskodik, melyet 1,5-450 kg között fokozatmentesen lehet állítani.

Kuhn

Száll a por, roppan a rög, és a mag helyére kerül – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.

A gazdák egyre jobban igyekeznek a precíziós gazdálkodás felé megtenni az első lépéseket, és ez már nemcsak a nagy, hanem a közepes és kisgazdaságokra is igaz. Mind az inputanyagok növekedése, mind pedig a terményfelvásárlási ár is erre a tendenciára ösztönzi őket, mivel csak a precíziós gazdálkodást használók tudnak olyan profitot előállítani, amivel képesek a jövőben fejleszteni gazdaságukat.

Aprómagvető gépek közül a mechanikus Premia vetőgép 3-3,5-4 méteres munkaszélességben kiemelkedő pontosságú egytárcsás vetőgép, és nagy tartálykapacitása, pontossága és robusztus felépítése miatt a nagyobb gazdaságokban is megállja a helyét. Pneumatikus vetőgépeink közül kiemelkedik a TT elnevezésű moduláris vetőgépünk.

Ez a típus egy 3500L vagy 6500L-es hordozótartályt jelent, amire egy 6-9 méteres aprómagvető egységet tudunk csatlakoztatni, és ebben az esetben a hordozótartály térfogata vetőmag befogadására alkalmas. Viszont ha az aprómagvető egység helyett egy MAXIMA szemenkénti vetőegységet csatlakoztatunk, 6-12 soros kivitelben, akkor a hordozótartály műtrágyatartályként üzemel. A gép teljes mértékben ISOBUS-rendszerrel üzemel, így egy egyszerű és kompakt kezelést biztosít a kezelő számára – mondta az Agroinform.hu-nak Markovics Tamás, a Kuhn Center Magyarország Kft. termékmenedzsere.

Kverneland

Millió apró alkatrész, a munkafolyamat szolgálatában – fotó: Kverneland Group Hungária Kft.

A Kverneland Group Hungária Kft. véleménye szerint a precíziós gazdálkodás olyan technológia alkalmazását jelenti, amellyel az erőforrásainkat optimálisan hasznosítjuk, egyúttal a hatékonyságunkat növeljük. Egy eke esetében mindez jelentheti az optimális fogásszélességgel történő munkavégzést, vagy egy hidraulikus fogásszélesség-állítású eke GPS vezérléssel történő összekapcsolásakor, a rendszer önmaga állítja be a fogás szélességet annak érdekében, hogy az alaktalan táblát minél hatékonyabban tudjunk felszántani. A forgatás nélküli talajművelés esetében pedig, ha a sávos művelést vesszük alapul, akkor fontos, hogy a talaj művelése célzottan, a növény igényeihez igazodjon, vagyis meghatározott mélységben és szélességben kerüljön a talaj megművelésre. Sőt a tápanyag kijuttatása is megtörténhet a műveléssel egy menetben, mely lehet híg- vagy műtrágya.

A gazdálkodók részéről az elmúlt években határozott előrelépés történt a precíziós gazdálkodás irányába. Ha a terményárak jelentős mértékű ingadozásait vesszük alapul, akkor csupán egy út marad a jövedelmezőség fokozására, vagy legalább szinten tartására: még pedig az, ha a ráfordításainkat csökkentjük. Ennek legjobb módja pedig a precizitás növelése, melyre egyre több gazdálkodó válik fogékonnyá, és ezáltal növekszik az érdeklődés a precíziós munkagépekre is.

Gabonavetőgépeink közül az abszolút újdonság az u-drill univerzális vetőgépcsalád, mely 3,4 és 6 méteres munkaszélességben áll rendelkezésre, és az idei évtől bármely típus elérhető műtrágya-kijuttatásra alkalmas kivitelben is. ISOBUS kompatibilis, így a traktor saját rendszeréről, vagy akár egy másik, már meglévő ISOBUS kompatibilis terminálról is vezérelhető. A vetőgép alkalmas a hozamtérkép alapján történő vetésre, és szakaszolásra is, így beilleszthető a precíziós gazdálkodás kereteibe. A gép minden esetben fel van szerelve mellső keréksorral, mellyel elvégzi az előzetes szintezést, megtöri a nagyobb rögöket, így készítve elő a talajt a két sorban elhelyezett tárcsasornak.

Kverneland

A tűzpiros gépkapcsolat megszámlálhatatlan egysége akcióban – fotó: Kverneland Group Hungária Kft.

A tárcsasorok munkamélysége egymáshoz képest csavarorsóval állítható be annak érdekében, hogy ne rögösítse fel a talajt. A visszatömörítést a második keréksor végzi, majd ezt követi a teljesen új kialakítású CD-tárcsás vetőcsoroszlya-egység. A lezárást tömörítő keréksor és az ujjas borona végzi. A vetőgépet nagy sebességű munkavégzésre tervezték, az üzemeltetéséhez két pár hidraulikakör szükséges, mellyel az összes hidraulika-funkció üzemeltethető, beleértve a töltőcsigát is. A táblavégi fordulóautomatika nagyban megkönnyíti a kezelő mindennapjait, hiszen egy kar mozgatásával elvégezhető a gép kiemelése, nyomjelző becsukása, majd ugyanezzel a karral kerül vissza a gép munkapozícióba – nyilatkozta Mészáros Rajmund, a Kverneland Group Hungária Kft. termékfelelőse.

A szemenkénti vetőgépcsalád egyik legújabb tagja az Optima V vetőgép, mely kialakításának köszönhetően, 1 perc alatt állítható át a vetőgép 45 cm-es sortávolságról 75 cm-re, és vissza. A fejlesztés során fontos volt azon kérés szem előtt tartása, hogy a gép alkalmas legyen 45 és 75 cm-es kultúrák vetésére, és az átállás lehetőség szerint minél kevesebb időt vegyen igénybe. A gép a már említett e-drive II vetőkocsikkal és rendszerrel szerelt, második generációs vetőgép. A hagyományos kukorica-, napraforgónövényeken kívül alkalmas repce, szója, tök, bab vetésére is. Csak úgy, mint az u-drill vetőgép, úgy az Optima V is ISOBUS kompatibilis – tette hozzá.

Ha a jövőben vetőgépet vagy vetéssel kapcsolatos eszközt vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.