A mulcs dekoráció és talajvédő is egyben. Fotó: 123rf.com

A mulcs dekoráció és talajvédő is egyben. Fotó: 123rf.com

Júliushoz érve leszedtük és kifejtettük az első borsót, kihúzgáltuk a sárgarépát, megkóstoltuk a friss fejeskáposztát, és ha elég ügyesek és szerencsések voltunk, eperben sem volt hiány, így a házi eperlekváros üvegek már ott sorakoznak a kamra polcain.

A termesztési időszak azonban korántsem ért véget, sőt, vannak növények, melyek még csak most kezdenek el fejlődni.  A júliust tartják a legmelegebb hónapnak, meg talán a legkevesebb csapadék is ilyenkor hullik. Úgy látszik, az időjárás idén elolvasta ezt, és tartotta is magát a hagyományokhoz, mert forróbb és szárazabb, mint valaha. A kerti munkák teendői között ezért a talaj nedvességének megőrzése az egyik igazán nagy kihívás, amit nem csupán öntözéssel tudunk megoldani.

Egyre többen használják a talajtakarásos, nedvesség megőrző eljárásokat, nem csak a szamóca sorok között, hanem más konyhakerti növény esetében is. Ezt mulcsozásnak nevezik és általában a kerti ápolás során levágott fűnyesedéket használják erre a célra. Ezért is fontos feladat ez ebben a hónapbanA mulcs segít megtartani a talaj nedvességét

A mulcs segít megtartani a nedvességet. Fotó: Agroinform

Milyen előnyöket várhatunk a mulcsozástól?

1. Megőrzi a talaj nedvességtartalmát, tehát csökkenti a szükséges öntözések számát.
2. Visszaszorítja a gyomok növekedését.
3. Felfogja az esővizet, tompítja annak erodáló hatását.
4. Megakadályozza, hogy a termés sárossá váljon. Ez a hatás különösen előnyös az alacsonyan termő eper esetében.
5. Szabályozza a talaj hőmérsékletét: megakadályozza a túlzott lehűlést és felmelegedést. Ennek a kora nyári és őszi fagyoknál jön majd el a valódi jelentősége.
6. Megkönnyíti a veteményesben való közlekedést. Nagyobb esők után sok időt nyerünk azzal, ha nem kell  dacolnunk az elsüllyedés veszélyével, és fejet- és gumicsizmát vesztve menekülőre fognunk.
7. Végül, de nem utolsó sorban díszít is. Veteményesünk egy-egy friss mulcsozás után gondozott külsőt ölt, ráadásul manapság már igen sok formában és színben vásárolhatunk mulcsozásra alkalmas termékeket.

A rövid távú előnyök után feltétlenül meg kell említenünk a talajtakarás hosszabb idő alatt jelentkező kedvező hatásait is, nevezetesen a talaj állapotának javítását. A takarásra használt szerves anyagok lebomlásuk során  gazdagítják, és egyúttal lazítják is a talajt. Ennek következtében sokkal jobban tudnak fejlődni a gyökerek és javul a talaj vízáteresztő és -befogadó képessége is. Megnő a talaj szervesanyag tartalma is, és ez nem csak minket, hanem a földigilisztákat is boldogsággal tölti el, így kertünkben jelentősen megnő a giliszták, és más hasznos, a lebontási folyamatokban részt vevő állatok száma.

Milyen anyagokat használhatunk talajtakarásra?

Leggyakrabban fűnyesedéket szoktak használni, hiszen a gyepápolás, fűnyírás során keletkező melléktermék amúgy sem maradhat a gyepen, máshol pedig, vékony rétegben elterítve, a fent felsorolt előnyöket képes biztosítani. A másik kedvelt talajtakaró fakéregből készül és dekoratív volta miatt közterületeken is népszerű. Manapság már csak a képzelet szabhat határt, milyen színben és formában kívánjuk megvásároli, hiszen a kínálat óriási. Érdemes azért arra figyelni, hogy minél kevesebb mesterséges festékanyagot tartalmazzon.

Alkalmas lehet a metszés után maradt gallyak daráléka is, amit erre célra készített kerti gallyaprítókkal készíthetünk el. A lehullott és összegereblyézett falevélből is készíthetünk mulcsot, főként, ha a fűnyesedékkel keverjük, hogy jó vízáteresztő réteget kapjunk, amely idővel komposztálódva majd a talajszerkezet számára is hasznossá válik.