Hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, örök kérdés. Az viszont már nem kérdés, hogy tyúk nélkül is kikelhet a csibe a tojásból. De vajon jó, ha mi keltetjük a tojásokat, vagy inkább maradjunk a hagyományos módszernél, és bízzuk ezt a kotlósra? Ennek jártunk utána.

A keltetőgép és a kotlós is remek megoldás

Sokaknak van baromfiudvara, ahol a kotlósok idővel elülnek a tojásokon, majd előhozzák a tojásból kibújt kiscsibéket. Azonban, ha sok kiscsirkét szeretnénk, vagy nincs kotlósunk, használhatjuk béranyaként a keltetőgépet is. Habár a kotlós fel is neveli a kiscsirkéket, míg a keltetőgép csak abban segít, hogy kikeljenek.

Azonban sajnos a nagyobb hús- vagy tojáshozamra szelektált fajták közül sokaknak kicsi a kotlási hajlama, másrészt hely- és időtakarékosság okán is választ sok gazda keltetőgépet.

tyúk kiscsibe keltetés

A tyúk nem csak kikelti, de fel is neveli a kiscsibéket. Fotó: Pixabay

De vajon miért ül rá a kotlós a tojásokra? A kotlás változó számú tojás termelése után, a hormonszintváltozás hatására következik be, általában tavasz elejétől ősz végéig. Ekkor a tyúk testhőmérséklete megnő, a tojástermelése leáll, ezért kiválaszt egy kellően nyugodt helyet, ahol fészket épít és elül. Persze a folyamathoz kell a kakas is, hiszen csak megtermékenyített tojásból lesz kiscsibe. Ehhez pedig 21 napra van szükség.

A kotlós nagyon szorgalmas, hiszen naponta egyetlen alkalommal hagyja csak el a helyét, hogy egyen és igyon, és egész nap ül a tojásokon, gyakran megforgatva azokat az egyenletes hőellátás miatt. Amikor azonban nincs kotlós, marad a keltetőgép.


Így működik a keltetőgép

A keltetőgép imitálja a tyúk, kacsa, liba és egyéb tollas jószág kotlását, tehát megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat biztosít a tojások számára a keltetés időtartama alatt. Mivel a kotlós rendszeresen forgatja maga alatt a tojásokat, van már olyan keltető is, amelyben nem nekünk kell forgatni a tojásokat, hanem a gép maga oldja meg ezt. Habár a tyúk nagyon sokszor forgatja meg a tojásokat naponta, nekünk elég ezt naponta kétszer megtenni.

Rengeteg féle keltetőgép létezik, attól függően, mennyi tojást szeretnénk keltetni, így találunk egészen kis kapacitásúakat is, amelyeket otthoni használatra tudunk bevetni. A keltető előnye, hogy mi választhatjuk ki a kelés idejét, és egyszerre nagyobb mennyiségű tojást keltethetünk, így több kiscsibénk lehet, mintha a kotlósokra bíznánk a dolgot. Azonban amíg a tyúk magától tud és végez el mindent, a keltetőgépet azért néha felügyelnünk kell. Ráadásul a kiscsibéket is nekünk kell felnevelni, ha kihagyjuk a tyúkot a folyamatból.

A keltetéshez először is gyűjtsük össze a tojásokat, vagy vásároljuk meg a kívánt mennyiséget. A keltetés kezdetéig a tojásokat körültekintően kell tárolni és kezelni, és minden nap forgatni kell őket. Érdemes a keltetőgépet és a tojásokat is lefertőtleníteni. Ha nem forgatja meg a berendezés a tojásokat, tegyünk mindegyik tojásra egy reggeli és egy esti jelet, hogy lássuk a forgatás alkalmával, hol tartottunk. Naponta kétszer kell forgatni a tojásokat.

A 21 nap alatt ügyelni kell az előírt hőmérsékletre és páratartalomra is, ehhez pedig nem árt, ha vásárolunk egy hő- és páratartalom-mérőt, mert a gépek saját műszerei nem mindig pontosak. A folyamat során érdemes lámpázást végezni, vagyis átvilágítani a tojásokat a 8. és a 15. napon, hogy lássuk, hogyan fejlődik bennük az embrió.

A kelés ideális ideje a szakirodalom szerint 20 nap és 7 óra, ám ez bizonyos körülmények miatt akár 1–2 nappal is eltolódhat, de a keltetés utolsó két napjában már nem szabad forgatni a tojásokat. Az automata keltetőgépekből ekkor ki kell venni a forgatókart. Ekkor már a tetőt sem szabad felnyitni. A tojásokon először egy kis lyukat fogunk látni, majd pár óra elteltével a csibe elkezdi szétrepeszteni a héjat, és ki fog bújni a tojásból.

tojás kiscsibe tyúk

Csodálatos látvány, amikor a kiscsibe kikel a tojásból. Fotó: Pixabay

Ez pedig maga a csoda, hiszen tanúi lehetünk az új generáció érkezésének, és annak, amikor vidám csipogás tölti be a keltetőt. Ha először döntünk a keltetőgép használata és a csibenevelés mellett, mindenképp kérjük ki olyan tanácsát, aki már végzett ilyet, így ő mindenben segíteni tud, és a segítségével világra jött kiscsibéket is egészen biztosan jól fogjuk tudni ellátni.

A kiscsibék ellátása komoly feladat

A keltetés során már előre fel kell készülni a kiscsibék érkezésére. Ehhez keressünk egy nyugodt, csendes, huzatmentes helyet. Legyen mindenképp tiszta, ha lehet, meszeljük ki még jóval a csibék érkezése előtt. Akár egy kellően nagy méretű kartondoboz is megfelelő a kiscsibék neveléséhez.

Fontos, hogy szerezzünk be kellő mennyiségű infralámpát, hiszen a kiscsibéknek melegre lesz szükségük. Az infralámpák csak kis területet tudnak kifűteni, és fontos, hogy a lámpák közötti terület hőmérséklete ne csökkenjen le 10-15 Celsius-fok alá. 50 csibéhez kell minimum egy infralámpa. Már azelőtt 12 órával kapcsoljuk be az infralámpát, hogy a csibéket behelyezzük, hogy meg ne fázzanak. Ügyeljünk rá, hogy a helyiség szellőztethető legyen, hogy friss levegő jusson a csibéknek, azonban semmi esetre se fázzanak meg, és ne kerüljenek huzatba.

Készítsünk be számukra itatót, amelybe ne hideg vizet öntsünk, mert az ártalmas a csibék számára. Az itató olyan magas legyen, hogy elérjék a csőrükkel, de ne koszolják össze, Fontos, hogy bele ne fulladhassanak. Az ideális alom a fenyőfaforgács vagy nagyobb szemcséjű fűrészpor, illetve a darált szalma. A papír, a kartoncsíkok vagy sima szalma nem megfelelő.

A víz és a meleg a legfontosabb az első pár órában, és végig a folyamat során. Ha nem kezdenek el inni a csibék, óvatosan fogjuk meg őket egyesével, és mártsuk a csőrüket a vízbe. Ha rendesen isznak, akkor lehet már nekik élelmet is adni.

Az etetőt is édemes úgy elhelyezni, hogy mindegyik kiscsibe elérje, de ne koszolják össze. Hogy észrevegyék, szórjunk egy kis darált takarmányt egy kartonlapra, és figyeljük, hogy mindegyikük egyen.

A hőmérsékletet a lámpák feljebb emelésével, vagy lejjebb helyezésével tudjuk befolyásolni, de arra nagyon ügyeljünk, hogy a csibék hozzá ne érhessenek.

Mindenkinek sikeres keltetést és sok kiscsibét kívánunk!