A peszticidek évtizedek óta pozitív szerepet játszanak a mezőgazdaságban. Nélkülük nehéz lenne a gyors üzemben szaporodó népesség élelmiszer-ellátását biztosító tömegtermelést megvalósítani – írja az ensia.com angol nyelvű hírportál. Az viszont nem helyeselhető, hogy számos fejlődő országban (ahol van elegendő kézi munkaerő) a vegyszerhasználat az utóbbi 25 évben több mint ötszörösére nőtt, bármennyire is az élelmiszer-szükséglet növekedése diktálta is azt.

A felhasználás Bangladesben 489, Thaiföldön 395, Brazíliában 298 százalékkal növekedett, ha csak az évi 20.000 tonnánál több növényvédő szert használó országokat tekintjük, de Burkina Fasóban, Etiópiában és Ghánában a növekedés exponenciális volt.

Kétségtelen, hogy a fejlődő országok ennek révén számottevően növelni tudták mezőgazdasági exportjukat, de ez – amint az USA Környezetvédelmi Ügynöksége kimutatta – károsan hatott a hasznos rovarokra, jelentősen növelte bizonyos emberi és állati betegségek (többek között a rák) előfordulásának gyakoriságát, miközben nagymértékben rombolta az élő környezetet és az ökoszisztémákat.

Különösen veszélyes, ha az erősen mérgező növényvédő szerek alkalmazását nem megfelelően kiképzett emberekre bízzák. A világ peszticidpiaca jelenleg 45 milliárd dollárra becsülhető, amelyből a legnagyobb arányban Kína, az USA és Brazília (a három ország együtt több mint 60 százalékkal) részesedik.

peszticid

A termésnövekedéshez több növényvédő szerre van szükség – fotó: Shutterstock

A fő probléma az, hogy a termés 1 százalékos növeléséhez – tudományos összehasonlító kísérletek alapján – 1,8 százalékkal több peszticidet kell használni, tehát nagyon is kérdéses, hogy egy bizonyos szint fölött érdemes-e tovább fokozni a vegyszeres védekezést, mivel az a természetes környezet visszafordíthatatlan rombolásával járhat.

A WHO és más nemzetközi szervezetek figyelmeztetései ellenére a növényvédő szerek gyártói és forgalmazói nemigen akarják visszafogni a magas profittal járó kibocsátást és alkalmazást. Jules Pretty, az Essex Egyetem professzora viszont egy 24 országra kiterjedő, többéves kísérletsorozattal bebizonyította, hogy a peszticidhasználat ésszerű agrotechnikával, feromoncsapdákkal és integrált (részben biológiai) növényvédelemmel a fejlődő világban lényegesen csökkenthető.