A mai versenyek az Egyesült Államokból származnak, a traktorok megjelenése előtti időkből. A földet lovakkal művelő farmerek gyakran dicsekedtek egymásnak igavonó állatuk erejével. A vitát eldöntendő, a lovakat rakott szekerek elé fogták vagy nagy sziklatömböt húztak velük. Az a jószág – és persze gazdája – került ki győztesen, amelyik a legnagyobb súlyt tudta elhúzni vagy legmesszebb vitte a terhet. Az 1920-as évek végéig az állati erő volt a nyerő, majd szerephez jutott a technika is.

Elkezdtek erőgépeket használni, és megszervezték az első nemzeti bajnokságokat is. Valójában ez a sport az 50-es és 60-as évekre vált népszerűvé, azonban akkor még egyik államról a másikra eléggé különböztek egymástól a szabályok. A versenyzők – különösen az újoncok – gyakran csak akkor szembesültek a feltételekkel, mikor rajthoz álltak.


1969-ben nyolc amerikai állam képviselői ültek össze, hogy egységesítsék a szabályokat, és megalapították a Nemzeti Traktor Húzó Szövetséget (NTPA). A szövetség korai időszakában standard mezőgazdasági járművek versenyeztek az eseményeken, mottójuk ez volt: „Húzz vasárnap, szánts hétfőn”. Azonban a jelige hamarosan érvényét veszítette, mivel megjelentek a gyáritól eltérő, tuningolt és átépített versenygépek.

Európát az 1970-es években érte el a tractor pulling őrület, az első Európa-bajnokságot pedig több mint 35 éve rendezték meg. Közben megalakult az Európai Tractor Pulling Szövetség (ETPC), melynek 15 ország a tagja. A kontinensbajnokság mellett számos ország rendez nemzeti viadalokat is, ahol több kategória „izomtraktorai” húzzák a súlygépet a 10 méter széles és 100 méter hosszú pályán, küzdve az idővel és a távolsággal.

landini

A versenyek hősei sufnikban vagy ismert gyártók műhelyeiben alakítják, tuningolják gépeiket, kisebb-nagyobb csapatokban. Nincs ez másként a Landini háza táján sem. Az Argo Team, gyári csapatként, 2004-ben vett részt először az olasz bajnokságban. Mint „vállalati sportegyesület” azért jött létre, hogy a technikai sportokat kedvelő kollégák együtt élvezzék a traktorversenyek hangulatát, a gépek felkészítését.

Az első versenygép egy széria Landini Legend traktor volt, melyet a csapat nagy műgonddal gyúrt át, hogy szembeszálljon a traktorhúzó versenyt Olaszországban, a 90-es években megalapító első teammel, amely az egyik – színében sötétebb kék – versenytárs márkát dolgozta át a bajnokságra. A Landini motorspecialistáinak köszönhetően az első szezont váratlan győzelemmel zárta a csapat a bajnokságban. A hatliteres Perkins erőforrás és annak továbbfejlesztett reinkarnációi 2010-ig minden évben győzelemre vitték a csapatot az olasz viadalokon. Ekkortól viszont már nem lehetett tovább fejleszteni ezt a versenytraktort.

landini

Elvio Moretti és Franco Paterlini

Elkészítették hát a következő Bufalot – merthogy így hívták a többszörös olasz bajnokot – új szériamodellből, új motorral: a nagyobb, 8300 cm3-es erőműhöz 4,6 colos Holset turbófeltöltő, 16 mm-es dugattyújú Sigma befecskendező-szivattyú, valamint Hypermax hengerfej és vezérműtengely párosult. E koktélnak köszönhetően 2014-ig folyamatosan, összesen 11 éven át végzett első helyen az Olasz Traktor Pulling Bajnokságban a közel 1300 lóerős kék Bölény. 2013 végén Parmában egyszerre rendezték az olasz és az európai futamot, melyen a Landini 6 centiméterrel messzebb húzta a súlyt, mint az Európa-bajnok.

Az eredményeken felbuzdulva 2014-ben az Olasz Bajnoksággal párhuzamosan az Európa Kupán is részt vettek a jól ismert nemzetközi versenytársak mellett. A hazai siker mellett, ez utóbbi olaszországi futamon a ProStock kategóriában a hetedik helyen végeztek, ami – figyelembe véve a tapasztalt külföldi mezőnyt – elégedettséggel töltötte el a csapatot.

Mivel az Olasz Traktor Pulling Szövetség (ITPF) 2014-ben a felfüggesztette a tevékenységét, a 2015-ös hazai bajnokságot törölték. Most az Argo Team a nemzetközi versenyek felé tekintve, már nagyon várja a 2016-ös Bajnokságot.