A növényvédelmi gépek felülvizsgálata azzal a céllal került volna a kamarához, hogy a mindenkori állami költségvetéstől függetlenül is legyen egy bevétel, amivel tervezni lehet, és ami stabilizálja a működést. Más okból a kamara nem is kaphatta ezt a jogot, hiszen nyilvánvaló, hogy ehhez a tevékenységhez a kamara sem eszközökkel sem tőkével nem rendelkezik – írja a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Területi Szervezete (VMNK).

Maga a jogosultság mint monopólium, jelentős vagyoni értékkel bír. Egyeztetés indult és Bakonyi István, a kamara munkatársa kidolgozta a vizsgálati rendszert. Közben megalakult a MANOK KFT. néhány kamarai vezető és tag részvételével. Az országos kamara is kisebbségi tulajdonnal (33 százalékkal) beszállt a Kft-be. A Kft. megalakulásának célja az volt, hogy a kamara olyan gazdasági tevékenységeit, amelyek nem közvetlenül a közfeladatok ellátását szolgálják, ebbe a gazdasági társaságba vigye. Több kisebb értékű tevékenység mellett a legfontosabb, így a legnagyobb haszonnal kecsegtető tevékenység a permetezőgépek bemérésének koordinálása lett volna.

A VMNK már a Kft. megalakulásakor, pontosabban amikor abban az országos kamara résztulajdont vásárolt, feltette a kérdést, hogy alkalmas-e ez a Kft. tulajdonosi összetétel arra, hogy ezen keresztül végezze a kamara a monopóliumként megkapott tevékenységét. A válasz az volt, hogy ez így törvényes. Az pedig, hogy a megkapott jogosultság segítségével realizált haszonból majdan a kamara csak 33 százalékban fog részesedni, igazságos. Azt a felvetést, hogy a kamara 100 százalékos tulajdonú Kft-be vigye ezt a tevékenységét, leszavazták, részben azok, akik a MANOK Kft-ben már tagok voltak – írja a VMNK.

2015. februárjában a Vas Megyei Növényvédő Kamara közgyűlésén önálló napirendi pontként tárgyalták a Kft. ügyét, annak etikai vonzatait. Bakonyi István, aki MANOK KFT-t képviselte, kérte, hogy a kamara ne akadályozza a további munkát. Ugyanakkor a VMNK vezetősége fenntartotta véleményét, miszerint a megoldás etikátlan, ugyanakkor Bakonyi Istvánra tekintettel nem fordultak az etikai bizottsághoz panasszal.

permetező

Jelenleg nem lehet tudni, hogy a felülvizsgálatot ki és milyen határidővel végzi el – fotó: Shutterstock

A jogszabály az EU előírásainak megfelelően meg is jelent. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kapta az üzemeltetést. A VMNK létrehozott egy a valóságban felhőként létező NMNK Növényvédő Gép Ellenőrző Állomást, majd átadta az egész tevékenységet az akkor még 66 százalékban magánszemélyek által tulajdonolt cégnek, a MANOK KFT-ének. Közben a felmérések alapján körvonalazódott, hogy közel 2 milliárdos üzletről beszélünk. A MANOK KFT kidolgozott egy Franchise rendszert, melyet az állomást üzemeltetni akaró vállalkozások 1.195.000. Ft + ÁFA áron 3 évre megvásárolhattak. A bemérés árait a MANOK KFT határozta meg, és mivel nem alakulhatott ki versenyhelyzet a monopólium miatt vitára adott okot. Árakat többször is csökkentette a KFT, de így is több érdekképviselet támadta.

Láthatóvá vált, hogy valójában nem a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara látja el ezt a felügyeletet, ezért további támadások érték a rendszert. Ezek a tények vezettek ahhoz, hogy a Minisztérium visszavonta a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kizárólagos jogát. Természetesen a jogszabály megmaradt, és más formában, talán a növényvédős mérnökök irányításával működni is fog.

További lépésként az országos kamarai vezetés megvásárolta a funkcióját vesztett MANOK KFT-t akkor, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy ezt a jogosultságot elveszik a kamarától. Erről sem a megyéket, sem a tagságot nem tájékoztatta. A VMNK szerint ha ez a lépés törvényes is volt, akkor is mindenképpen etikátlan. Az árral és az okokkal kapcsolatos kérdéseikre nem kaptak választ.

A VMNK tehát lemondott ingyen a kapott jogáról, minden további tevékenységet a NANOK KFT végezte. Később, akik csatlakozni szerettek volna a KFT-éhez már nem kaptak lehetőséget.