A hazai kertészek körében jól ismert az üvegszárnyú almafapille és a darázsalakú üvegszárnyú lepke. Velük rokon a Synanthedon pictipes, mely az USA-ban az őszibarackosokban károsít. Az Amerikai Kutatási Szolgálat (ARS) kutatói olyan környezetbarát módszert dolgoztak ki a kártevő visszaszorítására, mely egy hasznos fonálféreg, a Steinernema carpocapsae alkalmazásán alapszik. Eddig is ismertek voltak olyan hasznos szervezetek (paraziták), melyek a Braconidae, Eulopidae, Scelonidae családba tartoznak.

Az említett hasznos fonálféreggel céltudatosabb védekezésre van kilátás, viszont a napfény UV-sugarai és a nagy meleg a hasznos fonálférgekre károsan hatnak, ezért ezeket meg kell védeni. De hogyan?

őszibarack

Újabb környezetbarát módszer áll rendelkezésünkre a kártevők visszaszorítására – fotó: Shutterstock

Az épületek tűzvédelmében használatos tűzgélt (angol rövidítésben: APG) próbálták ki úgy, hogy előbb a nematódákat a fára permetezték, majd tűzgéllel vonták be a felületet. Ezt a kétlépcsős eljárást aztán úgy kombinálták, hogy egy menetben is lehet a fonálférgeket és a Barricade márkanevű tűzgélt kibocsátani. Ezzel a környezetkímélő módszerrel ugyanolyan jó hatást értek el, mint a korábban szokásos klórpirifosz inszekticides kezeléssel.