A peszticidek okozta vízszennyezés következményeiről már eddig is jó pár információ napvilágot látott. Ezek most tovább bővültek a szintetikus piretroidokra vonatkozóan. A környezetbe jutva a talajon adszorbeálódnak kis vízoldékonyságuk miatt, természetes vizekbe kerülve az üledékhez kötődnek, fény hatására pedig gyorsan elbomlanak, és a bomlás során kevésbé toxikus vegyületekké alakulnak át.

talaj

A Pseudomonas viridiflava talajból nyert egyik természetes izolátumát többféle körülmény közepette vizsgálták – fotó: Shutterstock

Az American Journal of Microbiological Research lap arról számolt be, hogy a Pseudomonas viridiflava talajból nyert egyik természetes izolátumát a fenvalerát piretroid lebontásában eredményesen lehet felhasználni. Az iménti baktériumizolátumot különböző körülmények között (pH, CO2-tartalom, zavarosság, eszterázaktivitás) vizsgálták hosszú és rövid távú lebontási folyamatokban.

A kedvező eredmények láttán a fenvalerátos talajszennyeződés gyakorlati felszámolásában az említett baktériumhoz komoly reményeket fűznek.