Az USA Minnesota államában, Zimmerman úr földjein egy 12 tonnás „Spirit” traktor dolgozik. Kis méretének és fordulékonyságának köszönhetően minden sarkot elér, a forgókban gyorsan visszaáll a következő fogásba, követi az ék alakban kifutó táblaszéleket is – írja az emergingprairie.com. Tárcsázik, kombinátorozik, de kaszált már szálastakarmányt, permetezett, sőt egy alkalommal még talajmintát is gyűjtött. Hogy mi ebben a különös? Az, hogy a traktoron nincs vezető, de még fülke sem!

Spirit, az első sorozatgyártásra kerülő autonóm traktor

Spirit, az első sorozatgyártásra kerülő autonóm traktor – fotó: emergingprairie.com

Az önálló munkavégzésre képes traktort Fargo-ban a lényegre törően elnevezett „Autonomous Tractor Corporation” gyártja.

"Igyekeztünk eddig a versenytársak radarjainak pásztázó sávja alatt maradni. A Spirit ötlete mostohaapám, Terry Anderson fejéből pattant ki még 2012-ben, a munkaerő gondokkal küzdő és a magas traktorárak miatt méltatlankodó gazdák panaszait hallgatva. Ő 40 éves munkássága alatt rengeteg újdonsággal rukkolt ki. 8 cége közül az egyik, az „Ancor Communications” értékesítésével 2 millió dollárhoz jutott, amit jórészt erre a fejlesztésre használtunk fel" – mondta Kraig Schulz, a cég elnök-igazgatója. A LEGO-kockához hasonlítható 400 LE-s Spirit egy lóereje 500 dollárba kerül, ami 30-50%-kal kevesebb a hasonló motorteljesítményű nagytraktorok azonos mutatójánál. Erőforrása 2 darab 202 LE-s, 5,2 literes Isuzu dízelmotor, amelyek a kerékagyak olajhűtésű villanymotorjait kiszolgáló generátorokat hajtják meg.

A Spirit tényleges munkában töltött, tervezett élettartama 25.000 üzemóra. 500 üzemóránként kell – 2 órányi időráfordítással – szervizelni. Hát igen: ez a hibridhajtások meghatározó előnye a dízelmotoros, hidrosztatikus megoldásokkal szemben! „Gépünk öntanuló, olyan, mint egy gyerek” – így Schulz. „Csak egyszer kell kimenni vele a táblára és megmutatni alakját, méretét és hogy milyen akadályok vannak benne. Ettől kezdve mindent megbízhatóan, önállóan végez. Az erőgépet lézer-rádiós hibrid navigáció tartja a kijelölt táblahatárok között. Ha valaki a gép veszélyes környezetébe téved, azonnal megáll.”

Schulz szerint az olyan nagy cégek, mint az AGCO vagy a John Deere már a 70-es években foglalkoztak önálló munkavégzésre képes traktorokkal, de ez a csupán csak GPS-technológiára támaszkodó nagytraktorok gyenge költséghatékonysági mutatói miatt nem sikerülhetett. A Spirit a GPS helyett egy, a cége szabadalmát képező nagy hatótávolságú navigációs rendszert (LRNS: long-range navigation system) használ.