Mindemellett a bálázás minél rövidebb idő alatti elvégzése és a bebálázott anyagnak a minél gyorsabb betakarítása a szálastakarmányok esetében a következő növénypopuláció zavarmentes fejlődése, a különböző szalmafélék vagy a kukoricaszár esetében a tarlóápolási, és egyéb talaj-előkészítési munkák mielőbbi elvégzése indokolja.

A bálázott szalma felhasználási mennyiségének növekedése, az egyre inkább terjedő energetikai célú felhasználás miatt, várhatóan még jobban fel fog gyorsulni.

A hengeres nagybálakészítő gépek bálakamra kialakításukat tekintve alapvetően két csoportra oszthatóak. Lehet állandó térfogatú, illetve változó térfogatú, utóbbi képes a bála méretéhez igazodni. A kamra kialakítása a tömörítés módját is meghatározza. Még az állandó bálakamrás gépek belül laza, könnyű bálákat készítenek – melynek előnye az utószellőzés – addig a változó bálakamrás gépek egyenletes tömörségű bálákat készítenek, ami a stabil kazalépítés szempontjából előnyös.

bálázó

Amikor egy gazdálkodó nem tudja eldönteni, hogy az állandó- vagy a változókamrás bálázó közül melyik számára a megfelelő, mindig arra a kérdésre kell válaszolnia, hogy csak saját részre bálázna-e. Abban az esetben, ha bérmunkában is dolgozna, a változókamrás lehet a megfelelő megoldás, hiszen az eltérő bálaméretigényekkel egy fixkamrás nem tud megbirkózni. Sok esetben az ügyfél korábbi tapasztalatai alapján dönt, ha az egyik típussal már dolgozott és elégedett volt vele, akkor továbbra is azt a verziót fogja előnyben részesíteni – mondta Dr. Szakadáth Péter, a Szakadáth-Gépker Kft. ügyvezetője. Az elmúlt években egyértelműen látható a változókamrás bálázók térhódítása, amihez hozzájárul, hogy bérmunkák vállalásával könnyebben visszatermelhető egy ilyen gép ára – tette hozzá.

bálázó

A gazdáknak az esetek döntő többségében konkrét elképzelésük van a vásárolni kívánt bálázóval kapcsolatban. A vásárlási tendencia alapján az Agrotec Magyarország Kft.-nél elsősorban a jól bevált BR6090-es fixkamrás bálázót keresik, mely egyszerű felépítésű, megbízhatóan és szépen dolgozik, valamint kedvező árfekvésű. Ezt követi az elsősorban a bérvállalkozók és nagyobb gazdaságoknak megfelelő változókamrás, hevederes bálázóból a 150 cm-es átmérőjű bála készítésére alkalmas típus, majd a 180 cm-es átmérővel rendelkező. A típus kiválasztásakor azt is figyelembe kell venni, hogy valakinek a bálázás főprofilja-e, vagy sem. A változókamrás jóval újabb és még kevésbé ismert technológia – bár nem sokkal bonyolultabb a fixkamrásnál – de valószínűleg mégis jobban tartanak egy esetleges meghibásodástól.

Ha a technikai megközelítést vesszük alapul, az RB150-es vagy az RB180-as változókamrás mellett teszem le a voksom, mert nagyon fontos a bálaátmérőben – és a kabinból állítható – bálamagtömörségben való flexibilis képessége, amivel minden igényhez képes alkalmazkodni – mondta Lőrincz István, az Agrotec Magyarország Kft. termékmenedzsere.

bálázó

A KRONE kínálatában a fix- és változókamrás (vario) körbálázók mellett megtalálható egy teljesen egyedülálló megoldás, az ún. semi-vario körbálázó. A Comprima F155 felépítését és működését tekintve ugyanis fixkamrásnak tekinthető, mégis adott a lehetőség arra, hogy a bála átmérőjét 1,25 m és 1,50 m között több lépésben változtassuk. Mivel ez a mérettartomány a legtöbb hazai gazda elvárásainak tökéletesen megfelel, így jelenleg ez az egyik legnépszerűbb típus a magyar piacon. A változtatható bálaátmérő mellett megőrizte a fixkamrás bálázókra jellemző előnyöket, mint pl. az egyszerűbb felépítés és kedvezőbb vételár.

Az eladott gépek számát tekintve a semi-variokat a fixkamrások követik. Főleg azok a gazdák választják ezt a típust, akik saját maguknak báláznak és elegendő az egyféle bálaméret, ennek megfelelően olcsóbb megoldást keresnek. A variokamrás kivitelt pedig elsősorban olyan bérvállalkozók keresik, akiknek az 1-1,50 m mérettartomány nem elegendő. Ez utóbbi verzió további előnye még, hogy ezekkel – a működési elvből adódóan – nagyobb bálatömörség érhető el, hátránya viszont a bonyolultabb felépítés és magasabb vételár.

A bálázandó anyag szempontjából a KRONE körbálázóknál nincs jelentősége, hogy fix, vario vagy semi-vario géppel dolgozunk, hiszen a legendás keresztrudas (rúdláncelevátoros vagy novogrip) megoldás minden anyagban garantálja a biztos bálaforgatást, tehát mindegyik gép bevethető szenázsban, szénában, szalmában vagy kukoricaszárban is – mondta Dobos Péter, a Valkon Kft. munkagépkereskedelmi vezetője.

bálázó

A bálaméret alapvetően meghatározza, hogy a gazdák milyen típusú gépet választanak. A változókamrás bálázók adnak egy olyan rugalmasságot, mellyel a bálaméret 65 cm és 165 cm között szinte fokozatmentesen változtatható attól függően, hogy milyen egyedi igényeket kell kiszolgálnia a gépnek. Száraz termények esetén rendszerint a 150 cm-es bálaméret a legközkedveltebb, azonban az utóbbi időben egyre népszerűbb bálacsomagolás esetén a nagyobb nedvességtartalomból adódó súly végett a 115-130 cm-es bálaméret terjedt el. Ezen igények ugyanazzal a géptípussal is egyszerűen teljesíthetőek.

Az elmúlt években megfigyelhető a változókamrás kivitel térhódítása nemcsak hazai, de nemzetközi szinten is. Gyártóvállalatként jelentős mértékű az exportunk, és mivel a kínálatunkban mindkét típus megtalálható, így tisztán látható a változókamrás bálázók eladási arányának növekedése – tájékoztatott Szabó Tibor, a McHale Gépker Kft. kereskedelmi vezetője.

bálázó

Mivel a gazdák sok esetben ragaszkodnak a hagyományokhoz, és korábbi tapasztalataik alapján bővítenék gépparkjukat, egyszerűen nem mernek váltani másik típusra. Típus alatt azonban nem kizárólag márkát, hanem a működési elvet is érthetünk.

Alapvetően abban látom a probléma gyökerét, hogy a korábbiakban Magyarországon olyan típusú bálázó terjedt el, aminek elég komoly műszaki problémái voltak, gondolok itt például a gyakori hevederszakadásra – mondta Kiss Sándor, a KITE Zrt. gépkereskedelmi üzletágának marketingmenedzsere. A mai hevederes bálázók már sokkal komolyabb technológiát képviselnek, sőt vannak már végtelenített hevederes gépek – szinte minden gyártó kínálatában – de sokan még mindig kétkedve, bizalmatlanul állnak ezekhez az egyébként már maximálisan megbízható gépekhez.

A fixkamrás gép továbbra is közkedvelt, ami az egyszerű konstrukciójának köszönhető. Éppen ezért nem érdemes összehasonlítani a változókamrással, mind a kettő tökéletes oda, ahová tervezték, de nem érdemes összecserélni őket.

A KITE Zrt. változókamrás szegmensben a John Deere 900 sorozatú hevederes körbálázót ajánlja, ami a teljesítményével és az előállított bála tömörségével emelkedik ki, valamint a John Deere 800 sorozatú bálázókat, míg a fixkamrás kivitelben a JD F440M és a F440R sorozatot kínálják.

Ha a jövőben bálarakodót vagy rakodással kapcsolatos eszközt vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.