Cikkünkben néhány fontosabb szempontra hívjuk fel a figyelmet, amiket feltétlenül szem előtt kell tartani egy gazdának egy ilyen eszköz kiválasztása kapcsán.

kultivátor Az első a talajkörülményeinknek és a leendő üzemeltető traktor teljesítményének megfelelő munkaszélesség kiválasztása – A szerző felvétele

Optimális erő és munkagép összhang

Az első és legfontosabb dolog a talajkörülményeinknek és a leendő üzemeltető traktor teljesítményének megfelelő munkaszélesség kiválasztása. Legyünk tisztában azzal, hogy az adott körülményeink között az erőgépünkhöz melyik az a munkaszélesség és kapaszám, amit még biztonságosan tud üzemeltetni a traktorunk. Ma már számos nehézkultivátor munkaszélessége a szárnyak leszerelésével csökkenthető, érdemes erre is figyelni egy adott modell kiválasztásánál.

kultivátor A rosszul megválasztott keretmagasság ilyen problémákat okoz – A szerző felvétele

Keretmagasság helyes megválasztása

A megfelelő művelőeszköz kiválasztása előtt tisztában kell lennünk azzal, hogy a legnagyobb arányban milyen tarló műveléséhez használjuk majd. Ha jellemzően nagy szármaradvánnyal borított napraforgó- vagy kukoricatarló művelésénél alkalmazzuk, akkor a lehető legnagyobb keretmagasságot részesítsük előnyben, és a kapák osztása, illetve leginkább a kapasorok távolsága a lehető legnagyobb legyen.

Amennyiben erre nem figyelünk, akkor a cikkünk illusztrációjában látható problémával számtalanszor szembesülni fogunk. Természetesen az átömlési keresztmetszetet nagyban befolyásolja a kapasorok száma és azok osztástávolsága is.

kultivátorA mellső támasztó kerekek mindig szavatolják a mélységtartást a teljes munkaszélességben – A szerző felvétele

Mélységtartás a széleken is

Minél szélesebb egy féligfüggesztett és vontatott típus, annál fontosabb, hogy a keret mellső részének mélységtartása – főleg a szélső pontokon – pontosan kövesse a talajegyenetlenségeket. Napjainkban a pontos felszínkövetés és művelésimélység-tartás érdekében ezt mellső kiegészítő támkerék alkalmazásával biztosítják a különböző gyártók, így nagyobb összecsukható, vontatott modellek esetén ezt a megoldást is előtérbe kell helyezni.

A területeink kötöttségének megfelelően válasszuk ki a kapák túlterhelés-biztosítását. A középkötött és könnyű szerkezetű talajokon tökéletesen megfelel a nyírócsapos, illetve nyírócsavaros kapabiztosítás, viszont a kötött szerkezetű talajoknál inkább válasszuk a drágább, de hosszabb távon kifizetődőbb duplaspirálrugós, laprugós vagy hidraulikus túlterhelés-biztosítású változatokat.

kultivátorHa sok a szármaradvány, jól jön a kapák előtt egy rövidtárcsa-egység – A szerző felvétele

Egy-két plusztárcsasor sem árt

Amennyiben többségében nagy szármaradványos kukorica- vagy napraforgótarló műveléséhez szeretnénk alkalmazni a nehézkultivátort, akkor megfontolandó olyan konstrukció választása, amelynél egy vagy több tárcsasorral kombinálták a grubbert. Ma már több modellnél is elérhető a piacon a szármaradványok aprításához külön késes aprítóhengerrel való kiegészítés.

kultivátor A kultivátor vásárlásakor mindenképp érdemes többféle garnitúra kapát beszerezni – A szerző felvétele

Többféle kapákkal rendeljük

Egy adott eszközhöz akár többféle kialakítású és rendeltetésű kapák is kérhetők, sekély- és mélyműveléshez, szárterelős vagy szárnyas kivitelben. A kultivátor vásárlásakor mindenképp érdemes többféle garnitúra kapát beszerezni. A gyors csere érdekében figyeljünk arra, hogy olyan eszközt válasszunk, amelynél a kapák cseréje gyorsan, mindenféle pluszszerszám nélkül egyszerűen végezhető legyen. Szerencsére egyre több gyártó próbálja egyszerűsíteni a kapák cseréjének mechanizmusát.

kultivátor Tömörítő, lezáróhengerből is érdemes minimum kétféle változattal rendelni a kultivátort – A szerző felvétele

Lezáró hengerből is tartsunk többfélét

Tömörítő, lezáróhengerből is érdemes minimum kétféle változattal rendelni a kultivátort, hiszen egy nedves talajkörülménynél egy eltömődésmentes gumihenger, míg szárazabb, rögösebb talajállapotnál acélgyűrűs henger ideálisabb. A lezáró henger talajra mért terhelését is sok esetben változtatni kell, így ezek szabályozása is egy alapvető követelmény, bár erre már a féligfüggesztett és vontatott típusoknál alapkivitelben lehetőség van, de néhány függesztett grubbernél ez nem tartozik a standard felszereltséghez.

kultivátor Fontos a vonórúd mérete is – A szerző felvétele

Nem mindegy a méret

Vontatott verzióknál fontos a vonórúd hosszúsága, hiszen főleg törzscsuklós nehéztraktoroknál lehet ez igazán lényeges a táblavégi fordulók kapcsán. Vannak típusok, melyek vonórúdja cserélhető és rendelhető féligfüggesztett vagy vontatott kapcsolásra alkalmas kivitelben, így amennyiben többféle erőgéppel üzemeltetünk majd egy adott nehézkultivátort, érdemes akár kétféle kivitelű csatlakozást is megrendelni hozzá.

Táblák közötti vonulás közben a közúton és a földutakon fontos, hogy a nagy tömegű munkagép rendelkezzen járószerkezet-lengéscsillapítással, hiszen a mai nehéz univerzális traktorok magas vonulási tempója mellett a stabilitás biztonsága halmozottan fontos.

kultivátor A talaj kötöttségéhez optimális túlterhelés-biztosítást válasszunk a kapák számára – A szerző felvétele

Hosszú távon megéri beruházni az opciókba

Amennyiben figyelembe vesszük fentebb említett szempontokat egy adott gép opciós tételeinek összeállításánál, biztosan sikerül a művelési feltételeinket optimálisan kielégítő nehézkultivátort megtalálni. Természetesen az ilyen kiegészítőkkel kombinált művelőeszköz beszerzése jelentősebb anyagi ráfordítással jár, de egy egész termesztéstechnológiát megalapozó munkagép beszerzésénél nem megengedhető szempont a spórolás.