Az EU-ban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a szennyvizek újrahasználatára (re-use), melyben a mezőgazdaságnak is ki kell venni a részét. Ebből a szempontból igen érdekes az a Belgiumban kidolgozott módszer, melyben a haltenyésztés során keletkező – tápanyagban igen gazdag – vizet recirkulációs eljárással a paradicsomtermesztéshez hasznosítják.

paradicsom

A paradicsomnak hatalmas a vízigénye – fotó: iStock

A zöldség szántóföldi termesztésénél általában azzal számolnak, hogy 1 kg termés előállításához a paradicsomnak 200-250 liter vízre van szüksége. Ezt a földből fel kell szívni, ehhez a napenergiából cukrot állít elő a növény, azt elégeti, így tudja felszivattyúzni a vizet. A belgiumi módszer ezt a nagy vízigényt is figyelembe veszi – a szennyvízhasznosítás mellett – így e módszerrel a paradicsomtermesztés műtrágyaigényét a haltenyésztésből nyert elhasznált víz felhasználásával 25 százalék erejéig tudják fedezni.

Az Aqua4C halgazdaság a paradicsomtermesztő üzemmel ily módon együttműködve kölcsönösen jól jár, egyben a víz újrahasznosításával a környezetvédelem ügyét is szolgálva.