Az Európai Bizottság kutatói három lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel, ezek közül csak egy elfogadható. A bizottság júniusban egy körülbelül 130 oldalas tanulmányt tett közzé fenntartható biogazdaság működési elvéről, továbbá a megvalósulás lehetséges forgatókönyveiről.

Egy fenntartható, biológiai alapú gazdaság megteremtése olyan folyamat, melyet jelenleg szinte lehetetlennek tűnik kivitelezni, tekintve, hogy teljesen szembemenne napjaink pazarló, túlfogyasztást díjazó világrendjének. Emiatt az átmenetet nem lehet pusztán a technológiai fejlődésre, valamint a piaci mechanizmusokra bízni. Ha valóban a fenntarthatóság lesz a cél lesz jövőben, akkor mindenképpen egy átfogó stratégiára lesz szükség, mely az energiagazdálkodástól kezdve az élelmiszer-termelésen át az oktatásig, az élet minden területén kifejti hatását.

Egy hatékony stratégia irányelvei
A hagyományos gazdasági berendezkedésből a biológiai alapú gazdasági rendszerbe való átmenetet leginkább az alábbi alapelvek mentén volna lehetséges megvalósítani.biomassza

Elsőre csak egy halom boros dugónak tűnik, pedig értékes energiahordozó – fotó: Shutterstock

Az első az élelmezés:
A legfontosabb irányelv, hogy törekedni kell az emberek biztonságos, egészséges és tápláló élelmiszerekkel való ellátására. Ehhez a hiányok, továbbá a feldolgozás és hasznosítás mikéntjét lenne szükséges tüzetesebben monitorozni, és ezek figyelembevételével kell alakítani a mindenkori egészség-, mezőgazdasági-, energia-, kereskedelmi-, és élelmiszer-politikákat.

Fenntartható hozamok:
Ami a termelést illeti, a biomassza előállítását minden esetben erős gazdasági szabályozásnak kell kordában tartania, a fogyasztás soha nem haladhatja meg a termelés ütemét. A fenntarthatóság egy alapvetés kell, hogy legyen.

Lépcsőzetes hasznosítás:
A biomassza, mint alapanyag, lépcsőzetes, többszörös felhasználására kell törekedni. A kaszkádfelhasználás segítségével még hatékonyabbá lehet tenni a biomassza-felhasználást.

Újrahasznosíthatóság, körkörösség:
Az irányelv lényege, hogy semmit sem szabad szemétnek tekinteni. Minden terméket úgy kell megalkotni, hogy az később lebontható, majd újrafelhasználható legyen. A rövidebb élettartamú, eldobható termékeknél ez azt jelenti, hogy lebomolhatónak kell lenniük, méghozzá oly módon, hogy az ne szennyezze a környezetet, hanem esetleg még revitalizálja is azt. A hosszabb időtartamra tervezett termékek esetében az újrafelhasználhatóság még az esetleges továbbfejlesztési lehetőségek tudatos alkalmazását is megkívánja az élettartam maximalizálása érdekében.

Sokféleség, diverzitás:
Egy biogazdaság termelési rendszereinek sokfélének kell lenniük. A különböző gyártási folyamatokat mindig specifikusan az adott termékre kell optimalizálni. Minél többféle dolog kerül legyártásra, annál többféle kihívásra tud válaszolni a gazdaság. A diverzitás növeli a rugalmasságot.

Az átmenet lehetséges forgatókönyvei
A hagyományos gazdaságból a biogazdaság felé való transzformáció nagyobbrészt két változó mentén fog alakulni. Az egyik a biomassza iránti kereslet, melyet leginkább a népességszám, a gazdasági növekedés, a klasszikus energiahordozók piaca, a technológiai verseny, valamint más megújuló energiahordozók helyzete alakít. A másik nagy változó, a biomassza kínálati oldala. Ez utóbbi főként a szektorban zajló fejlesztések, illetve ezek gyorsaságának és terjedésének függvénye.biolétesítmény

A jövő erőműve? – fotó: nyf.hu

A mérsékelt
Ezen forgatókönyv egy relatíve alacsony biomassza iránti kereslettel számol. Lehetséges formáló tényezőként más megújuló energiaforrásokkal – például a napenergiával és a szélenergiával – kapcsolatos technológiai megoldások gyorsabb fejlődését vetik fel, melyekkel adott esetben a bio-alapú megoldások kevésbé tudnának versenyképesek maradni. A szakemberek szerint ebben az esetben a kínálat egy közepes szintre fog beállni.

A bio-bumm
A lehetséges jövőképek közül a fellendülést prognosztizáló „bio-bumm” forgatókönyve a legoptimistább. Ebben az esetben mind a kereslet, mind pedig a kínálat egyaránt magas. Ez egy olyan biogazdálkodást feltételez, ahol nem az élelmezés az elsődleges szempont, a biomassza felhasználása inkább ipari jellegű.

A bio-hiány
Ebben az esetben lenne igény a nem élelmiszer-alapú biomasszára, de a kínálat alacsony szinten ragadt. Ha a kereslet és a kínálat közötti szakadék huzamosabb ideig fennmarad, akkor a biomassza ára magas szinten stabilizálódhat és hiánycikké válhat. A magas alapár pedig elejét veheti a további fejlődésnek.

A biogazdálkodás dilemmája
A biológiai alapú gazdaság egyik sarkalatos pontja a bio-alapanyagok termesztése. Termőterületekre az élelmiszeriparnak is nagy szüksége van, napjaink élelmezési válságának közepette ez különösen igaz. A biomassza-termesztés, valamint az élelmiszer-termelés tehát vagy egymás rovására lenne bővíthető, vagy csak további erdőségek kivágásával lehetne orvosolni a problémát. Ennek fejében tehát a hozamok növelése lehet még megoldás, legyen szó biomasszáról vagy takarmánynövényekről.

Cikkünk az Európai Bizottság biogazdálkodásról készült tanulmánya alapján íródott, mely angol nyelven IDE kattintva érhető el.