Az elmúlt év december 17-én szomorú jubileumról emlékezhettünk meg, hiszen pontosan negyedszázada ezen a napon gördült le az utolsó MB Trac a szerelőszalagról. 

A német traktorgyártás egyik legelismertebb, legnépszerűbb traktorsorozatának történetét, illetve annak főbb állomásait idézzük fel cikkünkben.

MB Trac

MB Trac 65/70 még a kavicsszürke-piros színösszeállításban – fotó: Daimler Benz AG

A hatvanas években egyre csökkent a nagy sikerű Mercedes Benz Unimog piaci részesedése a német belpiacon a mezőgazdasági felhasználóknál. Ebben leginkább a tehergépjárműveket sújtó egyre kedvezőtlenebb szabályozás játszott közre, s bár az Unimog messze nemcsak egy tehergépjármű volt, hanem inkább egy terepjáró munkaeszköz, ennek ellenére viselnie kellett a bürokrácia negatív hatásait. Az MB menedzsmentje és mérnökei azért, hogy ezt a problémát áthidalják, egy hasonló képességekkel bíró traktor tervezésébe kezdtek.

műveletösszevonásMűvelet-összevonás az MB Trac 65/70-nél – fotó: Daimler Benz AG

Az egész koncepció az Unimogra épült, hiszen az erőátvitel és a járószerkezet-hajtás lényegében szinte teljesen megegyezett, sőt maga az alváz az Unimogéhoz hasonló létravázas kialakítású volt. Arra is nagyon ügyeltek a fejlesztésnél, hogy a terepjáró teherautó testvéréhez hasonlóan elöl-hátul képes legyen munkaeszközök csatlakoztatására, működtetésére, és a hátsó tengely felett akár kisebb felépítmények is adaptálhatók legyenek rá.

DLG agrárseregszemlePremier az 1972-es DLG német agrárseregszemlén – fotó: Daimler Benz AG

1967-ben született meg az első prototípus, amely az A60 típusjelzést kapta. Az MB Trac későbbi koncepciója, a rugózott mellső portál híd, a szimmetrikusan a vázközéppontra kialakított fülke, a 60/40 százalékos súlyelosztás, a munkaeszköz-csatlakozások már ennél a prototípusnál is tükröződtek.

Végül  a sikeres teszteket követően a Mercedes Benz akkori vezetésének döntése miatt mégis a fiókban landolt a projekt. Akkor vették újra elő, amikor az egyik német konkurens hasonló eszközhordozó erőgéppel készült előrukkolni a piacon.

kaszálásKaszálás és begyűjtés egy menetben, itt már MB Trac 700 néven – fotó: Claas

A gaggenaui gyár mérnökei és kollektívája a régi projektet előrántva, rengeteg munkaórát és energiát belefektetve készítették elő sorozatgyártásra a prototípus MB Tracot, majd az 1972-es DLG német agrárseregszemlén kavicsszürke-tűzpiros színkombinációban, MB Trac 65/70 típusjelzéssel mutatták be. Az új erőgép már a premieren akkora sikert aratott, hogy mintegy 350 megrendelést vettek fel rá.

Négy egyforma kerékkel, egyenértékű mellső hajtott-rugózott és hátsó hajtott híddal, differenciálzárral, hidrosztatikus kormányzással, hidraulikus fékrendszerrel, mellső és hátsó hidraulikus hárompont-függesztő szerkezettel és TLT-kivezetéssel rendelkezett a 65 lóerős (DIN) erőgép.

Az új erőgép a mezőgazdaságon kívül, az erdészetekben és a kommunális területen is hamar népszerű lett. Az alaptípus mellett 1975-ben mutatkozott be a növelt teljesítményű 72 lóerős MB Trac 800, amely már a széria traktorcsaláddá bővülésének első hírnöke volt. Egy évvel később megújult az alaptípus 65/70-es is, és 700-as típusjelöléssel folytatta pályafutását, de az igazi áttörést a hathengeres 1100-as és 1300-as modellek bemutatkozása hozta meg.

MB TracAz 1977-ben traktorcsaláddá bővült MB Trac – fotó: Daimler Benz AG

Ezekben MB OM 352 típusú, hathengeres, 110 és 125 lóerős dízelmotor szolgált erőforrásul, és itt jelent meg először a műszerfallal együtt megfordítható vezetőülés, amelynek segítségével tartós hátramenetben függesztett silózókat és cukorrépa-betakarítókat lehetett kényelmesen üzemeltetni.
1977-ben már hazánkba is megérkeztek az első 1300-as modellek, amelyek alföldi gazdaságokban álltak munkába.

MB TracAz 1300-as modellnél jelent meg először a műszerfallal együtt megfordítható vezetőülés – fotó: STOLL

A traktorcsalád kibővülésével az új OECD előírásait kielégítő vezetőfülkében sokat javult az ergonómia, többek között itt már olyan kiegészítők növelték a kényelmet, mint a klíma és az utasülés. A nyolcsebességes szinkronizált váltónak köszönhetően a végsebesség 36 km/h-ra emelkedett. A TLT-hajtás a motorra szerelt mellékhajtóműről előre és hátra egyaránt csuklóstengelyeken jutott el. A 80-as évekre nemcsak saját hazájában, de a nyugat-európai nemzetközi piacon is hatalmas sikereket ért el az MB Trac. Főleg a német munkagépgyártók komplett gépsorokat fejlesztettek ki a traktorcsalád különböző méretű tagjaihoz.

MB Trac

Az MB Trac-1500 – fotó: Daimler Benz AG

1981-ben kiegészült egy 150 lóerős 1500-as típussal a traktorcsalád, amely már a következő évben érkező generációváltás előhírnöke volt, amelyben a széria többi tagja is megújult. A 6/6, illetve 12/12 fokozatú szinkronizált sebességváltóval szerelt 1500-asból igen magas ára ellenére már szép számmal érkezett hazánkba is, és állt munkába több állami gazdaságban, illetve a KITE, az IKR taggazdaságaiban.

A generációval tovább bővült a teljesítménylépcső, és megjelent a négyhengeres 900-as és a hathengeres motorral szerelt 1000-es modell is. A négy alsó típus külsőre is ráncfelvarráson esett át, míg az 1100/1300/1500 modellek a hathengeresek 1976-ban bevezetett megjelenését vitték még tovább.

MB TracAz MB Trac 1600 Turbo – fotó: Daimler Benz AG

1987-ben újabb generációváltással megérkeztek a turbófeltöltős motorral szerelt modellek. A négyhengeres változatokba MB OM 364, illetve 364/A dízelmotor került beépítésre. A hathengeres típusok megjelenése már követte a kisebb típusok dizájnját, és ez a "csapat" egy 136 LE teljesítményű 1400 Turbo és egy 156 lóerős 1600 Turbo változattal bővült. A hathengeres turbófeltöltéses modellek a széles körben ismert MB OM 366 A dízelmotorokat kapták. Az új generáció ergonómiában és elektronikában nagyon sok változást, fejlesztést hozott, de magát a bevált, sikerei csúcsán lévő koncepciót nem változtatta meg a gyár. Az MB Trac 1600 Turbo típusból hazánk is több tucatot importált, amelyek szintén az IKR és a KITE termelési rendszerek taggazdaságaiban, nagyobb állami gazdaságokban álltak munkába, de jó néhány példányt szereztek be a hazai cukorrépa-termesztési társulások is.
1990-ben még egy utolsó lendülettel felfelé egy 180 lóerős MB Trac 1800 Turbo Intercooler típussal szélesítették a kínálatot, de ezekből már összességében mindössze 190 darab készült. A Damiler Benz AG akkori vezetése úgy döntött, hogy sikerei csúcsán befejezik az MB Trac család gyártását. A következő év december 17-én kigördült az utolsó MB Trac a gaggenaui gyár szerelőszalagjáról. A '90-es években számos gyártó több-kevesebb sikerrel megpróbálta életben tartani az MB Tracot. A hathengeres változatok gyártási jogát a korábban Fortschritt ZT traktorokat gyártó schönebecki traktorgyár jogutódja, az LTS Landtechnik vette át, és LTS Trac 160 elnevezéssel, majd a kor követelményei szerint továbbfejlesztve Doppstad Trac 200 típusjelzéssel gyártotta tovább.

A kisebb modellek már csak erdészeti kivitelben kerültek gyártásra a Werner Forst und Industrietechnik jóvoltából WF Trac néven.

A sikerei csúcsán abbahagyott széria mind a mai napig hatalmas népszerűségnek örvend, és hiába próbálták meg más nagy nyugat-európai gyártók betölteni saját fejlesztésű, hasonló koncepciójú erőgépeikkel az MB Track leköszönésével kialakult piaci űrt, ez egyedül csak az angol JCB Fastracnak sikerült valamelyest. Az eredeti MB Tracokból majdnem két évtizedes pályafutásuk alatt összesen 41 365 darab készült, amelyből közel 30 000 darab mind a mai napig munkában van és üzemel, pedig a legfiatalabbak is elmúltak már 25 évesek.