A „Drónok Zónájában” napi két foglalkozás keretében, az érdeklődő gazdák közreműködésével reptettek drónokat. Itt mutatták be a hígítatlan gyomirtó szereket kijuttató permetező drónt is.drón

Egy hatpropelleres drón akár 5 liter növényvédő szert is magával vihet – fotó: A gyártó

A Syngenta által szponzorált permetezőgép-„arénában” naponta kétszer küzdöttek meg egymással a szakértő közönség előtt a gépek. A nagyszámú kiállító – AAMS-Salvarani, Agrifac UK, Altek International, Amazone, Bateman Engineering, Berthoud Sprayers, Chafer Machinery, David King Electronics, Ecosure, FarmGEM, Garford Farm Machinery, Geoline, GM-R Sprayers, Househam Sprayers, Knight Farm Machinery, Landquip, Lite-Trac, NRoSO City and Guilds, S&K Sprayer Services Ltd SCS, Spreader & Sprayer Testing, Team Sprayers, Tecnoma, TeeJet Technologies – közül ötnél volt jelentős fejlesztés.

A Lite-trac kettős szórókerete

A permetezéssel egy időben apró szemcsés csigaölő granulátumokat is lehet juttatni a most még csak prototípusként létező kettős szórókerettel. A bemutatott megoldás szerint a hagyományos, 36 méteres szórókeret mellé szerelt, alumínium szórócsövön 24 kiadagoló van, 1,5 m osztással. A granulátumtartály 900 literes. Az érdekes keret most az SS3000 magajáró permetezőgépre került fel. Az üzemmódok közötti átkapcsolás a vezetőfülkéből történik – írja a fwi.co.uk.

Lite-trac

A „Lite-trac” kettős szórókeretével permetezéskor granulátumot is ki lehet juttatni – fotó: Jonathan Page

Challanger: Rogator 344

Az erőteljes, nagy Challanger magajárók ismeretében ki gondolta volna, hogy a Rogator bevált műszaki megoldásait vontatott gépre is át lehet menteni? A most bemutatott Rogator 300 sorozat fő darabjainak 70%-a a nagy testvértől származik. Tartályuk 3.3000 vagy 4.4000 literes. A  Pommier-féle alumínium szórókeretek 24-30 m közöttiek lehetnek. Felfüggesztésük a jó öreg Rogator 600 gépével egyezik meg. Gyártásba majd csak jövőre kerülnek.

Challenger

A Challanger „Rogator” technikája most már vontatott gépen is elérhető – fotó: Jonathan Page

A Chafer az új gépeinek nevét a Mad Max filmből kölcsönözte

A Chafer „Interceptor” és „Defender” gépeinek valamennyi fúvókája és szelepe egyetlen gombnyomással kapcsolható. A nagyobb „Interceptor” rozsdamentes tartálya 5.000 literes, szórókerete 36 m munkaszélességű. A „Defender” tartálya 3.000 vagy 3.500 literes, szórókerete 30 méteres. Fritzmeier gyártmányú vezetőfülkéjük a Fendt által a Katana szecskázón használt fülke túlnyomásos, vegyszerbiztos változata. A bemutatott gépek gyártására egy év múlva kerül majd sor.

traktor

Az „Interceptor” prototípusa – a gyártás jövőre indul – fotó: Jonathan Page

John Deere meglepetése: a szénszálas szórókeret

A legnagyobb, R4050i típusú magajáró gépen Európában először láthattuk a régen várt szénszálas anyagból készült szórókeretet, amelynek sorozatgyártása 2017 tavaszára várható. Az acél kivitellel szemben ez 900 kilogrammal könnyebb és 5,5-ször erősebb! Többé nem fordulhatnak elő az acélkeretekre olyan jellemző repedések, törések. Nyugodtan lehet akár 20-30 km/h sebességgel végezni a kijuttatást – ezt a mai műszaki színvonalat képviselő szinttartó és lengéscsillapító berendezések lehetővé is teszik. Most már a fúvókatechnikán a sor!

traktor

A John Deere szénszálas kerete az acélnál öt és félszer jobban terhelhető – Jonathan Page

Tecnoma

A „Laser FC” magajáró permetezőgépen a rendkívül alacsonyra helyezett vezetőfülke tűnik fel először. A 4000 literes gép belvilágában azonban ennél komolyabb fejlesztések történtek. A háromfokozatú hidrosztatikus hajtómű fokozat nélküli CVT-áttétellel sokkal gazdaságosabb és jobban kezelhető lett. Ennek köszönhetően az új hathengeres, Tier 4 besorolású Deutz-motor automatikusan alacsonyabb fordulatszámon üzemel olyankor, amikor nincs szükség a teljes teljesítményre.

Tecnoma

A Tecnoma „Laser FC” gépét – más színben – Berthoud is forgalmazza – fotó: Jonathan Page

Huncut a bíró!

Hivatalosan is pályázhattak a bemutató két kiemelt díjára a résztvevők. Érdekes, hogy az első helyre nem komplett gép, hanem egy egyszerű lapossugarú fúvóka futott be. Csupán a második hely jutott a sokféle magajáró permetezőgép közül a zsűri által legjobbnak ítélt megoldásnak.

A Syngenta Defy 3D könyökszerűen hajlott fúvókája – fotó: A gyártó

A Syngenta Defy 3D könyökszerűen hajlott fúvókája – fotó: A gyártó

A lapossugarú fúvókát a normál 50 cm osztású szórókeretbe váltakozva, előre és hátrafelé irányítva kell beszerelni. Ezzel az elrendezéssel kelés előtti gyomirtásnál rögös magágy esetén sem keletkezhet permetezési „árnyék”, és a fűféle gyomok irtásakor minden irányból jó a fedettség. A Syngenta fejlesztése alapján a fúvókát a HYPRO EU Ltd. gyártja.

permetező

A Vicon iXdrive permetezőgépe kényelmi berendezéseivel és környezetvédelmi előnyeivel tűnik ki – fotó: Jonathan Page

Az üresen is 11,5 tonna tömegű iXdrive magajáró permetezőgép súlyoszlása tökéletes: 50/50%. 6000 literes tartálya is pontosan középen helyezkedik el. Munkaszélessége acél szórókerettel 40 m, alumíniumkerettel 30 m. Vezetőfülkéje a legmagasabb színvonalú és védettségű Claas-gyártmány, Grammer üléssel.  A vezetőt a teljes körű IsoMatch GEOcontrol navigációs és ISOBUS-vezérlés tehermentesíti.

Magyar kapcsolatok

A hazai legnagyobb permetezőgép-gyártó, a debreceni Farmgép Kft. gépei a FarmGEM közvetítésével Angliába is eljutnak. A bemutatón a FarmGEM szerepeltette függesztett és vontatott szántóföldi gépeiket, fronttartályos kombinációikat. Láthattuk itt a Kertitox Bora Eco ültetvénypermetező család egy tagját is. A Farmgép Kft. magajáró permetezőgépek alvázaira is szerel permetező felépítményeket – www.farmgep.hu.

FarmGEM felirattal a Farmgép vontatott permetezőgépe – fotó: Farmmachinerylocator

A Househam Sprayers standján állították ki leányvállalatuk, a debreceni Househam Kft. által gyártott traktorüzemű permetezőgépek egy részét is. A vontatott gépek 2000-4000 literes tartályokkal és 18-32 méter széles acél szórókeretekkel készülnek. A függesztett szántóföldi permetezőgépek tartálya 600-1200 literes lehet, szórókeretük munkaszélessége 12-24 m. Itthon ezeket a gépeket a Valkon Kft. – www.valkon.hu – forgalmazza.

cereals

Househam „Merlin” a bemutatón – a traktorüzemű gépek már Debrecenben készülnek – fotó: Danielle Pole