A sorközök kapálásával egy időben történő sorpermetezésnek számos műszaki változata ismert. Az ISOBUS adta lehetőségek hazai kihasználására, a sorpermetezésen túl a táblatérkép gyomfoltjainak szelektív kezelésére most egy tanulságos példát is láthattunk Tiszavasváriban, a Moravszki család földjein.

A tősgyökeres nyíregyházi id. Moravszki György agrármérnökként, kertész-szőlészként több mint 50 éve, huszonkét évesen került Tiszavasváriba, ahol tíz év elteltével már az ottani tsz elnöke lett. Felesége is agrármérnök. Két fia, György és Zsolt szüleik iskolájába, a debreceni agráregyetemre jártak, egyikük általános, másikuk öntözéses melioráció és növényvédő agrármérnök szakon végzett. Ma már ők „viszik” a 400 hektáros gazdaságot, minden újdonságra nyitottan.

A vetéshez táblatérképet is készítenek, és a tőtávolságot a föld minőségéhez igazodva szabályozzák. A műtrágya kijuttatása helyspecifikusan történik. Nem véletlen, hogy nekik jutott eszükbe a mechanikus és vegyszeres gyomirtásnak egyidejű kombinálása is. Ehhez biztos partnerre találtak a debreceni FARMGÉP Kft. műszaki igazgatója, Gyökös Barna személyében. A próbaüzem közben kérdeztük a gazdákat.

farmgép

Az 1500 literes fronttartály szolgálja ki a permetezőrendszert – fotó: Farmgép Kft.

- Remek dolog, hogy ezt a logikus kombinációt itthon is megvalósították. A szakirodalomból vagy hazai tanácsadótól származik az ötlet?

Saját elhatározásunk volt, hogy a precíziós művelés keretein belül előrelépjünk.

- A kikapált gyomokra is átsodródik a permetlé. Akadályozni fogja ez a kivágott gyomok újragyökerezését?

Minden bizonnyal, hiszen a fúvókasor a kultivátor elején található, és csak utána jönnek a kultivátor kapái.

- Lesz ennek a kombinációnak gazdaságilag értékelhető haszna – szerfelhasználás-csökkenés azonos hozam mellett, vagy magasabb terméshozam azonos költségszintet jelentő ráfordítással?

Azzal, hogy csak a sort permetezzük, 50% megtakarítás már biztosan adódik. Amennyiben a kombinált művelést és benne a permetezést gyomtérkép alapján végezzük, úgy a még szükséges gyomirtó szer akár 60%-át is megtakaríthatjuk.  

- Az önök traktorán van ISOBUS-terminál: csak a munkagépek vezérlésére vagy az onnan érkező adatok nyomon követésére is használják?

A vezérlés magától értetődő, de az elvégzett munka nyomon követése és adminisztrációja még fontosabb.

- Önök szerint mindig érdemes lenne egy ilyen kombináció munkagépeit ISOBUS-vezérléssel ellátni?

Traktorunk fel van szerelve RTK korrekciós automata kormánnyal és ISOBUS-rendszerű virtuális terminállal, amely tudja a robotkormányt és az előre elkészített táblatérkép alapján a hozzá csatlakoztatott munkagép vezérlését. Ezt ki kell használnunk a végletekig ISOBUS-os munkagépekkel. Ilyenek a FARMGÉP Kft. által gyártott permetezőgépek és az általunk most használt fronttartályos permetező is.

permetező

A John Deere univerzális terminálján minden megjeleníthető, innen minden vezérelhető – fotó: Farmgép Kft.

- Miért éppen a debreceni FARMGÉP-et választotta a technológiai megvalósításához? Másnak is van frontfüggesztett tartálya!

Mert a korábban megvalósított technológiákhoz is az ő gépeiket használtuk, és ezáltal is a hazai ipart támogatjuk!

- A gyomfoltok még megbízhatóbb kezelése érdekében mit tehet a jövőben a permetezőgép gyártója?

Korszerű vezérlési technikákat kell használni, beépíteni. De ennek feltétele a megművelt terület pontos ismerete, talajmintázása, drónos felmérése, amelyek alapján mi hozzuk meg a döntést, és készítjük el a kijuttatási térképeket.

Az interjú óta egy másik fronttartályos „okos” permetező is átadásra került, amely az Ag Leader GPS Mobil RTK technológia virtuális terminálját használja. Jó, hogy itthon is naprakészek lehetünk!

Az életrajzi adatok forrása: Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 7. kötet. In-Forma Kiadó, Nyíregyháza, 1998.