Áthatotta a KITE Zrt. minden tavasszal megrendezett kiállítását az idei évet indító Agrárgépshow kettős üzenete.„Megoldások mindenkinek”, vagyis a mezőgazdaság összes szegmenséhez tudnak olyan gépesítési lehetőségeket kínálni, ami – mérettől és technológiától függetlenül – megfelel a partneri igényeknek. A 2016-os év másik fontos irányvonala a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódik.

A kiállítás különböző szektorokból állt össze: egy úgynevezett technológiai, egy betakarítási és egy logisztikai részből, illetve a szálas takarmányozás kérdésköreit taglaló gépesítési megoldásokból.

John Deere vetőgép

A traktoron és vetőgépen jól látható „bérgép vagyok” felirat is mutatja a KITE Zrt. törekvéseit. Ezekkel a gépekkel és társaikkal a vállalat idei évben elindított bérgéposztálya több ezer hektárt vetett már el. Az összes ilyen eszköz a precíziós gazdálkodásban is használatos technológiákat alkalmazza, azaz RTK alatt volt navigálva. Valamennyi magasan specifikált John Deere vetőgéppel dolgozott, azaz különböző műveleteket egyesített magába, a magágy-előkészítéstől a sávpermetezési lehetőségekig, a mikrogranulátum-kijuttatásig, a startertrágyázásig, és természetesen a vetést is elvégezte.

Az Orthman sorközművelő kultivátor szintén benne van a technológiai bérgépprogramban, hiszen az ezekkel az eszközökkel elvégzett vetést követően azon a nyomvonalon, amit a vetés meghatározott, hibamentesen lehet a sorközművelést és a fejtrágyázást elvégezni. A fejtrágyázás folyékony műtrágyával történik, a gépre felszerelt KITE-JET tartály segítségével. Az amerikai technológián alapuló gépen jól látható, hogy mennyivel robusztusabb és masszívabb, mint európai társa. A Western Sweep kapa erőteljesebb talajművelést, talajmozgatást tesz lehetővé, vagyis nemcsak a gyomokat tudja eltávolítani, hanem a felső talajréteget is képes egy kicsit megmozgatni.

John Deere kombájn

A John Deere kombájnprogramjában 200-tól 600 lóerőig, különböző technológiával találhatók gépek. Ide tartoznak a hagyományos ládás kombájnok, a ládás-dobos kombájnok, illetve a rotoros kombájnok, az S-kombájn. Az S 690 az egyik legnépszerűbb modellje ennek a nagy rotoros kombájnnak.

Amíg a precíziós gazdálkodás egyik alapvető eszköze az RTK alatt navigáló és kormányzó traktor, a másik alapeleme egy olyan kombájn, amelyik megfelelő hozamtérképet tud készíteni. Ez azt jelenti, hogy a betakarított terményből milyen mennyiségben, minőségben és milyen ponton történt a vágás. Már a legkisebb V-kombájnok, a T-ken keresztül az S-ekig, képesek lehetnek arra, hogy helyspecifikus hozamtérképet hozzanak létre, ami által már megbecsülhető  termés. A kinyert adatokat térképre rajzolja, amiből térképfájl készíthető, így pedig nagyon pontosan meghatározható, hogy a tábla különböző pontjai milyen hozamot produkáltak. Ha ezeket egy historikus adatsorrá rendezzük, akkor gyakorlatilag megállapítható az adott tábla termőképessége. Mindezek alapján elkészíthető a megfelelő talajminta-vételezés, a talajminta-vételezésből talajminőséget, tápanyag-ellátottságot lehet mérni.

Ezen térképek egységben való kezelése rendkívül pontos képet mutat arról, hogy hol milyen potenciál rejlik az adott táblában, hol milyen tápanyag-utánpótlásra van szükség. A rendszer egyik legfontosabb eleme tehát az úgynevezett historikus terménytérkép vagy termőképesség-térkép, aminek folyamatos és nagyon pontos elkészítésére lehetőséget biztosít ezen kombájnok használata.

John Deere traktorok

KITE-bemutató vagy KITE-kiállítás traktor nélkül sose lehet az igazi. A KITE a John Deere márka hivatalos magyarországi képviselőjeként ezúttal is bemutatott egy traktorsort a legkisebbtől a legnagyobb, univerzális erőgépekig. A kiállításon az 5-ös, 6-os, 8-as széria egy-egy képviselője volt látható. Attól függően, hogy M-es vagy R-es traktorok, más-más felszereltség tartozik hozzájuk, egy viszont közös bennük: gyakorlatilag a 6000-es M-es szériától elkezdve mindegyik beépített automatikus kormányzással rendelkezik, és képes a plusz/mínusz 2 centis megismételhető pontosságot biztosító hálózat alatt üzemelni.

Egy korszerű kombájntól átlagosan 30 hektár és afölötti teljesítmény várható el, ami azonban nemcsak a gépkapacitásától függ, hanem a kombájn kiszolgálásának módozatától és minőségétől is. Tehát, ha nem lehetséges menetközben üríteni, hanem folyamatosan meg kell állni, a logisztikára várni, akkor rendkívül jelentős, akár 20 százalék körüli kapacitást is elbukható. Könnyen kiszámolható, hogy napi hány órát ül a semmiért a kombájn a föld szélén, miközben a kiszolgálásra várakozik. Lényeges figyelembe venni azt is, hogy egy eső milyen sebességgel és mértékben tudja megzavarni a betakarítást, 1-2 nap alatt vagy 2-3 nap alatt szinte egy komplett munkanap ki tud esni csak a logisztika hiányosságai miatt.

Joskin

A kiállításon egy hagyományos forgózsámolyos futóművel és egy tandem futóművel ellátott logisztikai eszköz is bemutatkozott. A két típus közötti jelentős különbséget az okozza, hogy a tandem futóművek manőverező képessége sokkal jobb a hagyományos forgózsámolyosokhoz képest. Miután ezek ballonosabb kerekekkel üzemeltethetőek, a talaj nyomása és taposása is kisebb mértékű, így tehát nemcsak a traktoroldalon, hanem a hozzákapcsolt pótkocsik oldalán is hozzájárulhatunk a talajszerkezet megóvásához.

JCB

A KITE azzal a céllal választotta a JCB-t, hogy a saját szektorában, a saját iparában egy, a John Deere-hez mérhető képességű, minőségű és innovációjú céget tudjon a sorai között. A kiállításon két különböző teleszkópos rakodó volt látható: a piacon talán legkedveltebb, 4 tonnás, 7 méteres és egy kisebb, alacsony profilú gép. A két gépben közös, hogy mindkettő a JCB saját gyártású és fejlesztésű motorjával, hajtóművével és fülkéjével lett ellátva. A JCB kellően szegmentált modellpalettával rendelkezik ahhoz, hogy minden rakodási feladathoz a legmegfelelőbb gépet lehessen kiválasztani, legyen szó akár teherbírásról, vagy méretről. Ezeknél a gépeknél nem lényeges, hogy alacsonyabb üzemórájú, kisebb kihasználtságú raktári munkát kell elvégezniük, vagy sokkal nagyobb terhelést jelentő, évi több ezer üzemórában mérhető állattartó telepi, sokkal kitettebb munkát. Közös jellemzőjük a stabilitás, a megbízhatóság, és természetesen az az üzemeltetéstámogatói háttér, amit a KITE nyújt mindezekhez.

Kuhn

A John Deere európai modellpalettáján a szálas takarmányozás betakarítási eszközei kiemelt szerepet foglalnak el. Ezek zászlóshajója a többfajta kivitellel rendelkező új 8000-es széria, ami jelenleg a piacon elérhető legkorszerűbb silózó. A modellpaletta 8 tagból áll, a 8100-tól 8800-ig, és különböző geometriai méreteket és motorteljesítményeket rejtenek magukban.

A szecskázót több nemzetközi elismeréssel is kitüntették: a hannoveri Agritechnica kiállításon fejlesztési aranyéremmel jutalmazták, illetve megkapta az ipari formatervezéshez kapcsolódó díjat, a Reddot Awards-öt is. Mindezek mellett a 2016-os AGROmashEXPO egyik nagydíjas terméke.

John Deere

A törésmentes anyagáramlásnak köszönhetően a betakarított termés egy szabályos ív mentén halad, ami által csökken az energia-felhasználás, nő a gép teljesítményének hasznos munkára fordított kihasználtsága, végső soron pedig csökken az üzemanyag-felhasználása.

Az új szemroppantó tárban, a Kernel processzorban egy csillag elrendezésű szemroppantó egység található, ami jelentősen megnöveli azt a felületet, ahol a szemroppantás történik. A silókukorica-betakarításnál a szemroppantás minősége alapvetően meghatározza az etetendő és az érlelt takarmány minőségét. Ennél a gépnél – több próba alapján – a szemroppantás gyakorlatilag 100 százalékosnak tekinthető.

A 2015-ös a hannoveri kiállításon nagydíjas silózó egy úgynevezett Harvest Lab elnevezésű egységgel rendelkezik, amely képes arra, hogy a menetközben betakarított, akár silózott termény esetében mérje, hogy mekkora mennyiség halad át a gépen. A nedvességtartalom mellett a különböző beltartalmi értékeket, például a fehérjéjét is képes mérni, ami a betakarítás optimális időtartamának és időpontjának kiválasztásában nyújt óriási segítséget.

bálázó

fotók: Agroinform.hu

A bálázó gépek a szálastakarmány-betakarítás elmaradhatatlan eszközei. A John Deere minden partneri igénynek meg tud felelni. Ezek piaci csúcsát a változó kamrás John Deere 900-as jelenti, amely jelenleg a leggyorsabb és legnagyobb teljesítményű bálázó.

A John Deere a nagykocka-bálázók piacára a tavalyi évben debütált termékével tért vissza. A kiállításon szalmához használatos típussal képviseltette magát, ami elsősorban azon gazdaságok számára készült, ahol nagy mennyiségű szalmát kell feldolgozni, logisztikázni vagy továbbszállítani.