Az Unical gyár Gasogen nevű faelgázosító kazánja a más konstrukció és a modulációs elektronikával együtt eltérő vezérlésű, mint a hagyományos konkurens faelgázosító kazánok!

Áramkimaradás idején a kazán egyáltalán nem fűt, mert áram nélkül nem csak a ventilátor áll le, hanem a kazán sem jut az égéshez szükséges levegő-mennyiséghez, azaz "megfojtódik". Az áramkimaradást követően azonnal megszűnnek a főlángok, így megfelelő kémény esetén nem fenyeget a vízfelforrás veszélye sem, íg

puffer nélkül sem keletkezik probléma.

Az egyszerű faelgázosító kazánoknál nincs szabályozva a ventilátor fordulatszáma. Azaz nem modulálják folyamatosan a kazán teljesítményét. Egy átlagos családi ház ősszel, enyhe télen és tavasszal pl. 4-9 kW közötti teljesítményt igényel. Az egyszerű kazán pedig pont ebben a tartományban nem tud dolgozni. Ezen szabályozástechnikai okok miatt is kell a puffert alkalmazni egyszerű faelgázosító kazánokhoz.

Gasogen

Az Unical-nál viszont a gyári vezérlődobozra utólag is rászerelhető a TA modulációs elektronika. Ez a TA modulációs elektronika alkalmazható a régebbi Gasogen kazánokhoz is. A modulációs elektronika majdnem gázkazán minőségű fokozatmentes teljesítmény-modulációt nyújt a faelgázosító kazánnak, miközben állandó értéken tartja az előremenő hőmérsékletet, így a modulációs elektronikával a kazán jóval ritkábban fog ki és bekapcsolni, így szezonális-hatásfoka javul, a füstgázhőmérséklet erősen csökken.

A CO kibocsátás kb. 70 százalékkal kevesebb lesz, a kazánba bepakolt fa pedig kb. 20 százalékkal később ég le, így jelentős tüzelőanyag takarítható meg. Az egyszerű faelgázosító kazánokban a kritikus helyeken 4-6 mm-es kazánacélt használnak, míg az Unical kazánok 8 mm vastag kazánacélból készülnek. A faelgázosító kazánok általában kényesek arra, hogy a kazán alsó részeiben lévő vizek hőmérséklete 60°C felett legyen.

A füstgázok előbb a kazán alsó részeiben áramlanak hátrafelé és így a másik oldalon lévő víz esetleg túlhűti a füstgázokat. Amennyiben ez előfordul, akkor a füstgázban lévő vízgőzök kicsapódnak, lekondenzálódnak és az agresszív-marós kondenzátumok marják a fémeket, melynek következtében 3-6 év alatt a kazán akár ki is lyukad. Ez a füstgáz-kondenzáció, ami rejtve évekig füstgáz oldali korróziót okoz!

Gasogen

Az Unical saját szabadalommal

megoldotta füstgáz oldali korrózió elleni védelmet.

A Gasogen kazán két ellipszis alakú egységből áll, az egyik ellipszis benne van a másikban. A két ellipszis között van a víztér. A belső ellipszis felső részébe kerül a bepakolt rönkfa, a zóna alsó 5 cm-es részében alakul ki a parázsréteg, ez alatt van a rostély mely alatt lefelé csapdosnak a lángok a tűztérben. A víz a visszatérő ellipszis bal és jobb oldalán áramlana felfelé, de a belső-víztermosztát a kazán hideg/hűvös/langyos állapotában még zárva van, hiszen csak magas hőmérsékleteken nyit ki teljesen.

Húsz perc elteltével a termosztát már jó meleget fog érezni, és nyit, a kazán gyári vezérlése pedig elindítja a rendszer-szivattyút is. Ekkor indul meg a kazánon belüli ellipszisben lévő bal-, és jobb-oldali fő-vízjáratokban az áramlás.

Természetesen a fentebb felsorolt előnyökön kívül még számtalan érv szól a Unical Gasogen faelgázosító kazánok mellett melyekről az www.unical.hu oldalon olvashat!