A Pannonia Ethanol a bioetanol gyártásakor alkalmazott hatékony technológiával hozzájárul a fenntartható környezethez: sem hulladék, sem szennyvíz nem keletkezik, továbbá környezeti és gazdasági szempontból optimalizált a takarmány és az üzemanyag előállítása, ezzel is segítve a klímavédelmet.

„A Dunaföldváron található gyárunkra platformként tekintünk: hatalmas inputtal és hatalmas outputtal rendelkező terület, amire rengeteg új innováció és technológia tud ráépülni, kiváló alapot biztosít további nagy ívű fejlesztéseknek” – mondta Reng Zoltán, a Pannonia Ethanol vezérigazgatója. Európa legnagyobb bioetanol-gyártójaként azt az üzenetet is szeretnék átadni a gazdáknak, hogy van értelme fejleszteni, beruházni és innovatív, akár precíziós gazdálkodási technológiákba fektetni, hiszen lesz jövő, van feldolgozóipar, ami ráadásul folyamatosan fejlődik. Mindez nagyon stabil piacot fog jelenteni, nemcsak egy-két, hanem tizenöt-húsz év múlva is.

Reng Zoltán

Reng Zoltán, a Pannonia Ethanol vezérigazgatója

A Pannonia Ethanol tevékenysége szervesen kapcsolódik a helyi mezőgazdasági közösségekhez. A gyártáshoz felhasznált kukoricát csaknem teljes mértékben családi gazdaságoktól szerzi be, ezzel erősíti a magyar vidéket, és a Magyarországon megtermelt alapanyag hazai feldolgozásával a hozzáadott értéket az ország határain belül tartja.

„Stabil alapanyag-ellátásra van szükségünk, hiszen most már több mint egymillió tonna kukoricát dolgozunk fel évente, ebből készítünk 450 millió liter etanolt és 330 ezer tonna DDGS-t, tehát takarmányt” – emelte ki a vezérigazgató. A Pannonia Ethanol hitvallása szerint a következő 4-5 év kulcsfontosságú lesz. Ha ezen időszak támogatási lehetőségeit a gazdák kihasználják, és jövedelemfokozó, termelékenységnövelő és innovatív megoldásokra, beruházásokra fordítják, akkor a 2020 utáni időszakra elérhető az, hogy támogatások nélkül is eredményes lehessen a magyar mezőgazdaság, és ki tudja szolgálni nemcsak az állattartást, hanem a bioenergiát is.

A csúcsminőségű állati takarmány mellett a Pannonia Ethanol másik legfontosabb terméke a bioetanol, ami egy tisztán égő, megújuló energiaforrásokból előállított üzemanyag, melynek alkalmazása a közlekedési szektorban 65 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét. A bioetanol szerepe a jelen és a jövő közlekedésében rendkívül jelentős: 2020-ig az európai direktíva kötelezővé teszi a bioetanol bekeverését a benzinbe. Ez az arány az EU-ban jelenleg 5 százalék körül mozog, de 2020-ra akár 7 százalékra is emelkedhet. Kérdés az, hogy ez az arány fokozatosan, évenként növekszik-e, vagy – mint most éppen Magyarország esetében – egy kis szünetet követően folytatódik a fejlődés.

„Mindenki arra kíváncsi, hogy hol leszünk 2020 után és mi lesz 15-20 év múlva. A gazdákat emellett az érdekli a leginkább, hogy olyan – kézzelfogható – felvevőpiacuk legyen, ami ténylegesen a hazai eredményeket növeli” – hangsúlyozta Reng Zoltán.