A KUHN új kompakt kialakítású SPV POWER típusú önjáró kiosztókocsi-családjának tagjai 12-14-15 köbméteres tartályú változatban érhetők el.

Kuhn

A KUHN új kompakt kialakítású SPV POWER típusú önjáró kiosztókocsi-családjának egyik tagja – fotó: Simon Péter/Agroinform

Marófejének teljesítményigénye 70 lóerő, az önjáró gép motorteljesítménye pedig 170 LE. A kiosztókocsi-család tagjai általában térfogattól függően 60-110 állatlétszámot tudnak megetetni egy tartálynyi takarmánykeverékkel.

gép A SMARTRAC TS 10 és 12 köbméteres tartálytérfogatban érhető el a felhasználók számára – fotó: Simon Péter/Agroinform

A Triolet eléggé érdekes megjelenésű SMARTRAC TS önjáró takarmánykiosztója szemből nézve leginkább valami modern erőgéphez hasonlít, de a felépítése eltér a megszokott balfülkés, marófejes kialakítású önjáró mixerektől.

Hatalmas tágas fülkéjében az ülés a kormánnyal és a kezelőszervekkel együtt körbeforgatható, így amikor a hátsó silóblokkvágóval megközelíti a silófalat a gép, a vezető kényelmes üléspozícióból vezérelheti a tartály feltöltését. Önmagában a tartályfeltöltés is szokatlan, hiszen ma már leginkább a marórendszerű, karos, frontfejes megoldások vannak elterjedve.

Ennél a kiosztócsaládnál viszont a tartály hátsó részén került kialakításra a vágókés, amely a tartály teljes szélességében képes blokkokat vágni a silófalból, és azt belebillenti a tartályba.

A tartályban lévő takarmánymennyiségről digitális kijelzőn folyamatos tájékoztatást kap a gép kezelője. A tartály és a fülke között a menetirányra merőlegesen futó végtelenített hevederrel mindkét irányba kiadagolható a takarmánykeverék az állatok számára. A SMARTRAC TS 10 és 12 köbméteres tartálytérfogatban érhető el a felhasználók számára.

gépAz elektromos hajtású Siloking TruckLine 4.0 Compact 8 – fotó: Simon Péter/Agroinform

A másik meglepetés a Siloking 100 százalékban elektromos hajtású önjáró kiosztókocsija volt. A TruckLine 4.0 Compact 8 mixer 8 köbméteres befogadóképességű, egycsigás rendszerű. Az elektromos meghajtáshoz az áramot 80 V DC akkumulátor szolgáltatja.

Viszont a tisztán elektromos hajtásért cserébe önrakodó marófejről vagy silóblokkvágóról itt le kell mondjunk. Cserébe viszont teljesen hangtalanul, zajterheléstől és rezgésektől mentesen, környezetkímélően végezhetjük a takarmány bekeverését és az állatok etetését.

kiosztó A Strautmann Sherpa egy olcsóbb árfekvésű, könnyen kezelhető, fordulékony, alacsony építésű típus – fotó: Simon Péter/Agroinform

Természetesen a Strautmann Verti-Mix takarmánykiosztókocsi-család önjáró tagjai sem hiányoztak a kiállításról, bemutatkozott az 1701 SF Double és a Sherpa fantázianevű modell is. Utóbbi a Verti-Mix SF-hez képest alapvetően egy olcsóbb árfekvésű, könnyen kezelhető, fordulékony, alacsony építésű típus, mely a 200-300-as állományú tejelő tehenészetek számára lehet alternatíva.

A Sherpában egy 4 hengeres, 144 LE-s Perkins dízelmotor szolgál erőforrásul. Jelenleg két típus, 12 és 14 m3-es keverőtartállyal rendelkező modell érhető el, melyek közül a kiállításon az utóbbit láthattuk.

A függőleges csigás Sherpák ún. Verti-Mix Fast-Cut vágórendszerrel is felszereltek, mellyel a konkurensekhez képest 30 százalékkal gyorsabb, egyenes vágású silókitermelés érhető el, egészen 4 méteres munkamagasságig.

gépÚjdonságként mutatkozott be a Faresin Ecomix önjáró takarmánykeverő-kiosztó – fotó: Simon Péter/Agroinform

Újdonságként mutatkozott be a Faresin Ecomix önjáró takarmánykeverő-kiosztó, amely a nagy teljesítményű, 210 lóerős, Stage IV emissziós besorolású motorjával és kétcsigás, 26 köbméteres kapacitású tartályával, háromféle kormányzási módjával az igazán nagy teljesítményű modellek közé tartozik a kínálatban. Karos marófejével egészen 5,6 méteres magasságba képes felérni.

gép Storti Dobermann Evo SW 180 – fotó: Simon Péter/Agroinform

A Storti kutyafajtákkal azonosítja a takarmánykiosztóit. A Dobermann Evo SW 180 kiadagoló egysége a tartály hátsó részén található. A gépcsalád 16-20 köbméteres tartállyal és függőleges dupla keverőcsigával szerelt tagjaiban Deutz motor szolgál erőforrásul, míg a 24 m3-es változatba 206 lóerős FPT motor kerül beépítésre.

Érdekességük, hogy a két kisebb modellt háromféle maximális sebességű erőátvitellel lehet elérni. Az LS 15 km/h, az AS 25 km/h, a HS pedig 40 km/h maximális sebességre képes. Az erőátvitelről mechanikus működésű sebességváltó és elektrohidraulikus kapcsolású tengelykapcsoló gondoskodik, kivéve a HS verziót, ahol hidrosztatikus hajtásátvitelnek jut a főszerep.