Az EU vezetői vállalták, hogy – az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogása érdekében – 2030-ig az összes energiafelhasználáson belül a megújuló források részarányát minimum 27 százalékra emelik – olvashatjuk az iene.eu hírportálon.

Európában 2014-ben a megújuló energiák 64,1 százalékát az élő szervezetekből nyert bioenergiák szolgáltatták. Ezért a tagországokban a bioenergia forrásaként elsősorban a fa és a trágya jöhet számításba. A viszonylag szűkösen rendelkezésre álló faanyagok azonban túl drágák, és azok teljes mennyiségét (még a hulladékokat is) az építőipar és a bútorgyártás igényli, így elsősorban a tehéntrágyát (esetleg mezőgazdasági és élelmiszeripari hulladékokat) lehet és érdemes alapanyagként felhasználni.

trágya

Tehéntrágya mint bioenergia-forrás – fotó: Shutterstock

A tehéntrágya egy olcsó forrás, és – különös tekintettel a metántartalmára – jól megfelel a célnak, de zöldcsoportok számításai alapján a tagországokban nincs belőle olyan mennyiség, amellyel a kitűzött célt meg lehetne valósítani. Szakértői becslések szerint az EU-nak ezért harmadik országokból tehéntrágyát kellene importálnia, amelynek egyik legnagyobb exportőre India.

A jó száz évvel ezelőtt lecsillapodott guanóláz után lehet, hogy a közeli jövőben guanó helyett tehéntrágyával megrakott hajók érkeznek Európába?