A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. és a FRUIT-VEB Szakmaközi Szervezet és Terméktanács évzáró tanácskozásán dr. Apáti Ferenc, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának docense „Közgazdaságtani összefüggések a zöldségtermesztésben – az ágazat helyzete és jövőképe az EU piacán” című előadásában foglalta össze a zöldségtermesztésünk helyét, szerepét és az elmúlt évek tanulságait. Az első táblázatban pontokba szedte azokat a vélelmeket, amelyekkel a termelők sokszor indokolni igyekeznek versenyképességük gondjait:

Azért nem vagyunk eléggé versenyképesek, mert:
• az európai versenytársak sokkal több támogatást kapnak,
• abszolút értékben is alacsonyak a támogatások, ezért még több támogatásra lenne szükség,
• nincs elegendő/megfelelő piaci igény arra, amit termelünk,
• a konkurencia  okozza nekünk a legtöbb kárt, ezért valahogy ki kellene „tiltani” a piacról a külföldi versenytársakat.

Hiszen:

• a szaktudás a nagy termesztési hagyományainkból kifolyólag rendelkezésre áll,
• kiváló hazai fajtákkal rendelkezünk,
• és kiválóak az ökológiai adottságaink.

Ezután rátért a rendelkezésre álló statisztikai adatokból levonható következtetések ismertetésére. Az első táblázatból – amely a 2004-2014. éveket foglalta össze – megtudhattuk, hogy

szinte valamennyi zöldségféle termelési területe és termésmennyisége csökkent a vizsgált időszakban.

Az összes szabadföldi zöldség termőterülete a tíz esztendő alatt mintegy harminc százalékkal, de a hajtatott zöldségfélék is 5700 hektárról 3700 hektárra csökkentek.

Termelési volumen

Fajcsoport Fajok Termésmennyiség* Termőterület**
Paradicsom szabadföldi jelentősen csökkent jelentősen csökkent
Paprika szabadföldi csökkent jelentősen csökkent
Kabakosok konzervuborka kritikusan csökkent jelentősen csökkent
görögdinnye csökkent jelentősen csökkent
sárgadinnye csökkent jelentősen csökkent
Hüvelyesek zöldborsó csökkent stagnál
bab jelentősen csökkent növekedett
Káposztafélék karfiol és brokkoli kritikusan csökkent csökkent
kelkáposzta kritikusan csökkent csökkent
fejes káposzta kritikusan csökkent növekedett
Gyökérzöldség sárgarépa jelentősen csökkent jelentősen csökkent
pasztinák jelentősen csökkent jelentősen csökkent
gyökérpetrezselyem jelentősen csökkent csökkent
cékla jelentősen csökkent stagnál
gumós zeller jelentősen csökkent stagnál
torma jelentősen csökkent növekedett
Hagymafélék vöröshagyma kritikusan csökkent jelentősen csökkent
fokhagyma stagnál növekedett
Egyéb spárga növekedett jelentősen csökkent
csemegekukorica csökkent stagnál

* Termésmennyiségek alakulása az utóbbi 10 évben (2012-2013. évek átlaga viszonyítva a 2003-2004. évek átlagához)
** Termőterületek alakulása az utóbbi 10 évben (2012-2013. évek átlaga viszonyítva a 2003-2004. évek átlagához)
Stagnál: 0-10 százalékos csökkenés
Csökkent: 10-30 százalékos csökkenés
Jelentősen csökkent: 30-50 százalékos csökkenés
Kritikusan csökkent: 50 százaléknál nagyobb csökkenés

Kivételt csupán a spárga termésmennyiségének növekedése mutatott csökkenő termőterület mellett. A bab, fejes káposzta, torma és fokhagyma termőterületének bővülése sem járt termésmennyiség-növekedéssel, sőt stagnáló vagy csökkenő tendenciát olvashattunk a táblázat adatsorán.

Az okokat elemezve érdemes áttekinteni a termelési színvonalat jellemző elmaradottsági és a relatív termelési színvonal mutatókat. Erről is láthattunk egy igen szemléletes összefoglaló táblázatot.

Termelési színvonal

Fajcsoport Fajok Elmaradottsági mutató*
2010-2013
Relatív termelési színvonal mutató**
1985-1988 1995-1998 2001-2004 2010-2013
paradicsom hajtatott -91% 73% 80% 81% 71%
szabadföldi 70% 52% 65% 89%
paprika hajtatott -80% 68% 85% 80% 67%
szabadföldi 77% 61% 78% 94%
fűszerpaprika 9% 78% 70% 68% 64%
kabakosok szfi. Konzervuborka -91% 66% 74% 85% 84%
hajtatott kígyóub. 76% 69% 68% 71%
görögdinnye -40% 61% 58% 62% 58%
sárgadinnye -70% 78% 85% 91% 98%
hüvelyesek zöldborsó -56% 101% 149% 64% 62%
bab -56% 83% 87% 94% 96%
káposztafélék karfiol és brokkoli -71% 70% 74% 70% 51%
kelkáposzta -65% 78% 85% 91% 86%
gyökérzöldség sárgarépa -50% 73% 78% 78% 83%
hagymafélék vöröshagyma -50% 68% 79% 66% 80%
fokhagyma n. a. 90% 88% 80% 68%
egyéb spárga -45% 50% 68% 82% 75%
csemegekukorica -27% 79% 67% 90% 86%

* Hazai átlaghozamok alakulása 2010-2013 között a "top 5" versenytárs átlagához viszonyítva.
** Hazai átlaghozamok a hazai jó színvonalhoz viszonyítva.

A relatív termelési színvonal mutatója a gyümölcstermesztésünkhöz mérten biztatóbb képet rajzol elénk – mutatott rá az előadó –, országos átlagban az országos legjobb termésátlagokhoz viszonyítva 20-30 százalékos eltéréssel számolhatunk, ami arra enged következtetni, hogy a zöldségtermelésben bizonyos mértékű piaci letisztulási folyamatot értékelhetünk, mert a kevéssé versenyképes termelők egy része már felhagyott a zöldségtermesztéssel, és áttért a szántóföldi növénytermesztés irányába.

A külföldi versenytársakhoz mérten azonban még mindig nagy az elmaradásunk (bár a számítások alapját képező statisztikák torzítanak).

Érdemes a támogatások mértékét is számításba venni: milyen szerepet kapott a versenyképességünk javítása, erősítése, illetve hasznosulása terén. A vizsgált tíz évben közel 4000 milliárd forint volt a támogatás összege a teljes agrárium szintjén, amelyből a közvetlen támogatás értéke 2600 milliárdot tett ki.

Leszűkítve a 2007–2013. évek beruházási támogatásaira: a versenyképesség növelésére 600 milliárd került kifizetésre a teljes mezőgazdaságban, ebből a kertészetnek mintegy 60 milliárd jutott, és ennek nagyobb része, 40 milliárd a kertészeti gépekre (ennek kb. fele a szántóföldi növénytermesztésben hasznosult), azaz a versenyképességet hatékonyan segítő ültetvénykorszerűsítésre csupán 6 milliárd Ft, fóliák, üvegházak és posztharveszt infrastruktúra létesítésére pedig 14 milliárd Ft maradt.

A zöldségtermesztés gazdasági környezete rendszerszinten így nem is szolgálhatta eredményesen a versenyképesség javulását, amely részben magyarázat is az alacsonyabb termésátlagok, termelési színvonal és elmaradottsági mutatóknál látható adataira.

Szemléletes példaként az előadó bemutatta a lengyel gyümölcstermelés mennyiségi növekedését – éppen alma példán, amely mintegy cáfolata volt a sokszor emlegetett piac hiányának felvetésére is. A lengyel almatermelők ugyanis akkor is emelkedő exporttal rendelkeztek, amikor hazánkban egy jobb évben felhalmozódott az alma a raktárakban.

A közvetlen támogatási rendszer az extenzív termelés irányába hat, mintegy konzerválja a versenyképtelen, gyenge színvonalú termelést. A zöldség- és gyümölcstermesztésünk lejtmenetének gazdaságikörnyezet-rendszer okait elemezve pontokba szedve összefoglalta napjaink problémáit:

• Nincs megfelelő mennyiségű munkaerő a fejlődéshez.
• Minőségi munkaerőről érdemben nem lehet beszélni.
• A középfokú végzettségű, szakképzett munkaerő csak nyomokban létezik, nagyobbrészt betanított munkásokkal dolgozunk (az alkalmi munkaerő /40-80 százalék/ nagymértékű fluktuációja mellett).
• A munkaerő jelentős része nem motivált, nem törekszik a minőségi munkavégzésre, ezért folyamatos kontrollt igényelnek.
• A jelenlegi munkaerő elöregedett, a fiatal generáció kevésbé akar az élelmiszer-gazdaságban dolgozni.

gazda

A jelenlegi munkaerő elöregedett – fotó: Shutterstock

Idézzük fel ebben a témakörben az elmondottakat részletesebben is:

„Azt gondolom, hogy Magyarországon van szaktudás, csak nincs szaktudásbázis. A termelőknek nincs semmilyen szaktudásbeli hazai háttértámogatása. Aki ma profi színvonalon termel zöldségben, gyümölcsben, az külföldről hozza be a technológiát, a fajtát és a szaktudást, mert Magyarországon ez a forrás elfogyott.

Nincsenek olyan hazai kutató- és kísérleti állomásaink, amelyek ezt a szaktudást szállítani lennének képesek, és amilyenek Nyugat-Európában szállítják a termelő alá ezt a szaktudást. 10-15 éve a zöldség-gyümölcs kutatóállomások a klinikai halál állapotában vannak, nem képesek pénzügyi és infrastrukturális állapotok miatt korszerű szaktudást szállítani a kertészeknek, és azt is kimondhatjuk, hogy nem az EU akadályozza a kutatás-fejlesztés támogatását, mert az úgynevezett green boxban van, azaz nemzeti forrásból, állami támogatásokkal, gyakorlatilag EU-s korlátok nélkül fejleszteni lehetne. Ehhez képest 10-15 éve nincsenek kutatóállomásaink, amelyek magas színvonalú szaktudást, szaktanácsokat szállítanának nekünk.

A munkaerő kérdéséről nagyon röviden: nem kell bizonyítani ebben a körben, hogy a zöldség- és gyümölcstermesztés milyen szinten munkaerőigényes tevékenység, különös tekintettel a hajtatott kertészetre. A munkaerő állapota is ismert előttünk. Szakképzett munkaerőről beszélni sem lehet, mennyiségében sincs elegendő munkaerő.

Az a munkaerő, aki dolgozik döntően, főleg a zöldség-gyümölcs termesztéssel intenzíven ellátott területeken, nem motivált, nem képes a magas színvonalú munkára, talán nem is érdekelt, ezért nem is akar normálisan dolgozni, tisztelet a kevés számú kivételnek.

Annak, hogy ilyen a munkaerőháttér, több oka van; csak címszavakban: a magyar társadalom elöregedése, a magyar lakosság jelentős részének, 400-500 ezer embernek a kivándorlása. Ennek egy rövid távon akut okozója a közmunkaprogram, azzal együtt, hogy nem ez az egyedüli felelős, de rövid távon talán ez a legjelentősebb tényező, ami miatt nincs megfelelő mennyiségű munkaerő.

Kiszámolható, hogy mibe kerül ez a munkaerőhiány, ami miatt nem tudunk megfelelő biológiai határidőben és minőségben elvégezni bizonyos munkákat. Az összeg éves szinten 20-40 milliárd forint kár a zöldség-gyümölcs szektorban, és legalább ugyanennyi a kára annak, hogy

nem merünk fejleszteni, mert nem látjuk a fejlesztések mögött a munkaerőhátteret.

Azt a maradék kis munkaerőt, ami még lenne a magyarországi munkaerőpiacon, pedig elszívja a közmunkaprogram, mert a közmunkaprogramban 200-250 ezer embert kötnek le, és erre mi 200-300 milliárd forintot fizetünk évente nemzetgazdasági szinten.

Míg a lengyelek simán csak lehetővé tették, hogy kétmillió ukrán munkavállaló bejöjjön és dolgozzon náluk, mert könnyítettek a külföldiek foglalkoztatási szabályain, addig mi 200-300 milliárd forintot költünk arra, hogy a maradék kis munkaerőt is elszippantsuk a piacról.

Ez is egy olyan környezeti elem, amivel nem tudunk mit kezdeni, nem a termelők találták ki maguknak, de következmény, hogy a termelői érdeket kevésbé munkaerőigényes ágazatok felé terelje. Ne zöldséget, gyümölcsöt termeljünk, hanem búzát, kukoricát, napraforgót, repcét, ahhoz legalább nem kell munkaerő.

Termeljünk napraforgót,  ahhoz nem kell munkaerő – fotó: Shutterstock

Az időjárás elleni védekezésben egy kulcstényező lenne zöldségben az öntözés. Mindannyian tudjuk, hogy milyen nehéz öntözni, vízjogi engedélyhez jutni, milyen kínlódás, küszködés az öntözésnek a fejlesztése. Ahelyett, hogy liberalizálnánk és egyszerűsítenénk az öntözés szabályait, addig

a jelenlegi szabályzókkal inkább akadályozzuk vagy nehezítjük az öntözés terjedését, fejlődését, pedig öntözés nélkül zöldség-gyümölcs ágazat biztosan nem lesz.

Összefoglalva leszögezhetjük, hogy nem igazak a versenyképességünkről elterjedt panaszok. Nem igaz, hogy kevesebb támogatást kapunk, mint a nyugat-európai termelők, sőt sokkal többet kapunk, csak éppen rosszul osztjuk el, például gyepterület támogatására, és más nem hatékony termelést szolgáló területekre, mint trágyatárolókra és így tovább.

Az sem állja meg helyét, hogy a konkurencia okozza nekünk a nagyobb kárt. A konkurencia a pálya tartozéka, mint a fociban a játékvezető: azzal versenyezni kell, a gond abból ered, hogy nem teremtettük meg azt a gazdasági környezetet a zöldség-gyümölcs termelőknek, hogy képesek legyenek fejlődni.”

Befejezésül láthattunk egy összefoglaló táblázatot az ágazati kilátásokról is, figyelemmel a gazdasági környezetre:

• Legfeljebb stagnálásra számítunk, de nem kizárható a további kisebb mértékű visszaesés sem.
• A támogatások nem hatékony elosztását,
• A hazai kertészeti kutatóállomások működésének kvázi megszűnését,
• A hazai munkaerőpiacon kialakult anomáliákat és 
• Az öntözés szabályozását
nem a versenytársaknak köszönhetjük.

vagyis

• Nem a versenytársak túl erősek, mi vagyunk gyengék!!!
• Gyakorlatilag bármelyik szakágazatunk lehet versenyképes!
• Nem a piaci kilátásokkal van gond, hanem a belső környezeti kilátásokkal.

zöldség

Aki ma profi színvonalon termel zöldségben, gyümölcsben, az külföldről hozza be a technológiát – fotó: Shutterstock

Idézzük fel hozzá ebben az esetben is az előadó szavait:

„Milyenek a kilátások? Összességében viszonylag borúsak. Nem látni a következő négy-öt évben lehetőséget arra, hogy a piac letisztulásában jelentősen előrelépjünk, nem látni arra jó lehetőséget, hogy a tőke meglesz, főleg úgy, hogy 50-60 százaléka van annak, amit szerettünk volna, és ez már nagyobbrészt elfogyott a teljes 2014-2020-as időszakra, mert két jogcímet a háromból kipályáztunk.

Arra sincs több esély, hogy a szaktudásbeli háttértámogatás öt éven belül kiépül, mert ha ma épültek volna profi kutatóállomások, négy-öt év, míg annak eredményei megjelennek a gyakorlatban.

A munkaerő-helyzet érdemi és számottevő javulására sincsenek biztatóbb kilátások, és vannak olyan külső környezeti elemek, amelyek ezeken kívül is a szántóföldi növénytermesztés az extenzívebb kultúrák felé terelik a termelői érdekeket.

Az intenzív, magas színvonalú kultúrák termelésében, mondhatnám úgy, hogy gazdasági környezetben pont a fordítottja épült ki annak, mint amire szükség lenne, és a zöldség-gyümölcs ágazat szinte éppen az ellenkező irányba halad, mint ami a piacgazdaság versenyképes törvényszerűségével összefüggésben megkívánna, mert ha jól csinálnánk, akkor a nagy GDP-t, nagy foglalkoztatást, nagy értéket termelő kultúrák fejlődnének, mint a zöldség-gyümölcs és azon belül is az intenzívek. Nálunk pedig az extenzív kultúrák fejlődnek.

Ez az oka annak is például, hogy a bodza az egyetlen olyan gyümölcs, ami termőterület és termésmennyiség tekintetében növekedni tudott.

Összességében stagnálásra készülhetünk, mert alapvetően nem a piaci kilátások a rosszak, hanem a belső környezeti adottságok nincsenek meg ahhoz, hogy a zöldség-gyümölcs termelés fejlődni tudjon.

És ezt nem háríthatjuk másra, mert mi alakítottuk ki a támogatási rendszerünket, mi alakítottuk a munkaerő-piacunkat, mi alakítottuk a szaktudás-bázisunkat. Nem azért tartunk itt, mert csúcsra járattuk magunkat, és ehhez képest a konkurencia még mindig erős, hanem azért, mert a konkurencia sem csinál semmi csodát, csak mi jelentősen el vagyunk maradva a gazdasági környezetben attól, amire szükség lenne.”

Év 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Görögdinnye 9800 9200 7200 5700 7200 7000 6500 6577 5250 4900 5650
Bab 2850 2770 2700 2500 3000 3300 3500 3500 3500 3500 3800
Fejes káposzta 1340 1280 980 1560 1800 1900 1800 1800 2717 2300 2520
Vöröshagyma 4258 4462 2580 3420 2100 2000 2100 1700 2400 2280 2350
Szabadföldi paprika 3400 3150 3100 3000 2300 1530 1400 1200 1150 1070 1100
Sárgadinnye 774 1040 1230 1100 1040 845 750 700 532 450 560
Szabadföldi paradicsom 6300 3900 2380 1840 1860 1300 1349 1260 1148 211 438
Kelkáposzta 580 590 480 510 700 600 550 550 450 450 490
Karfiol és brokkoli 980 960 900 1080 1100 1000 1080 1100 650 700 760
Sárgarépa 2900 2850 2450 2510 1950 1200 1100 1100 1232 1200 1140
Gyökérpetrezselyem 2500 2400 2040 2460 1250 1000 1100 1100 1930 1800 1680
Pasztinák 270 250 200 240 150 120 130 100 153 150 130
Gumós zeller 310 330 290 310 300 300 320 340 380 300 295
Cékla 295 260 230 210 200 220 240 250 230 250 290
Torma 1300 1280 1200 1250 1680 1400 1200 1200 1477 1700 1300
Spárga 2030 2100 2200 2180 1900 1920 1850 1900 1150 1200 1200
Fokhagyma 980 557 589 508 500 500 490 500 880 1150 1200
Konzervuborka 3200 1500 1060 550 650 550 610 700 600 550 560
Zöldborsó 17500 16000 14500 16500 17500 19500 18600 12800 15785 18200 14890
Csemegekukorica 40400 31540 24000 31000 33000 31000 22000 18000 31200 34450 34000
Fűszerpaprika 3670 4100 4900 4500 1900 1 200 2 000 1 500 1 800 1 500 1 600
Egyéb marginális jelentőségű zöldségfélék 1005 1080 950 1030 950 1 100 1 100 1 000 1 400 1 500 1 750
Szabadföldi zöldségfélék 106642 91599 76159 83958 83030 79485 69769 58877 76014 79811 77703
Hajtatott paprika 2300 2160 2040 2000 2100 1 800 1 780 1 750 1 520 1 550 1 530
Hajtatott paradicsom 1120 1050 880 910 610 610 450 460 450 410 414
Hajtatott uborka 435 390 350 340 180 150 140 130 120 100 98
Hajtatott salátafélék 520 530 480 480 500 500 500 500 500 500 530
Hajtatott fejeskáposzta 400 350 300 330 300 300 290 250 250 250 280
Kínaikel 135 129 110 130 300 330 373 310 330 210 180
Egyéb káposztafélék 470 465 460 450 500 480 450 420 450 420 420
Egyéb hajtatott zöldség 735 690 640 745 780 358 260 255 300 300 276
Hajtatott zöldségfélék 6 115 5 764 5 260 5 385 5 270 4 528 4 243 4 075 3 920 3 740 3 728
Zöldség összesen 112757 97363 81419 89343 88300 84013 74012 62952 79934 83551 81431
Év 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 '03-'13 átlaga
Csemegekukorica 40 400 31540 24000 31000 33000 31000 22000 18000 31200 34450 34000 30 054
Zöldborsó 17 500 16000 14500 16500 17500 19500 18600 12800 15785 18200 14890 16 428
Egyéb szabadföldi zöldség 48 742 44059 37659 36458 32530 28985 29169 28077 29029 27161 28813 33 698
Szabadföldi zöldségfélék 106642 91599 76159 83958 83030 79485 69769 58877 76014 79811 77703 80 277
03 - '13 átlaga 80 277 80277 80277 80277 80277 80277 80277 80277 80277 80277 80277
11 -'13 átlaga







77843 77843 77843
03 - '13 átlaga (cs.kuk. és z.borsó nélkül 33 698 33698 33698 33698 33698 33698 33698 33698 33698 33698 33698
11 -'13 átlaga (cs.kuk. és z.borsó nélkül)







28334 28334 28334
Zöldségkultúra ÉV
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Hajtatott paprika 2 300 2 160 2 040 2 000 2 100 1 800 1 780 1 750 1 520 1 550 1 530
Hajtatott paradicsom 1 120 1 050 880 910 610 610 450 460 450 410 414
Hajtatott uborka 435 390 350 340 180 150 140 130 120 100 98
Hajtatott salátafélék 520 530 480 480 500 500 500 500 500 500 530
Hajtatott fejeskáposzta 400 350 300 330 300 300 290 250 250 250 280
Kínaikel 135 129 110 130 300 330 373 310 330 210 180
Egyéb káposztafélék 470 465 460 450 500 480 450 420 450 420 420
Egyéb hajtatott zöldség 735 690 640 745 780 358 260 255 300 300 276
Hajtatott zöldségfélék 6 115 5 764 5 260 5 385 5 270 4 528 4 243 4 075 3 920 3 740 3728
zöldségek összesítve m.e.:ha 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Átlag '11-'13
Összes étkezési paprika 5 700 5 310 5 140 5 000 4 400 3 330 3 180 2 950 2 670 2 620 2 630 2 640,0
Összes paradicsom 7 420 4 950 3 260 2 750 2 470 1 910 1 799 1 720 1 598 621 852 1 023,7
Görögdinnye 9 800 9 200 7 200 5 700 7 200 7 000 6 500 6 577 5 250 4 900 5 650 5 266,7
Fejes Káposzta 1 740 1 630 1 280 1 890 2 100 2 200 2 090 2 050 2 967 2 550 2 800 2 772,3
Vöröshagyna 4 258 4 462 2 580 3 420 2 100 2 000 2 100 1 700 2 400 2 280 2 350 2 343,3
Zöldborsó 17 500 16000 14500 16500 17500 19500 18600 12800 15785 18200 14890 16291,7
Sárgarépa 2 900 2 850 2 450 2 510 1 950 1 200 1 100 1 100 1 232 1 200 1 140 1 190,7
Csemegekukorica 40 400 31540 24000 31000 33000 31000 22000 18000 31200 34450 34000 33216,7
Többi szabadföldi zöldség 20 744 19217 18969 18428 15320 14055 14920 14440 15132 15200 15615 15315,7
Többi hajtatott zöldség 2 295 2 204 2 040 2 145 2 260 1 818 1 723 1 615 1 700 1 530 1 504 1 578,0
112757 97363 81419 89343 88300 84013 74012 62952 79934 83551 81431 81638,7
Csemegekukorica és zöldborsó 57 900 47540 38500 47500 50500 50500 40600 30800 46985 52650 48890 49 508
"Egyéb" szabadföldi zöldségek 48 742 44059 37659 36458 32530 28985 29169 28077 29029 27161 28813 0
Összes szabadföldi zöldség 106642 91599 76159 83958 83030 79485 69769 58877 76014 79811 77703 49 508
Termék 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Átlag
ezer tonna 03-'13
Szabadföldi paprika 48,0 50,0 42,0 40,0 55,2 49 48 26,7 35,8 30,4 34 41,7
Fűszerpaprika 25,6 30,0 23,4 32,0 9,5 10,6 15,0 6,8 14,4 11,9 12,0 17,4
Szabadföldi paradicsom 236,0 136,5 71,3 98,0 115,3 83,0 110,4 35,7 70,0 15,2 32,7 91,3
Görögdinnye 243,0 208,0 167,0 152,0 153,0 215,5 174,0 110,6 178,0 192,0 218,0 182,8
Sárgadinnye 10,7 13,7 13,9 13,0 14,6 15,0 12,1 7,9 12,1 12,0 16,8 12,9
Fejes Káposzta 44,0 45,0 32,6 44,0 57,6 58,8 51,6 43,9 64,5 48,0 45,4 48,7
Kelkáposzta 9,8 10,0 8,4 9,5 14,7 14,5 12,8 10,9 10,2 10,0 9,8 11,0
Karfiol és brokkoli 17,3 15,0 14,0 16,2 15,6 15,5 16,8 14,5 11,7 13,0 12,2 14,7
Sárgarépa 61,0 70,0 58,0 68,0 72,4 54,4 56,0 50,4 62,1 54,3 50,4 59,7
Gyökérpetrezselyem 38,0 45,0 36,0 42,0 37,5 31,1 34,0 30,6 53,2 50,0 46,3 40,3
Pasztinák 11,0 10,0 8,0 9,8 4,5 5,0 5,0 3,5 5,2 5,0 4,3 6,5
Gumós zeller 10,1 10,9 8,7 10,8 10,5 12,0 12,5 10,6 13,2 13,0 13,5 11,4
Cékla 8,6 8,7 6,9 8,2 8,0 9,3 10,0 8,9 9,8 10,0 11,0 9,0
Torma 11,9 12,0 9,2 12,2 13,1 9,8 9,5 8,1 13,3 15,6 11,0 11,4
Spárga 3,5 3,8 4,0 3,2 3,3 3,4 3,8 2,7 3,1 3,5 3,8 3,5
Vöröshagyna 93,0 131,1 64,0 95,0 63,0 61,1 54,2 39,5 60,2 60,0 62,0 71,2
Fokhagyma 3,8 3,8 4,0 4,2 3,0 3,0 2,8 2,6 5,3 6,2 7,8 4,2
Konzervuborka 39,5 24,0 22,0 15,2 16,5 16,5 17,3 13,9 14,0 12,0 13,0 18,5
Zöldborsó 59,0 85,0 78,0 80,0 90,0 115,2 106,0 53,8 85,3 91,0 78,0 83,8
Csemegekukorica 618,0 540,0 375,0 505,0 520,0 520,0 375,0 230,1 523,0 458,0 452,0 465,1
Zöldbab 20,7 20,0 13,6 17,0 25,0 29,1 32,0 24,0 23,6 26,0 31,0 23,8
Egyéb marginális zöldségágazat 14,0 15,1 12,2 14,4 14,3 17,4 18,0 13,1 19,6 20,0 24,0 16,6
Szabadföldi zöldségfélék 1626,5 1487,6 1072,2 1289,7 1316,6 1349,2 1176,8 748,8 1287,6 1157,1 1189,0 1245,6
Hajtatott paprika 178,0 170,0 155,0 150,0 173,0 144,0 145,0 128,3 151,3 143,0 155,0 153,9
Hajtatott paradicsom 104,3 101,5 93,3 101,6 132,2 130,0 107,5 98,9 99,0 91,6 100,0 105,4
hajtatott uborka 59,0 55,0 50,0 51,0 29,5 20,0 21,2 17,7 22,1 20,2 20,0 33,2
Hajtatott salátafélék 33,0 34,0 32,0 33,0 35,0 34,0 35,0 31,5 34,7 33,2 35,0 33,7
Hajtatott fejes káposzta 18,3 18,0 16,0 17,0 13,5 13,5 14,0 10,9 12,0 12,0 12,5 14,3
Kínaikel 4,7 4,5 3,9 4,5 12,1 13,0 10,8 8,1 11,7 8,3 8,0 8,1
Egyéb káposztafélék 7,2 7,1 6,8 7,3 7,5 7,9 7,8 6,6 7,8 7,5 8,0 7,4
Egyéb hajtatott zöldségek 28,2 28,2 25,6 27,7 19,5 18,2 13,8 11,5 14,6 13,3 15,0 19,6
Hajtatott zöldségek 432,7 418,3 382,6 392,1 422,3 380,6 355,1 313,5 353,2 329,1 353,5 375,7
Termesztett csiperkegomba 29,9 27,3 20,9 19,9 19,2 21,0 18,0 19,4 22,5 23,0 24,8 22,4
Termesztett laskagomba 1,9 1,5 1,7 1,5 1,7 1,4 1,4 2,2 2,3 2,5 2,5 1,9
Egyéb termesztett gomba 0,2 0,2 0,3 0,2 0,1 0,1 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
Termesztett gombafélék 32,0 29,0 22,9 21,6 21,0 22,5 19,6 21,8 25,0 25,7 27,5 24,4
Hajtatott zöldség és gomba 464,7 447,3 405,5 413,7 443,3 403,1 374,7 335,3 378,2 354,8 381,0 400,1
Zöldség összesen 2091,2 1934,9 1477,7 1703,4 1759,9 1752,3 1551,5 1084,1 1665,8 1511,9 1570,0 1645,7
Csemegekukorica és zöldborsó 677,0 625,0 453,0 585,0 610,0 635,2 481,0 283,9 608,3 549,0 530,0
"Egyéb" zöldségek 1414,2 1309,9 1024,7 1118,4 1149,9 1117,1 1070,5 800,2 1057,5 962,9 1040,0

A szabadföldi zöldségfélék vetésterületének alakulása:

grafikon

A zöldségágazat termésmennyiségének alakulása 2004-2013 között:

grafikon

A hajtatott zöldségfélék termőterületének alakulása:

102 343 137 059 146 867 148 234 140 590 124 639 127 710 126 299 144 990
102 343 137 059 146 867 148 234 140 590 124 639 127 710 126 299 144 990
93 039 114 216 117 493 105 881 108 146 77 899 88 076 74 294 78 373
110% 120% 125% 140% 130% 160% 145% 170% 185%

Év 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
millió HUF
Hazai friss (nyers) zöldségexport 19964 15 452 18 181 19 933 20 716 22 425 25 756 29 055 30 262
millió HUF
Hazai friss (nyers) zöldségimport 12862 18 764 19 335 20 866 20 608 19 963 24 970 25 726 19 526
millió HUF
Export-import egyenleg 7 102 -3 312 -1 154 -933 108 2 462 786 3 329 10 736

grafikon